• Tikintiyə icazə tələb edilən tikinti obyektlərinin istismarına icazə üçün hansı sənədlər tələb olu...
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2014-cü il 16 sentyabr tarixli 309 nömrəli qərarına istinad olaraq, tikintisinə icazə tələb edilən tikinti obyektlərinin istismarına icazə üçün müraciətə sifarişçi tərəfindən aşağıdakı sənədlər əlavə edilir:
• Tikintiyə icazə;
• Xarici və daxili mühəndiskommunikasiya təminatı sistemlərinin (qaz, istilik, rabitə, elektrik, su və kanalizasiya) müvafiq təşkilatlar tərəfindən verilmiş istismara hazır olması barədə aktlar;
• Tikinti obyektinin ünvanı haqqında arayış;
• Liftlərin istismara qəbulu aktı;
• Kommunikasiya xətlərinin icra cizgilərinin qəbulu haqqında yerli icra hakimiyyətinin arayışı;
• Tikinti obyektinin sanitargigiyena və sanitar-epidemioloji tələblərə uyğunluğu haqqında Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin arayışı;
• Obyektin layihə üzrə və faktiki əsas texniki göstəriciləri haqqında arayış;
• Obyektə çəkilmiş maliyyə xərcləri (o cümlədən, tikintiquraşdırma işlərinin dəyəri, avadanlıq, mebel və inventarın dəyəri, sair xərclər) haqqında arayış (obyekt dövlət vəsaiti hesabına tikildikdə);
• Obyektin yanğın təhlükəsizliyinə cavab verməsi haqqında akt;
• Sənaye və istehsal obyektlərinin ekoloji təhlükəsizliyi haqqında Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin arayışı;
• Tikinti quraşdırma işlərinin şəhərsalma və tikintiyə dair normativ sənədlərin tələblərinə və tikinti layihəsinə uyğun yerinə yetirilərək istismara hazırlığına dair Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyinin, sifarişçinin, podratçının və layihəçinin nümayəndələrinin birgə tərtib etdiyi akt (istismara hazırlıq aktı);
• Sifarişçi tərəfindən hissələrə (tikinti növbələri kimi) istismara icazə alınmış obyektlərin bütövlükdə qəbula qədər istismara verilmiş hissələrinin icazə sənədləri.

На основании решения Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 309 от 16 сентября 2014 года заказчик подает следующие документы для получения разрешения на эксплуатацию объектов строительства, для которых требуются разрешения на строительство:
• разрешение на строительство;
• акты о готовности внешних и внутренних инженерно-коммуникационных систем (газ, отопление, связь, электричество, вода и канализация) к эксплуатации соответствующими организациями;
• справка с адресом строительного объекта;
• акт ввода лифтов в эксплуатацию;
• справка из местного органа исполнительной власти о приемке линий коммуникации;
• справка из Центра гигиены и эпидемиологии о соответствии строительного объекта санитарно-гигиеническим и санитарно-эпидемиологическим требованиям;
• справка о проекте и фактические технические характеристики объекта;
• справка о финансовых затратах (включая стоимость строительно-монтажных работ, стоимость оборудования, мебели и инвентаря и т.д.) на объекте (если объект построен за счет государственных средств);
• акт о соответствии объекта правилам пожарной безопасности;
• справка Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики об экологической безопасности промышленных и производственных объектов;
• акт о соответствии строительно-монтажных работ требованиям градостроительных и строительных норм и проекта строительства (акт о готовности ввода в эксплуатацию), совместно составленный представителями Государственного агентства по безопасности на строительстве Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики, заказчика, подрядчика и проектировщика;
• разрешительные документы, выданные заказчику на введенные в эксплуатацию части объектов (этапы строительства) до ввода в эксплуатацию объектов в целом.