Samir Rafiq oğlu Nuriyev
Təhsili: 1991-ci ildə Azərbaycan Texniki Universitetinə daxil olaraq 1996-cı ildə həmin Universitetin Mühəndis biznesi və menecment fakültəsini mühəndis-iqtisadçı ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2003-2005-ci illərdə təhsilini ABŞ-ın Dyuk Universitetində davam etdirərək Beynəlxalq İnkişaf Siyasəti üzrə magistr dərəcəsini əldə etmişdir.
1996-2003-cü illərdə müхtəlif özəl şirkətlərdə və beynəlxalq təşkilatlarda iqtisadçı, marketinq üzrə menecer və layihə koordinatoru vəzifələrində, 2000-2001-ci illərdə BMT İnkişaf Proqramının Azərbaycan ofisində biznes-məsləhətçi vəzifəsində çalışmışıdır.
2006-cı ildə Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyində Sahibkarlığın inkişafı departamentinin direktoru vəzifəsinə təyin edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamlarına əsasən 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin rəis müavini, 2013-cü ildə isə həmin İdarənin rəisi vəzifəsinə təyin edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 aprel 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin direktoru vəzifəsinə, 14 fevral 2018-ci il-ci il tarixli Sərəncamı ilə isə Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri təyin edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin  21 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə Samir Rafiq oğlu Nuriyev Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri təyin edilmişdir.

Samir Rafig oglu Nuriyev
Education: Admitted to Azerbaijan Technical University in 1991 and graduated from the Faculty of Engineering Business and Management with an honorary diploma of engineer-economist in 1996. He continued his education in 2003-2005 at Duke University in the United States to earn a Master's degree in International Development Policy.
He worked for various private and international organizations as an economist, marketing manager, and project coordinator from 1996 to 2003 and acted as a business advisor at Azerbaijan Country Office of UN Development Programme in 2000-2001.
In 2006, Mr. Nuriyev was appointed Director of the Entrepreneurship Department of the Ministry of Economic Development of the Republic of Azerbaijan.
Following respective orders of the President of the Republic of Azerbaijan, he was appointed Deputy Head in 2009 and later in 2013 promoted to the position of the Head of "Icherisheher" State Historical-Architectural Reserve under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
Following the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated 12 April 2016, he was appointed Director of the State Housing Development Agency under the President of the Republic of Azerbaijan, and later by the Presidential Order of 14 February 2018 was appointed to the position of Chairman of the Board of the State Housing Development Agency.
Following the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated 21 April 2018, Samir Rafig oglu Nuriyev was appointed Chairman of the State Urban Planning and Architecture Committee of the Republic of Azerbaijan.