• Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyev Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Ba...
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyev Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının nümayəndə heyətini qəbul edib
26 sentyabr tarixində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyev Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Avrasiya Regionunun İnfrastruktur bölməsi üzrə Baş Bankiri Yelena Qordeyeva, Qafqaz regional ofisinin direktoru Katarina Hansen və Bakı ofisinin Baş Bankiri Sanjar Usmanovun daxil olduğu nümayəndə heyətini qəbul etmişdir.
Görüşdə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin şəhərsalmanın planlaşdırılması, o cümlədən Bakının Baş planının hazırlanması və paytaxtın gələcək inkişafının əsas prioritetləri barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır. Qurumlar arasında perspektiv əməkdaşlıq istiqamətləri mövzusunda müzakirələr çərçivəsində Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının “Yaşıl şəhər” layihəsi barədə məlumat verilmiş, şəhərsalmanın planlaşdırılmasında ətraf mühitin qorunması və sağlamlaşdırılması, enerji səmərəliliyinin və dayanıqlığın təmin olunmasının Komitənin əsas hədəflərindən biri olduğu qeyd edilmiş, bu sahədə strateji layihələrin işlənməsinin əhəmiyyəti vurğulanmışdır.

• Samir Nuriev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture, received a deleg...
Samir Nuriev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture, received a delegation of the European Bank for Reconstruction and Development
On September 26, Samir Nuriev, chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture hosted Elena Gordeeva, chief banker for the Eurasian Regional Infrastructure Division of the European Bank for Reconstruction and Development, Katarina Hansen, director of the Caucasus Regional Office, and Sanjar Usmanov, the main banker of the Baku office.
At the meeting, an exchange of views was carried out on planning the activities of the State Committee on Urban Planning and Architecture, including the development of the Master Plan of the city of Baku and the main priority directions for the future development of the capital. As part of the discussions on the areas of long-term cooperation between the structures, information was provided on the “Green City” project of the European Bank for Reconstruction and Development, it was noted that protecting the environment and health, ensuring energy efficiency and sustainability in planning urban planning were the main goals of the Committee, and the essence of developing strategic projects in this area.