Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Özbəkistan Respublikasının Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Özbəkistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Baxrom Aşrafxanovu qəbul edib.
Görüş çərçivəsində Komitə sədri Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı son vəziyyətə toxunaraq Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzkar siyasətini, davamlı təxribatlarını xüsusi vurğuladı, günahsız mülki əhaliyə, mülki obyektlərə raket zərbələri endirərək terror və müharibə cinayətləri törətdiyini bildirdi. Anar Quliyev işğalçı Ermənistan ordusunun Azərbaycana qarşı cari ilin 27 sentyabr tarixində təşkil etdiyi növbəti genişmiqyaslı təxribatlarına cavab olaraq beynəlxalq hüququn tələblərinə uyğun şəkildə vətəndaşlarımızın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və ölkəmizin işğal olunmuş ərazilərinin azad olunması üçün öz ərazisində apardığı əks-hücum və anti-terror əməliyyatı barədə qonağı məlumatlandırdı.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının silahlı qüvvələrinin Ali baş komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuz tərəfindən işğaldan azad olunan yaşayış məntəqələrinin yenidənqurulması və gələcək inkişafının əsasını təşkil edən baş planlar və digər ərazi planlaşdırılması sənədlərinin işlənməsi ilə bağlı Komitə tərəfindən aparılan hazırlıq işləri barədə səfirə məlumat verildi.
Özbəkistanın münaqişə ilə bağlı dəyişməz mövqeyini – Dağlıq Qarabağın və işğal olunmuş bütün ərazilərin Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu bir daha təsdiqləyən səfir Aşrafxanov ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərə xüsusi önəm verdiyini və bu münasibətlərin bundan sonra da yüksələn xətlə inkişaf edəcəyində əminliyini bildiridi.
Görüşdə iki ölkənin müvafiq mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları və digər aidiyyəti təşkilatları arasında şəhərsalmanın planlaşdırılması, tikinti və şəhər infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi sahəsində son illər ərzində formalaşmış əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi imkanları, layihələndirmədə müasir texnologiyalaırn tətbiqi, şəhərsalma fəaliyyətinin həyata keçirilməsinə dövlət nəzarəti və s. sahələrdə ikitərəfli əlaqələr və potensial birgə layihələr barədə geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре принял Посла Республики Узбекистана в Азербайджане
Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Азербайджанской Республике Бахрома Ашрафханова. Касаясь последней ситуации в армяно-азербайджанском Нагорно-Карабахском конфликте, председатель комитета подчеркнул агрессивную политику Армении в отношении нашей страны, ее постоянные провокации и так же отметил, о совершении террористических и военных преступлений со стороны страны-агрессора, запустив ракеты по мирным гражданам и гражданским объектам. Анар Гулиев проинформировал гостя об очередной масштабной провокации оккупирующей армянской армии против Азербайджана с 27 сентября этого года и о контрнаступлении и антитеррористической операции, проводимой нашей страной на своей территории для обеспечения безопасности наших граждан и освобождения оккупированных территорий нашей страны в соответствии с требованиями международного права.
Кроме того, посол был проинформирован о подготовке, проводимой Комитетом под руководством Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Азербайджанской Республики Ильхама Алиева по разработке генеральных планов и других документов территориального планирования для восстановления и дальнейшего развития населенных пунктов, освобожденных от оккупации.
Подтвердив неизменную позицию Узбекистана по конфликту - Нагорный Карабах и все оккупированные территории являются неотъемлемой частью Азербайджана, посол Ашрафханов отметил, что его страна придает особое значение отношениям с Азербайджаном, и выразил уверенность, что эти отношения будут и дальше развиваться по восходящей линии.
На встрече также обсуждались возможности развития сотрудничества между соответствующими центральными органами исполнительной власти и другими профильными организациями двух стран в области градостроительства, строительства и улучшения городской инфраструктуры, применения современных технологий в проектировании, государственного контроля над градостроительством и др., состоялся широкий обмен мнениями по двусторонним отношениям и возможным совместным проектам в различных сферах.