Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən paytaxtda növbəti birgə ağacəkmə aksiyası keçirildi
Müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, xalqımızın və dövlətimizin müstəqilliyi, inkişafı naminə böyük xidmətlər göstərmiş Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümü münasibətilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti birgə ağacəkmə aksiyası keçirib. Aksiya paytaxtın Nərimanov rayonu, Məmməd Araz və Aşıq Molla Cümə küçələri boyunca ayrılmış ərazidə təşkil edilib. Hər iki qurumun rəhbərləri və əməkdaşları tərəfindən adıçəkilən ərazidə eldar şamı, kiparis və digər ağaclar əkilib. Qeyd edək ki, ağacəkmə aksiyasından əvvəl ərazi yararsız tullantılardan təmizlənib.
Zəngin təbii sərvətlərə və unikal təbiətə malik olan Azərbaycanda Ulu öndər Heydər Əliyevin fəaliyyəti dövründə ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması, ətraf mühitin mühafizəsi, eləcə də, təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə məsələləri hər zaman diqqət mərkəzində olmuşdur. Təsadüfi deyil ki, məhz Ümummilli liderimizin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrlərdə ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində mühüm, qərarlar, qanunlar qəbul edilmiş və ekoloji durumun yaxşılaşdırılması prioritet məqsədlərdən biri kimi müəyyən edilmişdir. Bu siyasətin layiqli davamçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən də bu gün ölkəmizin ekoloji durumunun sağlamlaşdırılmasına xüsusi diqqət göstərilir və ölkəmizin yaşıllaşdırılması, həmçinin ətraf mühitin mühafizəsi, biomüxtəlifliyin qorunması istiqamətində sistemli şəkildə müxtəlif layihələr həyata keçirilir.
Ulu öndərin doğum günü münasibətilə keçirilən bu iməclik, küçə boyunca əkilən yeni ağac tingiləri və ərazinin yaşıllaşdırılması paytaxt Bakıda ekoloji tarazlığın bərpası və şəhərin daha da gözəlləşdirilməsi istiqamətində görülən silsilə tədbirlərin davamıdır. Dövlət qurumlarının iştirakı ilə keçirilən bu növ tədbirlər Bakı şəhərində yaşıllıq sahələrinin genişləndirilməsinə, əlavə “yaşıl” istirahət məkanlarının yaradılmasına, sağlam ekoloji mühitin formalaşmasına və paytaxtın estetik görünüşünün daha da yaxşılaşmasına istiqamətlənir, eləcə də insanlar arasında təbiətə qayğı hissinin güclənməsinə böyük töhfə verir və ətraf mühitin sağlamlaşdırılması naminə həmrəylik göstərməsinə xidmət edir.

Государственный Комитет по Градостроительству и Архитектуре и Исполнительная Власть Города Баку провели очередную совместную акцию по посадке деревьев
Государственный Комитет по Градостроительству и Архитектуре и Исполнительная Власть Города Баку провели совместную акцию по посадке деревьев по случаю 98-й годовщины со дня рождения Гейдара Алиева, архитектора и строителя современного Азербайджанского государства, Общенационального лидера, оказавшего большие услуги во имя независимости и развития нашего народа и государства. Акция была организована в Наримановском районе столицы, на выделенной территории по улицам Мамеда Араза и Ашуга Молла Джума. Руководители и сотрудники обоих ведомств посадили на указанной территории эльдарскую сосну, кипарис и другие деревья. Отметим, что перед акцией по посадке деревьев территория была очищена от непригодных отходов.
В период деятельности Великого лидера Гейдара Алиева в Азербайджане, обладающем богатыми природными ресурсами и уникальной природой, вопросы улучшения экологической ситуации, охраны окружающей среды, а также рационального использования природных ресурсов всегда были в центре внимания. Неслучайно, что именно во времена руководства Азербайджаном Общенациональным лидером были приняты важные решения, законы в области экологии и охраны окружающей среды, и улучшение экологической ситуации было определено как одна из приоритетных целей. Достойный продолжатель этой политики, Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев сегодня также уделяет особое внимание оздоровлению экологической ситуации в нашей стране и систематически реализует различные проекты в области озеленения страны, а также охраны окружающей среды, сохранения биоразнообразия.
Указанный субботник, проведенный по случаю Дня рождения Великого лидера, является продолжением серии мероприятий, направленных на восстановление экологического баланса в столице Баку и дальнейшее благоустройство города. Такие мероприятия, проводимые с участием государственных структур, направлены на расширение зеленых зон в городе Баку, создание дополнительных “зеленых” зон отдыха, формирование здоровой экологической среды и дальнейшее улучшение эстетического облика столицы, а также вносят большой вклад в усиление чувства заботы о природе среди людей и служат проявлению солидарности во имя оздоровления окружающей среды.