Anar Quliyev: “Azərbaycan tikinti sənayesinin ətraf mühitə təsirini minimuma endirmək istiqamətində səylərini gücləndirir”
COP29-da Şəhərsalma Günü çərçivəsində “yaşıl” tikinti, binalarda enerji səmərəliliyi və şəhərlərdə iqlim böhranının həlli ilə bağlı keçirilən dəyirmi masada dövlət və özəl sektor nümayəndələri dayanıqlı inkişaf məqsədlərini müzakirə etmək üçün bir araya gəliblər.
Komitə sədri Anar Quliyev həmkarları ilə birgə iqtisadi artımın sürətlənməsində tikinti sənayesinin rolundan danışaraq, ətraf mühitə təsirini minimuma endirməyin vacibliyini vurğulayıb.
Azərbaycanın müasir yanaşmaların tətbiqində ardıcıl səylərindən bəhs edən Anar Quliyev, o cümlədən “yaşıl” tikinti standartlarının tətbiqi, layihə idarəçiliyi səmərəliliyini artırmaq üçün Binaların İnformasiya Modelləşdirilməsi (BIM) texnologiyalarının istifadəsi və Komitə tərəfindən hazırlanmış “e-tikinti” sistemi vasitəsilə tikintiyə icazə prosesinin sadələşdirilməsi məsələlərinə toxunub. O, həmçinin dayanıqlı gələcək naminə qarşılıqlı əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd edib.

Анар Гулиев: “Азербайджан усиливает свои усилия по минимизации воздействия строительной отрасли на окружающую среду”
На Дне градостроительства в рамках COP29 представители государственного и частного секторов собрались за круглым столом для обсуждения целей устойчивого развития, уделяя особое внимание «зелёному» строительству, энергоэффективности зданий и решению климатического кризиса в городах.
Председатель Комитета Анар Гулиев вместе со своими коллегами подчеркнул роль строительной отрасли в ускорении экономического роста, отметив важность минимизации её воздействия на окружающую среду.
Говоря о последовательных усилиях Азербайджана по внедрению современных подходов, Анар Гулиев затронул вопросы применения стандартов «зелёного» строительства, использования технологий информационного моделирования зданий (BIM) для повышения эффективности управления проектами, а также упрощения процесса выдачи разрешений на строительство с помощью разработанной Комитетом системы «e-строительство». Он также подчеркнул значимость взаимного сотрудничества для устойчивого будущего.