Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədrliyi ilə MDB ölkələrinin Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Şurasının 42-ci iclası keçirilib
Tədbirdə “Memarlıq və şəhərsalma ili”nin nəticələri müzakirə olunub.
Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Şurasının növbəti 42-ci iclası 25 noyabr tarixində Şuraya Azərbaycan Respublikası adından üzv olan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədrliyi ilə videokonfrans formatında təşkil edilib.
İclası giriş sözü ilə açan Komitə sədri Anar Quliyev MDB-yə üzv dövlətlər tərəfindən müştərək qəbul edilmiş qərara əsasən 2021-ci ilin “Memarlıq və şəhərsalma ili” kimi qeyd edilməsinin iştirakçı ölkələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsində əhəmiyyətini vurğulayıb. Cari ilin nəticələri haqqında danışan Anar Quliyev, pandemiya dövrünə düşməsinə baxmayaraq, ilin mövzusu ilə əlaqədar tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin üzv ölkələr tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini bildirib. O, həmin plana əsasən Komitə tərəfindən təşkil olunmuş “MDB məkanında şəhərsalma sahəsində nailiyyətlər, problemlər və mövcud trendlər” mövzusunda elmi-praktiki konfransın və “MDB ölkələri üzrə gənc memarların iştirakı ilə memarlıq və şəhərsalma müsabiqəsi”nin yüksək marağa səbəb olduğunu deyib. Eyni zamanda Anar Quliyev hazırki 42-ci iclasın da çox səmərəli keçəcəyinə və tikinti sektoru üzrə qarşılıqlı əlaqələrin gələcək inkişafı üçün töhvə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra çıxış edən MDB-nin İcraiyyə Komitəsinin sədr müavini İlxom Nemətov 42-ci iclasın yüksək səviyyədə təşkilinə görə Komitə sədrinə təşəkkürünü bildirib, görülmüş işlərin aktual məsələlər ətrafında fikir mübadiləsinin aparılmasına əlverişli şərait yaratdığını qeyd edib. Sədr müavini il ərzində baş tutmuş tədbirlərin Şuraya üzv ölkələr arasında şəhərsalma və tikinti sahələrində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə və qazanılmış təcrübənin davam etdirilməsinə imkan verdiyini deyib.
İclasda Şuraya üzv ölkələrin ilin mövzusuna uyğun olaraq təqdimat və məruzələri dinlənilib. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin nümayəndələri tərəfindən şəhərsalma və tikinti sahəsində ölkəmizdə həyata keçirilən layihələndirmə işlərindən danışılıb. Postsənaye dövrünün tələblərinə uyğun olaraq yerli və beynəlxalq mütəxəssislərin iştirakı ilə hazırlanan paytaxt Bakı şəhərinin Baş planının inkişaf konsepsiyası haqqında məlumat verilib. Həmçinin işğaldan azad edilmiş torpaqların planlaşdırılması və inkişafı barədə təqdimat keçirilib.
Bununla yanaşı, iştirakçı ölkələr tərəfindən “Memarlıq və şəhərsalma ili” çərçivəsində həyata keçirilmiş işlər, MDB-nin yaradılmasının 30 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı haqqında məlumat verilib, şəhərsalma siyasətinin əsas istiqamətləri, bu sahədə mövcud olan aktual problemlər və onların həlli yolları ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Sonda cari ilin yekunları üzv ölkələrinin nümayəndələrinin diqqətinə çatdırılıb, Şuranın növbəti iclası ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilib və bir sıra digər təşkilati məsələlər müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, MDB-nin üzv-dövlətlərinin Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlığı üzrə Hökumətlərarası Şura Birliyə daxil olan ölkələrdə inşaat sektorunun dayanıqlı inkişafının təmin olunması və tikinti sahəsində razılaşdırılmış siyasətin formalaşdırılması üçün aidiyyəti qurumların əlaqələndirilmiş fəaliyyətinin təşkili məqsədilə 1994-cü ildə yaradılıb və Azərbaycan Respublikasını sözügedən Şurada Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi təmsil edir. Şuranın fəaliyyəti əsasən tikinti sahəsində əməkaşlığın inkişaf etdirilməsini, o cümlədən tikintidə mühəndis tədqiqatlarının aparılması, layihələndirmə, memarlıq fəaliyyəti, şəhərsalma sənədlərinin işlənməsi, inşaat materiallarının istehsalı, müxtəlif tikinti avadanlığının istehsalı, tikintinin təşkili və s. bu kimi istiqamətləri əhatə edir. Şuraya MDB-yə üzv olan 10 dövlət daxildir.

The 42nd meeting of Intergovernmental Council for Cooperation in Construction of Commonwealth of Independent States (CIS) was held under the Chairmanship of the State Committee
At the meeting the results of the “Year of the Architecture and Urban Planning“ were discussed.
The next 42nd meeting of the Intergovernmental Council for Cooperation in Construction of the Commonwealth of Independent States (CIS) was held on November 25 in a video conference format under the chairmanship of the State Committee for Urban Planning and Architecture, which is the member of the Council on behalf of the Republic of Azerbaijan.
In his welcoming speech Mr.Anar Guliyev, Chairman of the Committee emphasized the importance of celebrating the year of 2021 as the "Year of Architecture and Urban Planning" in accordance with the joint decision of the CIS member states targeted to expand cooperation between the participating countries. Speaking about the results of the current year, Anar Guliyev noted that despite the pandemic, the measures envisaged in the action plan on the topic of the year have been successfully implemented by member countries. Based on the above plan, he accolated the follow-up of the Committee-run scientific-practical conference named "Achievements, challenges and current trends in urban planning in the CIS" and the "Architecture and Urban Planning Competition among young architects from the CIS countries" as of great interest. At the same time, Anar Guliyev expressed confidence in the 42nd meeting to be very fruitful and to contribute to the further development of relations in the construction sector.
Following the Chairman, Ilkhom Nematov, Deputy Chairman of the CIS Executive Committee thanked him for organizing the 42nd meeting at a high level, noting that the work done created favorable conditions for the exchange of views on topical issues. The Deputy Chairman said that the events held during the year allowed to further expand cooperation between the member countries in the field of urban planning and construction and to continue the experience gained.
Later delegates of the Council member countries made presentations and speeches on the topic of the year. The representatives of the State Committee on Urban Planning and Architecture talked about the design work carried out in our country in the field of urban planning and construction. The information provided on the development concept of the Master Plan of the Baku city, which was prepared in accordance with the requirements of the post-industrial period with the participation of local and international experts. The planning and development of the liberated lands from occupation was also presented to meeting participants..
Furthermore, there was provided information on the work carried out by the participating countries within the framework of the "Year of Architecture and Urban Planning", the action plan dedicated to the 30th anniversary of the CIS, extensive discussions were held on the main directions of urban policy, current problems in this area and ways to solve them. At the end, the results of the current year were brought to the attention of representatives of member countries, appropriate decisions were made at the next meeting of the Council and a number of other organizational issues were discussed.
It should be noted that the Intergovernmental Council for Cooperation in Construction of the CIS Member States was established in 1994 to ensure the sustainable development of the construction sector in the CIS countries and to coordinate the activities of relevant agencies to form a coordinated policy in the field of construction. The Republic of Azerbaijan is represented in the Council by the State Committee for Urban Planning and Architecture. The activities of the Council are mainly aimed at developing cooperation in the field of construction, including engineering research in construction, design, architectural activities, development of urban planning documents, production of construction materials, production of various construction equipment, construction organization, etc. covers such areas. The Council includes 10 CIS member states.