Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi media nümayəndələri üçün onlayn press-tur keçirib
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən KİV nümayəndələrinə “Bir pəncərə” elektron müraciət sisteminə əlavə edilmiş yeni funksionallıqlarla tanışlıq məqsədi daşıyan onlayn press-tur keçirilib.
Təqdimatda qeyd olunub ki, 2019-cu ilin fevral ayından istifadəyə verilən “Bir pəncərə” elektron sistemi vasitəsilə ilk mərhələdə Bakı şəhəri üzrə ekspertizası tələb olunmayan inşaat obyektlərinin tikintisi və istismarına, həmin ilin noyabr ayından isə bütün ölkə üzrə icazələr əldə etmək mümkündür. 2020-ci ildən etibarən funksionallıq genişləndirilərək artıq ekspertizası tələb olunan tikinti obyektlərinin həm Bakı, həm də bölgələr üzrə istismara icazə modulları da istifadəyə verilib. Bununla da “Bir pəncərə” elektron müraciət sistemi əlverişli sahibkarlıq mühitinin yaradılmasına, əlavə vaxt itkisinin qarşısının alınmasına, həmçinin daha sürətli və şəffaf icra mexanizmini özündə birləşdirərək dövlət xidmətlərindən yararlanan vətəndaşların məmnunluğunun artırılmasına nail olmuşdur. İstifadəçilər tərəfindən ilk gündən böyük rəğbətlə qarşılanan "Bir pəncərə” elektron müraciət sisteminin funksionallığı 2021-ci ildə daha da genişləndirilib və sistemin tərkibində yeni “məlumatlandırma icraatı” modulu yaradılıb.
Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 80-ci maddəsinə uyğun olaraq mərtəbələrinin sayı 3-dən, hündürlüyü 12 metrdən və aşırımlarının uzunluğu 6 metrdən çox olmayan fərdi yaşayış evlərinin tikintisi ilə bağlı məlumatlandırma icraatı həyata keçirilir və onların tikintisi üçün tikinti layihəsinin yalnız memarlıq-planlaşdırma bölməsinin hazırlanması tələb olunur. Yeni istifadəyə verilmiş funksiya sayəsində Bakı şəhəri üzrə fərdi yaşayış evləri tikmək istəyən şəxslər artıq bu elektron portal vasitəsilə onlayn müraciət edə bilərlər. Yeni yaradılan modul sayəsində vətəndaşlar şəxsiyyət vəsiqələrinin FİN kodunu daxil etməklə sistemə qoşulduqdan sonra öz müraciətlərini aidiyyati qurumlara elektron qaydada göndərə bilərlər. Bu zaman müvafiq qanunvericilikdə nəzərdə tutulan sənədlərin yüklənilməsi tələb olunur.
Məlumatlandırma icraatı modulu pilot layihə olaraq Bakı şəhərində tətbiq olunub. Müraciətlərə Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 80-ci maddəsinə uyğun olaraq 10 gün müddətində baxılır və müvafiq yerli icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən 10 gün müddətində layihəyə dair irad sifarişçiyə təqdim edilmədikdə, müvafiq bildiriş vətəndaşın şəxsi kabinetinə göndərilir. Bildirişin etibarlılığını təmin etmək məqsədilə onun üzərində müvafiq tarix və nömrə ilə yanaşı, “QR kod”lar da olacaq. Bu “QR kod” vasitəsilə həm vətəndaş, həm də nəzarəti həyata keçirən qurum “Bir pəncərə” elektron portalın axtarış sistemində layihə barədə məlumatlarla tanış ola və müraciət üzrə təqdim olunmuş sənədlərə baxa bilər. Vətəndaş tikintini başa çatdırdıqdan sonra da sistem vasitəsilə müvafiq məlumatı yerli icra hakimiyyətinə göndərə bilər.
Press-tur çərçivəsində media nümayəndələrinə yeni modulun işləmə mexanizmi canlı nümayiş etdirilib, elektron sistemə dair suallar cavablandırılıb və səsləndirilən təkliflər dinlənərək qeydə alınıb.

Государственный Комитет по Градостроительству и Архитектуре провел онлайн пресс-тур для представителей СМИ
Представителям СМИ был представлен новый модуль электронной системы «единое окно».
Государственный Комитет по Градостроительству и Архитектуре провел онлайн пресс-тур с целью ознакомления представителями СМИ с новыми функциями, добавленными в систему электронного обращения «единое окно».
В презентации было отмечено, что посредством электронной системы «единое окно», введенной в эксплуатацию в феврале 2019 года, на первом этапе можно получить разрешения на строительство и эксплуатацию строительных объектов, не требующих экспертизы по городу Баку, а с ноября того же года - по всей стране. С 2020 года расширен функционал и введены в эксплуатацию модули разрешения на эксплуатацию строительных объектов, уже требующих экспертизы, как по Баку, так и по регионам. Таким образом, система электронного обращения «единое окно» способствовала созданию благоприятной предпринимательской среды, предотвращению дополнительных потерь времени, а также повышению удовлетворенности граждан, пользующихся государственными услугами, сочетая механизм более быстрого и прозрачного исполнения. Функциональность системы электронных обращений «единое окно», которая с первого дня была встречена пользователями с большой симпатией, в 2021 году была расширена, и в составе системы появился новый модуль «информационное исполнение».
В соответствии со статьей 80 Градостроительного и Строительного Кодекса Азербайджанской Республики, в связи со строительством индивидуальных жилых домов, число этажей которых не превышает 3, высота - 12 метров, а длина пролетов - 6 метров, осуществляется информационное исполнение, и для их строительства требуется подготовка только архитектурно-планировочного раздела проекта строительства. Благодаря новой функции лица, желающие построить индивидуальные жилые дома по городу Баку, теперь могут подать онлайн-заявку через этот электронный портал. Благодаря вновь созданному модулю граждане могут отправлять свои заявления в соответствующие учреждения в электронном виде после подключения к системе, введя ИИН код удостоверения личности. При этом требуется загрузить документы, предусмотренные соответствующим законодательством.
В качестве пилотного проекта в Баку был внедрен информационно-исполнительный модуль. Заявки рассматриваются в соответствии со статьей 80 Градостроительного и Строительного Кодекса в течение 10 дней, и в случае непредставления соответствующим органом местной исполнительной власти в течение 10 дней замечания по проекту заказчику, соответствующее уведомление направляется в личный кабинет гражданина. Для обеспечения достоверности уведомления на нем наряду с соответствующей датой и номером будут присутствовать “QR-коды”. С помощью этого “QR-кода” как гражданин, так и орган, осуществляющий контроль, могут ознакомиться с информацией о проекте в поисковой системе электронного портала «единое окно» и просмотреть документы, представленные по заявке. Гражданин также может направить соответствующую информацию в местный орган исполнительной власти через систему после завершения строительства.
В рамках пресс-тура представителям СМИ был продемонстрирован в прямом эфире механизм работы нового модуля, даны ответы на вопросы по электронной системе и заслушаны озвученные предложения.