Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədrliyi ilə MDB ölkələrinin Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Şurasının 42-ci iclası keçirilib
Tədbirdə “Memarlıq və şəhərsalma ili”nin nəticələri müzakirə olunub.
Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Şurasının növbəti 42-ci iclası 25 noyabr tarixində Şuraya Azərbaycan Respublikası adından üzv olan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədrliyi ilə videokonfrans formatında təşkil edilib.
İclası giriş sözü ilə açan Komitə sədri Anar Quliyev MDB-yə üzv dövlətlər tərəfindən müştərək qəbul edilmiş qərara əsasən 2021-ci ilin “Memarlıq və şəhərsalma ili” kimi qeyd edilməsinin iştirakçı ölkələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsində əhəmiyyətini vurğulayıb. Cari ilin nəticələri haqqında danışan Anar Quliyev, pandemiya dövrünə düşməsinə baxmayaraq, ilin mövzusu ilə əlaqədar tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin üzv ölkələr tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini bildirib. O, həmin plana əsasən Komitə tərəfindən təşkil olunmuş “MDB məkanında şəhərsalma sahəsində nailiyyətlər, problemlər və mövcud trendlər” mövzusunda elmi-praktiki konfransın və “MDB ölkələri üzrə gənc memarların iştirakı ilə memarlıq və şəhərsalma müsabiqəsi”nin yüksək marağa səbəb olduğunu deyib. Eyni zamanda Anar Quliyev hazırki 42-ci iclasın da çox səmərəli keçəcəyinə və tikinti sektoru üzrə qarşılıqlı əlaqələrin gələcək inkişafı üçün töhvə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra çıxış edən MDB-nin İcraiyyə Komitəsinin sədr müavini İlxom Nemətov 42-ci iclasın yüksək səviyyədə təşkilinə görə Komitə sədrinə təşəkkürünü bildirib, görülmüş işlərin aktual məsələlər ətrafında fikir mübadiləsinin aparılmasına əlverişli şərait yaratdığını qeyd edib. Sədr müavini il ərzində baş tutmuş tədbirlərin Şuraya üzv ölkələr arasında şəhərsalma və tikinti sahələrində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə və qazanılmış təcrübənin davam etdirilməsinə imkan verdiyini deyib.
İclasda Şuraya üzv ölkələrin ilin mövzusuna uyğun olaraq təqdimat və məruzələri dinlənilib. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin nümayəndələri tərəfindən şəhərsalma və tikinti sahəsində ölkəmizdə həyata keçirilən layihələndirmə işlərindən danışılıb. Postsənaye dövrünün tələblərinə uyğun olaraq yerli və beynəlxalq mütəxəssislərin iştirakı ilə hazırlanan paytaxt Bakı şəhərinin Baş planının inkişaf konsepsiyası haqqında məlumat verilib. Həmçinin işğaldan azad edilmiş torpaqların planlaşdırılması və inkişafı barədə təqdimat keçirilib.
Bununla yanaşı, iştirakçı ölkələr tərəfindən “Memarlıq və şəhərsalma ili” çərçivəsində həyata keçirilmiş işlər, MDB-nin yaradılmasının 30 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı haqqında məlumat verilib, şəhərsalma siyasətinin əsas istiqamətləri, bu sahədə mövcud olan aktual problemlər və onların həlli yolları ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Sonda cari ilin yekunları üzv ölkələrinin nümayəndələrinin diqqətinə çatdırılıb, Şuranın növbəti iclası ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilib və bir sıra digər təşkilati məsələlər müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, MDB-nin üzv-dövlətlərinin Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlığı üzrə Hökumətlərarası Şura Birliyə daxil olan ölkələrdə inşaat sektorunun dayanıqlı inkişafının təmin olunması və tikinti sahəsində razılaşdırılmış siyasətin formalaşdırılması üçün aidiyyəti qurumların əlaqələndirilmiş fəaliyyətinin təşkili məqsədilə 1994-cü ildə yaradılıb və Azərbaycan Respublikasını sözügedən Şurada Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi təmsil edir. Şuranın fəaliyyəti əsasən tikinti sahəsində əməkaşlığın inkişaf etdirilməsini, o cümlədən tikintidə mühəndis tədqiqatlarının aparılması, layihələndirmə, memarlıq fəaliyyəti, şəhərsalma sənədlərinin işlənməsi, inşaat materiallarının istehsalı, müxtəlif tikinti avadanlığının istehsalı, tikintinin təşkili və s. bu kimi istiqamətləri əhatə edir. Şuraya MDB-yə üzv olan 10 dövlət daxildir.

