Azərbaycan Sinqapurla şəhərsalmada qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi sahəsində əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdır
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Sinqapur Milli İnkişaf Nazirliyinin Yaşana bilən Şəhərlər Mərkəzinin sədri professor Çonq Kun Hinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı davamlı və yaşanabilən sağlam şəhərlər yanaşması, ekoloji həllər, qabaqcıl şəhərsalma texnologiyaları və şəhər idarəçiliyinin rəqəmsallaşdırılmasında Sinqapurun böyük təcrübəsinə xüsusi diqqət yetirməklə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Qonaq COP29-da Şəhərsalma Gününün uğurlu təşkili, həmçinin Azərbaycanın “Davamlı və Sağlam Şəhərlər üçün Çoxsahəli Fəaliyyət” təşəbbüsü və Bakı Davamlılıq Koalisiyasının yaradılması münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Sonda tərəflər bir-birini Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumuna və Sinqapurda təşkil olunacaq Ümumdünya Şəhərlər Sammitinə dəvət ediblər.

Азербайджан заинтересован в расширении сотрудничества с Сингапуром в области применения передовых технологий в градостроительстве
Председатель Государственного Комитета по Градостроительству и Архитектуре Анар Гулиев провёл встречу с делегацией во главе с профессором Чонг Кун Хином, председателем Центра по созданию комфортных городов при Министерстве национального развития Сингапура.
В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества с акцентом на подходы к созданию устойчивых и комфортных здоровых городов, экологические решения, передовые технологии в градостроительстве и обширный опыт Сингапура в цифровизации управления городами.
Гость передал свои поздравления по поводу успешной организации Дня градостроительства на COP29, а также инициативы Азербайджана «Многосекторальные действия для устойчивых и здоровых городов» и создания Бакинской коалиции устойчивости.
В завершение встречи стороны пригласили друг друга на Всемирный форум по градостроительству, который пройдёт в Баку, и на Всемирный саммит городов, который состоится в Сингапуре.