Samir Rafiq oğlu Nuriyev
Təhsili: 1991-ci ildə Azərbaycan Texniki Universitetinə daxil olaraq 1996-cı ildə həmin Universitetin Mühəndis biznesi və menecment fakültəsini mühəndis-iqtisadçı ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2003-2005-ci illərdə təhsilini ABŞ-ın Dyuk Universitetində davam etdirərək Beynəlxalq İnkişaf Siyasəti üzrə magistr dərəcəsini əldə etmişdir.
1996-2003-cü illərdə müхtəlif özəl şirkətlərdə və beynəlxalq təşkilatlarda iqtisadçı, marketinq üzrə menecer və layihə koordinatoru vəzifələrində, 2000-2001-ci illərdə BMT İnkişaf Proqramının Azərbaycan ofisində biznes-məsləhətçi vəzifəsində çalışmışıdır.
2006-cı ildə Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyində Sahibkarlığın inkişafı departamentinin direktoru vəzifəsinə təyin edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamlarına əsasən 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin rəis müavini, 2013-cü ildə isə həmin İdarənin rəisi vəzifəsinə təyin edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 aprel 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin direktoru vəzifəsinə, 14 fevral 2018-ci il-ci il tarixli Sərəncamı ilə isə Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri təyin edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin  21 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə Samir Rafiq oğlu Nuriyev Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri təyin edilmişdir.

Самир Рафик оглы Нуриев
Образование: В 1991 году поступил и в 1996 году с дипломом отличия окончил факультет «Инженерный бизнес и менеджмент» (по специальности инженер-экономист) Азербайджанского технического университета.
В 2003-2005-х годах, продолжив образование в университете «Duke» в США, получил степень магистра по специальности «Международная политика развития».
Трудовая деятельность:
1996-2003 годы – экономист, менеджер по маркетингу и проектный координатор в различных частных компаниях и международных организациях
2000-2001 годы - бизнес-консультант в азербайджанском офисе Программы развития ООН
С 2006 года - директор департамента развития предпринимательства Министерства экономического развития Азербайджанской Республики
Соответствующим распоряжением Президента Азербайджанской Республики в 2009 году был заместителем начальника Управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичери шехер» при Кабинете Министров, а в 2013 году был назначен начальником данного управления.
Соответствующим распоряжением главы государства от 12 апреля 2016 года получил должность директора Государственного агентства жилищного строительства.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 14 февраля 2018 года Самир Нуриев был назначен председателем правления Государственного агентства жилищного строительства Азербайджанской Республики.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 21 апреля 2018 года Самир Нуриев был назначен председателем Государственного комитета градостроительства и архитектуры Азербайджанской Республики.