Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 84-cü maddəsinə əsasən yerli icra hakimyyəti orqanları tikintiyə icazə icraatı çərçivəsində şəhərsalma və tikintiyə dair normativ sənədlərin tələblərinə uyğun olaraq tikinti obyekti üçün mühəndis-kommunikasiya təminatı ilə bağlı texniki şərtlərin və həmin texniki şərtlərlə bağlı layihə sənədlərinin tikintiyə icazə verən orqan vasitəsi ilə verilməsini təmin edir.Texniki şərtlərin və həmin texniki şərtlərlə bağlı layihə sənədlərinin tikintiyə icazə verən orqan vasitəsi ilə verilməsi qaydası Nazirlər Kabineti tərəfindən müəyyən edilir.Tikinti obyektlərinin mühəndis-kommunikasiya təminatına dair tələblərin məcmusu kimi texniki şərtlərdə aşağıdakılar nəzərdə tutulur:
- Tikinti obyektlərinin mühəndiskommunikasiya təminatına dair tələblər;
- Tikinti obyektlərinin mühəndiskommunikasiya təminatı mənbələri;
- Müvafiq mühəndiskommunikasiya təminatı sisteminə qoşulma nöqtələrinə dair tələblər;
- Mövcud mühəndiskommunikasiya təminatı sisteminin genişləndirilməsinin əsaslandırılması;
- Tikintiyə icazə verən orqan texniki şərtlərin alınması üçün təchizat müəssisələrinə sorğu göndərir. Sorğuya tikinti ərazisinin vəziyyət planı, obyektin istismarı üçün mühəndis kommunikasiya təminatına dair tələbat göstəriciləri barədə sənədlər əlavə edilir.
Təchizat müəssisələri 10 gün ərzində texniki şərtlərlə bağlı sorğuya cavab verməlidirlər.Texniki şərtlərin verilməsi zamanı sifarişçinin üzərinə mühəndis-kommunikasiya təminatına dair sorğuya nəzərdə tutulmamış əlavə öhdəliklər qoyula bilməz.

В соответствии со статьей 84 Градостроительного и строительного кодекса местные органы исполнительной власти несут ответственность за технические спецификации и техническую документацию территории застройки в соответствии с требованиями градостроительных и строительных норм в рамках разрешения на строительство. Порядок выдачи разрешающим органом технических спецификаций и проектной документации, связанной с этими техническими спецификациями, определяется Кабинетом Министров. В технических условиях, таких как сборник требований по инженерно-коммуникационному обеспечению строительных объектов, предусматривается нижеследующее:
• требования к инженерно-коммуникационному обеспечению объектов строительства;
• источники инженерно-коммуникационного обеспечения объектов строительства;
• требования к точкам доступа к соответствующим инженерно-коммуникационным системам;
• обоснование расширения существующей инженерно-коммуникационной системы;
• разрешающий орган запрашивает технические условия у поставщиков. К запросу прилагается документация по плану участка, целевым показателям по инженерно-коммуникационному обеспечению эксплуатации объекта;
• поставщики должны ответить на запрос о технических условиях в течение 10 дней. В период получения технических условий на заказчика не могут быть наложены никакие технические обязательства, не указанные в запросе об инженерно-коммуникационному обеспечению