Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən paytaxtda birgə ağacəkmə aksiyası keçirildi
Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü münasibətilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti birgə ağacəkmə aksiyası keçirmişdir. Aksiya paytaxtın Xətai rayonunun Cavanşir küçəsi boyunca ayrılmış ərazidə təşkil edilmişdir. Hər iki qurumun ümumilikdə 200 nəfərdən çox əməkdaşı tərəfindən 1000-ə yaxın eldar şamı, kiparis və digər ağaclar əkilmişdir.
Qeyd olunmalıdır ki, ağacəkmə aksiyasından əvvəl həmin ərazinin ümumi görünüşünə xələl gətirən hasarlar və kortəbii qanunsuz tikililər sökülmüş, ərazi yararsız tikinti materialları, daş və digər tullantılardan təmizlənmiş, əkiləcək ağacların və digər yaşıllıqların suvarılması üçün su xətləri çəkilmişdir.
Müstəqil Azərbaycanın qurucusu Heydər Əliyev ətraf mühitin mühafizəsini və ekoloji durumun yaxşılaşdırılmasını prioritet məqsədlərdən biri kimi müəyyən etmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizin yaşıllaşdırılması və ətraf mühitin sağlamlaşdırılması ilə bağlı həyata keçirilən davamlı tədbirlər də bu siyasətə söykənir. Ulu öndərin doğum günü ərəfəsində keçirilən bu iməcilik, küçə boyunca əkilən yeni ağaclar və ərazinin abadlaşdırılması Bakı şəhərində ekoloji tarazlığın bərpası və paytaxtın daha da gözəlləşdirilməsi istiqamətində görülən sistemli işlərin davamıdır.
Dövlət qurumlarının səmərəli əməkdaşlığı sayəsində mütəmadi keçirilən bu növ tədbirlər Bakı şəhərində ekoloji təhlükəsizliyi təmin etməklə yanaşı, paytaxt sakinlərinin maraqlarına xidmət edir, sağlam ətraf mühitin formalaşmasına və paytaxtın estetik görünüşünün daha da yaxşılaşmasına istiqamətlənir.
Bununla yanaşı, may ayı ərzində Bakı şəhərinin yaşıllaşdırılması, yaşıllıqlara qulluq və abadlıqla bağlı sistemli işlərin davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

Tree-Planting Campaign Conducted by the State Committee on Urban Planning and Architecture and Baku City Executive Power
To mark the 96th Anniversary of the Birth of Heydar Aliyev, the National Leader of Azerbaijani nation, the State Committee on Urban Planning and Architecture, in conjunction with the Baku City Executive Power, carried out a tree-planting campaign along the street named after Javanshir, District of Khatai. Over 200 employees per each entity planted about 1000 Eldar pines, Cyprus trees, etc.
Before the campaign, measures were taken to demolish the primitive illegal structures and fences spoiling the general view of the area, and to remove construction materials, stones and other debris as well as to draw water lines to ensure the irrigation of planted trees.
Heydar Aliyev, the architect of independent Azerbaijan, considered environmental protection and improvement of ecological conditions as one of the country’s priority areas of activity. The systematic greening and landscaping measures implemented in the country under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev reflect this policy, too. The day of tree planting is the annual event timed to the great Leader’s Birthday and held to plant new trees along the streets and embellish city parts, thus restoring the environmental balance of Baku City and ensuring its consistent beautification.
This kind of regular activities successfully carried out thanks to the interaction of public entities are both promoting the environmental safety to the benefit of Baku residents and establishing a healthy environment as well as ensuring a further improvement of the Capital City’s esthetic appearance.
Meanwhile, the annual implementation of such activities as Baku City verdurization, upkeeping the green spaces and systematic improvement of city areas is envisaged to continue in the future.