Azərbaycan Qahirədə keçirilən 12-ci Ümumdünya Şəhərsalma Forumunda iştirak edir
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan nümayəndə heyəti Misirin paytaxtı Qahirə şəhərində BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) tərəfindən təşkil olunan 12-ci Ümumdünya Şəhərsalma Forumunda iştirak edir.
Foruma həmçinin Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin  xüsusi nümayəndəsi Emin  Hüseynov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Qubadlı, Cəbrayıl və Zəngilan rayonlarında xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev və Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyası, Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) və Heydər Əliyev Fondundan nümayəndələr qatılıblar.
Forumda təşkil olunan Azərbaycanın milli pavilyonunda ölkənin işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpasında, dayanıqlı şəhərsalma və mədəni irsin qorunması sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər nümayiş olunur. “Daha yaxşı yenidənqurma: Dayanıqlı və dinc şəhər inkişafında Azərbaycanın yolu” mövzusuna həsr olunan sərgidə dayanıqlı şəhərlərin yaradılması, iqlim təşəbbüslərinin təşviqi, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi və "Böyük Qayıdış" proqramının innovativ həll yollarından bəhs edən layihələr təqdim edilir. Təqdimatda diqqətçəkən əsas məqamlar arasında “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində torpaqların minalardan təmizlənərək, təhlükəsiz, dayanıqlı ərazilərə çevrilməsi, habelə həyata keçirilən sistemli və planlı şəhərsalma proseslərində mədəni irsin qorunması şərtilə innovasiyaların tətbiqi siyasəti yer alır.
Pavilyonda eyni zamanda Bakı şəhərinin 2026-cı ildə 13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumuna (WUF13) ev sahibliyi edəcəyi və qlobal şəhərsalma müzakirələrinin mərkəzinə çevriləcəyi elan edilir.
Qeyd edək ki, noyabrın 8-dək davam edəcək Forumda Komitə nümayəndələri şəhərlərin inkişafı, innovasiyalar və iqlim dayanıqlılığı mövzularında keçiriləcək müzakirələrdə iştirak edərək, beynəlxalq ekspertlər və maraqlı tərəflərlə fikir mübadiləsi aparmaq imkanı qazanacaqlar.

Azerbaijan participates in the 12th World Urban Forum in Cairo
Led by Chairman Anar Guliyev, the Azerbaijani delegation is participating in the 12th World Urban Forum in Cairo, Egypt, organized by UN-Habitat. Among the delegates are Emin Huseynov, the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan for the Aghdam, Fuzuli, and Khojavand districts, Aydın Karimov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha district, Vahid Hajiyev, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Jabrayil, Gubadli and Zangilan districts, as well as representatives from the Presidential Administration, the Ministry of Youth and Sports, the Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA), and the Heydar Aliyev Foundation.
Azerbaijan’s national pavilion at the forum showcases the country’s achievements in post-conflict reconstruction, sustainable urban planning, and cultural heritage preservation. The exhibition, titled “Building Back better: Azerbaijan’s Journey to Sustainable and Peaceful Urban Development,” features projects on creating resilient cities, promoting climate initiatives, expanding international cooperation, and the innovative solutions of the “Great Return” program. Notable highlights include the transformation of demined areas into safe, sustainable regions and the systematic urban planning efforts that integrate heritage preservation with innovative policies.
Additionally, the pavilion announces that Baku will host the 13th World Urban Forum (WUF13) in 2026, marking it as a future hub for global urban planning discussions.
Running through November 8, the forum will provide committee representatives with opportunities to engage in discussions on urban development, innovation, and climate resilience, facilitating knowledge exchange with international experts and stakeholders.