• Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci Xanım Mehriban Əliyeva Gәncә Memoria...
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci Xanım Mehriban Əliyeva Gәncә Memorial Kompleksində görülən işlərlə tanış olublar
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma burada həyata keçirilən işlər barədə məlumat verib.
Gəncə Memorial Kompleksinin təməlini Prezident İlham Әliyev 2022-ci ilin yanvarında qoyub. 44 günlük Vətən müharibəsində Ermənistan ordusunun mülki əhaliyə qarşı törətdiyi cinayətləri özündə əks etdirəcək Kompleks raket zәrbәlәrinә mәruz qalmış yaşayış binalarının vә keçmiş parkın yerlәşdiyi ərazidə yaradılır. Ümumi sahəsi 4 hektar təşkil edəcək Kompleksdə ikimәrtәbәli muzey binası və sәrgi zalı olacaq. Burada mülki әhaliyə qarşı törәdilmiş cinayәtlәrlə bağlı ekspozisiya, həmçinin dağıdılmış binaların yerlәri ziyarәtçilәrә nümayiş etdirilәcәk. Kompleksdə konfrans zalı da yaradılacaq. Ərazidəki parkda yaşıllaşdırma işlәri aparılacaq, 700-ә yaxın ağac, 12 mindәn çox dekorativ kol vә güllәr әkilәcәk. Ermənistan ordusu tərəfindən atılmış raketin izini simvolizә edәn spiralvari kraterin dәrinliyi 13 metrdir. Hazırda muzey binasının tikintisi ilə bağlı son tamamlanma, həmçinin ekspozisiyanın tәşkili vә әrazinin abadlaşdırılması işləri həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan müharibədən dərhal sonra sülh təşəbbüsləri ilə çıxış edib, sülh gündəliyinin reallaşması üçün ardıcıl iş aparıb və artıq sülh müqaviləsi tərəflər arasında paraflanıb. Buna baxmayaraq, xalqımıza qarşı törədilmiş müharibə cinayətlərinin unudulmaması, tariximizin gələcək nəsillərə çatdırılması baxımından bu cür komplekslər mühüm rola malikdir.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva got acquainted with the work carried out at the Ganja Memorial Complex
Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture Anar Guliyev informed the head of state and the first lady about the work carried out here.
The foundation of the Ganja Memorial Complex was laid by President Ilham Aliyev in January 2022. The Complex, which will reflect the crimes committed by the Armenian army against the civilian population during the 44-day Patriotic War, is being created on the territory of residential buildings and a former park that were subjected to rocket attacks. The Complex, which will have a total area of 4 hectares, will have a two-story museum building and an exhibition hall. An exposition on crimes committed against the civilian population, as well as the locations of destroyed buildings, will be demonstrated to visitors. A conference hall will also be created in the complex. Greening works will be carried out in the park in the area, about 700 trees, more than 12 thousand decorative bushes and flowers will be planted. The depth of the spiral crater, symbolizing the trace of the missile fired by the Armenian army, is 13 meters. Currently, the final completion of the construction of the museum building, as well as the organization of the exposition and landscaping of the territory are being carried out.
It should be noted that Azerbaijan immediately after the war came up with peace initiatives, carried out consistent work for the realization of the peace agenda, and a peace treaty has already been initialed between the parties. Nevertheless, such complexes play an important role in ensuring that the war crimes committed against our people are not forgotten and that our history is conveyed to future generations.