Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Bakı şəhərinin Baş Planının ilkin layihəsini aidiyyatı qurumlarda müzakirə edir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, Bakı şəhərinin hazırlanması davam etdirilən Baş planının ilkin layihəsi ictimaiyyətin tanış olması və müvafiq rəylərin toplanması üçün virtual sərgi formatında Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin internet səhifəsində təqdim olunub. Eyni zamanda, sənədin təkmilləşdirilməsi prosesi çərçivəsində Komitə tərəfindən sözügedən ilkin layihənin aidiyyatı təşkilatlarda və ixtisaslaşmış dairələrdə təqdim olunaraq müzakirəsini də təşkil edir.
Belə ki, 15 oktyabr tarixində bu məqsədlə Bakı Nəqliyyat Agentliyində görüş keçirilib. Görüşdə Baş plana əsasən paytaxtın yeni nəqliyyat sistemi və küçə-yol şəbəkəsinin 2020-2040-ci illər ərzində inkişafı hədəfləri haqqında təqdimat edilib, Bakı sakinlərinin mobilliyini təmin etmək məqsədilə sənəddə öz əksini tapmış çoxnövlü nəqliyyat sisteminin yaradılması üzrə təklif edilən tranzit qovşaqları, küçə-yol şəbəkəsi, mühəndis-kommunikasiya təminatı sistemləri və digər məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, rəy və təkliflər dinlənilib. Vurğulanıb ki, bu hədəflərin reallaşması məqsədi ilə Baş planda küçə-yol şəbəkəsinin təkmilləşdirilməsi və inkişaf etdirilməsi, velosiped yolları şəbəkəsinin qurulması, xüsusi avtobus zolaqları sisteminin genişləndirilməsi və yeni tranzit qovşaqlarının yaradılması, metro, dəmiryolu nəqliyyatının inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən paytaxtın Baş planının yekun layihəsinin hazırlanması işi çərçivəsində digər aidiyyəti qurumlarla da müvafiq təqdimat və müzakirələrin keçirilməsi planlaşdırılır.

Государственный Комитет по Градостроительству и Архитектуре обсуждает предварительный проект Генплана Баку в соответствующих ведомствах
По поручению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева готовящийся к подготовке первоначальный проект Генерального плана города Баку был представлен на сайте Государственного Комитета по Градостроительству и Архитектуре в формате виртуальной выставки для публичного ознакомления и сбора соответствующих мнений. При этом в рамках процесса доработки документа Комитет представляет первоначальный проект для обсуждения в соответствующие организации и специализированные круги.
И так, с этой целью, 15 октября в Бакинском транспортном агентстве была проведена встреча. В соответствии с Генеральным планом на встрече были представлены цели развития новой транспортной системы и улично-дорожной сети на 2020-2040 годы, в целях обеспечения мобильности жителей Баку стороны обменялись мнениями о предлагаемых транзитных узлах, улично-дорожной сети, инженерно-коммуникационных системах, создания диверсифицированной транспортной системы, были услышаны мнении и предложении. Было отмечено, что для достижения этих целей Генеральным планом предусмотрено улучшение и развитие дорожной сети, строительство сети велосипедных дорожек, расширение специальных автобусных полос и создание новых транзитных узлов, метро и железнодорожного транспорта.
Отметим, что Госкомитет по Градостроительству и Архитектуре планирует провести соответствующие презентации и обсуждения с другими профильными ведомствами в рамках подготовки окончательного проекта Генерального плана столицы.