• Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci Xanım Mehriban Əliyeva Gәncә Memoria...
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci Xanım Mehriban Əliyeva Gәncә Memorial Kompleksində görülən işlərlə tanış olublar
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma burada həyata keçirilən işlər barədə məlumat verib.
Gəncə Memorial Kompleksinin təməlini Prezident İlham Әliyev 2022-ci ilin yanvarında qoyub. 44 günlük Vətən müharibəsində Ermənistan ordusunun mülki əhaliyə qarşı törətdiyi cinayətləri özündə əks etdirəcək Kompleks raket zәrbәlәrinә mәruz qalmış yaşayış binalarının vә keçmiş parkın yerlәşdiyi ərazidə yaradılır. Ümumi sahəsi 4 hektar təşkil edəcək Kompleksdə ikimәrtәbәli muzey binası və sәrgi zalı olacaq. Burada mülki әhaliyə qarşı törәdilmiş cinayәtlәrlə bağlı ekspozisiya, həmçinin dağıdılmış binaların yerlәri ziyarәtçilәrә nümayiş etdirilәcәk. Kompleksdə konfrans zalı da yaradılacaq. Ərazidəki parkda yaşıllaşdırma işlәri aparılacaq, 700-ә yaxın ağac, 12 mindәn çox dekorativ kol vә güllәr әkilәcәk. Ermənistan ordusu tərəfindən atılmış raketin izini simvolizә edәn spiralvari kraterin dәrinliyi 13 metrdir. Hazırda muzey binasının tikintisi ilə bağlı son tamamlanma, həmçinin ekspozisiyanın tәşkili vә әrazinin abadlaşdırılması işləri həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan müharibədən dərhal sonra sülh təşəbbüsləri ilə çıxış edib, sülh gündəliyinin reallaşması üçün ardıcıl iş aparıb və artıq sülh müqaviləsi tərəflər arasında paraflanıb. Buna baxmayaraq, xalqımıza qarşı törədilmiş müharibə cinayətlərinin unudulmaması, tariximizin gələcək nəsillərə çatdırılması baxımından bu cür komplekslər mühüm rola malikdir.

Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с работами, проводимыми в Гянджинском мемориальном комплексе
Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев проинформировал главу государства и первую леди о проделанной здесь работе.
Отметим, что фундамент Гянджинского мемориального комплекса был заложен Президентом Ильхамом Алиевым в январе 2022 года. Комплекс, который будет отражать преступления, совершенные вооруженными силами Армении против мирного населения во время 44-дневной Отечественной войны, создается на территории, где находились жилые здания, подвергшиеся ракетным обстрелам, и бывший парк. В комплексе, общая площадь которого составит 4 гектара, будут расположены двухэтажное здание музея и выставочный зал. Здесь посетителям будут представлены экспозиция, повествующая о преступлениях, совершенных против мирного населения, а также места расположения разрушенных зданий. Кроме того, в комплексе будет создан конференц-зал. В находящемся на территории комплекса парке будут проведены работы по озеленению, планируется высадить около 700 деревьев, более 12 тысяч декоративных кустарников и цветов. Глубина спиралевидного кратера, символизирующего след ракеты, выпущенной армянской армией, составляет 13 метров. В настоящее время завершается строительство здания музея, а также ведутся работы по составлению экспозиции и благоустройству территории.
Следует отметить, что сразу после войны Азербайджан выступил с мирными инициативами, проводил последовательную работу по реализации мирной повестки, и стороны уже парафировали мирный договор. Тем не менее, такие комплексы играют важную роль в том, чтобы военные преступления, совершенные против нашего народа, не были забыты и чтобы будущие поколения знали нашу историю.