Dəyərli mətbuat işçiləri! Hörmətli qələm sahibləri! Sizi “Milli Mətbuat günü” münasibətilə təbrik edirik!
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin kollektivi adından Sizi “Milli Mətbuat günü” münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, ölkəmizin inkişafı naminə şərəfli və məsuliyyətli işinizdə hər birinizə böyük uğurlar arzulayıram.
Əsası dövrünün dahi mütəfəkkiri Həsən bəy Zərdabi tərəfindən qoyulan, Azərbaycanın ilk mətbu nümunəsi olan “Əkinçi” qəzetinin yaranmasından 145 il ötür. Qəzetin ilk nəşri 1875-ci ilin bu günündə işıq üzü görmüşdür. Cəmi 56 nömrəsi çapdan çıxmış “Əkinçi” qəzeti özündən sonra böyük miras qoymuş, bir-birinin ardınca milli-demokratik ruhlu qəzet və jurnalların nəşrinə təkan vermişdir.
Azərbaycan mətbuatı zəngin və mənalı inkişaf yolu keçib. Milli özünüdərkin bərqərar olmasında, vətənpərvərlik hisslərinin aşılanmasında, milli və ümumbәşәri dəyərlərin təbliğində müstəsna rol oynamış mətbuat xalqımızın azadlıq və müstəqillik uğrunda mübarizəsinə öz böyük töhfəsini verib. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 6 avqust 1998-ci il tarixli Fərmanına əsasən senzuranın ləğv edilməsi ilə milli mətbuatımızın inkişafında yeni mərhələnin əsası qoyuldu. Hazırda ölkədə azad medianın fəaliyyətinə və inkişafına yönələn bu siyasət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Kütləvi informasiya vasitələrinə birdəfəlik yardımların edilməsi, mətbuat işçilərinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, onlar üçün yaşayış evlərinin tikilib istifadəyə verilməsi bu sahəyə göstərilən xüsusi qayğının bariz nümunəsidir. Bu gün ölkəmizdə yüzlərlə müxtəlif kütləvi informasiya vasitəsi – qəzet, jurnal, informasiya agentliyi və teleradio şirkətləri fəaliyyət göstərir. Bu gün Azərbaycanda böyük bir jurnalist ordusu yetişib.
Jurnalist peşəsi yalnız dərin bilik deyil, həm də xüsusi istedad tələb edən çox vacib, maraqlı və mürəkkəb bir peşədir. Jurnalist olmaq həm də qərəzsiz məlumat bələdçisi olmaq deməkdir. Hadisələrin sürətlə cərəyan etdiyi müasir dövrdə insanlar üçün məlumat dənizində bələdçi olmaq isə çox çətindir. Buna nail olmaq istəyən qələm sahibinin öz dəsti-xətti, hadisələrə obyektiv baxışı, ən əsası isə vətəndaş mövqeyi olmalıdır. Bunun öhdəsindən yalnız peşələrinə sədaqət nümayiş etdirən, bütün çətin anlarda hər zaman öndə olmağı bacaran, yorulmadan çalışaraq cəmiyyətimizi dürüst məlumatlarla təmin edən peşəkar jurnalistlər gələ bilər. Dünyanın müxtəlif yerlərində mətbuatın fəaliyyəti fərqli olsa da, onun əsas prinsipi eynidir – cəmiyyəti dürüst informasiya ilə təmin etmək. Bu gün peşə bayramlarını iş başında qeyd edən yüzlərlə jurnalist həm ölkə ictimaiyyətini informasiya ilə təmin edir, həm də vətəndaş mövqeyi sərgiləyərək Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması missiyasını yerinə yetirir.
Sizi peşə bayramınız münasibətilə bir daha ürəkdən təbrik edir, böyük fədakarlıq tələb edən məsuliyyətli və son dərəcə şərəfli fəaliyyətinizdə tükənməz enerji və müvəffəqiyyətlər arzu edirəm.

Уважаемые журналисты! Уважаемые мастера пера! Поздравляем вас с «Национальным днем прессы»!
От имени сотрудников Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики я искренне поздравляю вас с «Национальным днем прессы» и желаю каждому из вас больших успехов в вашей достойной и ответственной работе во благо развития нашей страны.
145 лет прошло с момента создания газеты «Акинчи», первого образца азербайджанской прессы, основанной великим мыслителем того времени Гасаном беком Зардаби. Первое издание газеты вышло в этот день в 1875 году. Газета «Акинчи», в общей сложности 56 номеров, оставила большое наследие и дала толчок публикации национал-демократических газет и журналов.
Азербайджанская пресса прошла богатое и значимое развитие. Пресса, сыгравшая исключительную роль в становлении национального самосознания, воспитании патриотических чувств, пропаганде национальных и общечеловеческих ценностей, внесла большой вклад в борьбу нашего народа за свободу и независимость. Согласно указу общенационального лидера Гейдара Алиева от 6 августа 1998 года, отмена цензуры заложила основу для нового этапа в развитии нашей национальной прессы. В настоящее время эту политику, направленную на деятельность и развитие свободных СМИ в стране, успешно продолжает Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев. Оказание единовременной помощи средствам массовой информации, улучшение жилищных условий для журналистов, строительство и ввод в эксплуатацию жилья для них являются ярким примером особой заботы, уделяемой этой области. Сегодня в нашей стране существуют сотни различных средств массовой информации- газеты, журналы, информационные агентства и телерадиокомпании. Сегодня в Азербайджане выросла большая армия журналистов.
Журналистика - очень важная, интересная и сложная профессия, требующая не только глубоких знаний, но и особых талантов. Быть журналистом также означает быть беспристрастным информационным гидом. В современном же быстро меняющемся мире очень трудно быть проводниками для людей в море информации. Летописец, который хочет добиться этого, должен иметь свой собственный стиль в текстах, объективный взгляд на события и, самое главное, гражданскую позицию. С этим могут справиться только профессиональные журналисты, преданные своей профессии, которые всегда способны руководить во все трудные моменты, которые работают не покладая рук и предоставляют нашему обществу правдивую информацию.Хотя деятельность прессы в разных частях мира различна, ее основной принцип одинаков - предоставлять обществу правдивую информацию. Сегодня сотни журналистов, отмечающих свои профессиональные праздники на работе, предоставляют информацию общественности, а также демонстрируя гражданскую позицию выполняют свою миссию по распространению правды об Азербайджане в мировое сообщество.
Я еще раз искренне поздравляю вас с профессиональным праздником и желаю неиссякаемой энергии и успехов в вашей ответственной и чрезвычайно почетной деятельности, которая требует большой самопожертвования.