• Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən növbəti birgə...
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən növbəti birgə ağacəkmə aksiyası keçirildi
9 Noyabr – Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin birgə təşəbbüsü ilə Bakı şəhərinin Qaradağ rayonunda, Bakı dairəvi yolunun kənarında yerləşən ərazidə ağacəkmə aksiyası keçirilib. Hər iki dövlət qurumundan ümumilikdə 1000 nəfərdən çox əməkdaşın iştirak etdiyi aksiyada 1000 şam ağacı əkilib.
​Qeyd olunmalıdır ki, ağacəkmə aksiyasından öncə, ayrılmış ərazi daş və digər tullantılardan təmizlənərək əkiləcək ağacların və digər yaşıllıqların il boyu suvarılmasını təmin etmək məqsədilə zəruri su xətləri çəkilib, suvarma sistemi təşkil edilib.
Ətraf mühitin mühafizəsi və ekoloji durumun yaxşılaşdırılması Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən dövlət siyasətinin prioritet məqsədlərindən biridir. Son illər ərzində Azərbaycanda yaşıllaşdırılma və ətraf mühitin sağlamlaşdırılması ilə bağlı davamlı tədbirlər həyata keçirilir, geniş abadlaşdırma işləri görülür, ölkə şəhərlərində yaşıllaşdırma səviyyəsi getdikcə artır. Dövlət Bayrağı Günündə keçirilən bu növbəti iməcilik, avtomobil yolu boyunca əkilən yeni ağaclar və ərazinin abadlaşdırılması Bakı şəhərində ekoloji tarazlığın bərpası və paytaxtın daha da gözəlləşdirilməsi istiqamətində görülən sistemli işlərin davamıdır.

The State Committee for Urban Planning and Architecture and Baku City Executive Power hold another joint tree planting action
On November 9 - the Day of the National Flag of the Republic of Azerbaijan, a joint action of the State Committee for Urban Planning and Architecture and the Baku City Executive Power was held in the Garadagh district of Baku. Over 1,000 pine trees were planted in the campaign, which involved more than 1,000 employees from both government agencies.
It should be noted that prior to the tree-planting campaign, the necessary water lines and irrigation systems were established to provide year-round irrigation of trees and other greenery to be cleaned from isolated area stones and other wastes.
Protection of the environment and improvement of the environmental situation are one of the priority objectives of state policy, led by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. In recent years, Azerbaijan has been implementing persistent greening and environmental measures, extensive renovations, and the level of greening in cities across the country. The next flagship celebration of the National Flag Day, new trees and landscaping along the highway is a continuation of systematic work to restore the ecological balance and further beautify the capital.