Состоялось 42-е заседание Межправительственного совета по сотрудничеству в области строительства стран СНГ под председательством Госкомитета
На мероприятии обсудили итоги «Года архитектуры и градостроительства».
Очередное, 42-е заседание Межправительственного совета по сотрудничеству в строительстве Содружества Независимых Государств (СНГ) состоялось 25 ноября в формате видеоконференции под председательством Государственного комитета по градостроительству и архитектуре, члена Совета от имени Азербайджанской Республики.
Открывая встречу, председатель Комитета Анар Гулиев во вступительном слове подчеркнул важность празднования 2021 года как «Года архитектуры и градостроительства» в соответствии с совместным решением государств-участников СНГ в расширении сотрудничества между странами-участниками. Говоря об итогах текущего года, Анар Гулиев заявил, что, несмотря на совпадение с периодом пандемии, меры, предусмотренные в плане мероприятий по теме года, успешно реализованы странами-участниками. По его словам, большой интерес вызвали научно-практическая конференция на тему «Достижения, проблемы и современные тенденции градостроительства в СНГ» и «Архитектурно-градостроительный конкурс с участием молодых архитекторов стран СНГ». При этом Анар Гулиев выразил уверенность, что нынешнее 42-е заседание пройдет очень плодотворно и будет способствовать дальнейшему развитию взаимоотношений в строительной сфере.
Выступая позже, заместитель Председателя Исполкома СНГ Ильхом Нематов поблагодарил Председателя Комитета за организацию 42-го заседания на высоком уровне, отметив, что проделанная работа создала благоприятные условия для обмена мнениями по актуальным вопросам. Заместитель Председателя сообщил, что проведенные в течение года мероприятия позволили еще больше расширить сотрудничество между странами-участницами в сфере градостроительства и строительства и продолжить накопленный опыт.
На заседании были заслушаны презентации и доклады стран-участников Совета по теме года. Представители Государственного комитета по градостроительству и архитектуре рассказали о проектных работах, проводимых в нашей стране в области градостроительства и строительства. Была предоставлена информация о концепции развития Генплана столицы города Баку, разработанного в соответствии с требованиями постиндустриального периода с участием местных и международных экспертов. Также прошла презентация по планировке и развитию освобожденных земель.
Кроме того, была предоставлена информация о работе, проводимой странами-участницами в рамках «Года архитектуры и градостроительства», плане мероприятий, посвященных 30-летию создания СНГ, проводились обширные обсуждения об основных направлениях градостроительной политики, актуальных проблемах в этой сфере и путях их решения. В конце, результаты текущего года были доведены до сведения представителей стран- участников, приняты соответствующие решения в связи с очередным заседанием Совета и обсужден ряд других организационных вопросов.
Следует отметить, что Межправительственный совет по сотрудничеству в строительной деятельности государств-участников СНГ был создан в 1994 году с целью обеспечения устойчивого развития строительной отрасли в странах, входящих в Содружество, и координации деятельности соответствующих ведомств для формирования согласованной политики в сфере строительства, и Азербайджанскую Республику в данном Совете представляет Государственный комитет по градостроительству и архитектуре. Деятельность Совета в основном направлена на развитие сотрудничества в области строительства, а также охватывает такие направления, как проведение инженерных исследований в строительстве, проектирование, архитектурную деятельность, разработка градостроительной документации, производство строительных материалов, производство различной строительной техники, организацию строительства и т. д. В Совет входят 10 государств-участников СНГ.