Gəncənin Baş planının hazırlanmasına start verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin göstərişinə əsasən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ölkə şəhərlərinin planlı və sistemli inkişafını təmin etmək məqsədilə baş planların hazırlanması işini davam etdirir.
Əhalisinə görə paytaxtdan sonra ikinci böyük şəhər olan Gəncənin Baş planının Komitə tərəfindən hazırlanması prosesinə 2020-ci ildə start verildi. Layihə beynəlxalq tender vasitəsilə cəlb olunmuş Fransanın “Vasconi Architects by Thomas Schinko” şirkəti və “Azərdövlətlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutu tərəfindən həyata keçiriləcək. Komandanın hazırlığı və şəhərə dair bəzi məlumatların ilkin analizi başa çatdıqdan sonra layihə icraçılarının rəhbərləri və ekspertlərinin iştirakı ilə bu həftə Komitədə ilk geniş tərkibli müzakirələr təşkil olundu.
Görüşdə şəhərin yol-nəqliyyat infrastrukturunun, mühəndis-kommunikasiya sisteminin, ətraf mühitinin, ekoloji durumunun və ictimai məkanlarının inkişafına dair konsorsium üzvlərinin ilkin yanaşmaları təqdim olundu. Eyni zamanda, layihənin icra qrafiki, habelə Gəncənin bugünki çağırışları, gələcək siması və inkişaf hədəfləri barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.
İmzalanmış müqaviləyə əsasən Baş planın hazırlanması layihəsinin 30 ay müddətində mərhələli şəkildə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Aparıcı beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq ilkin mərhələdə Gəncə şəhərinin inkişaf konsepsiyasının hazırlanması planlaşdırılıb.
Bununla yanaşı, Komitə tərəfindən Baş planın hazırlanmasına cəlb edilən yerli və beynəlxalq ekspertlərin Gəncəyə səfəri də təşkil olunub. Səfər çərçivəsində Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı və şəhərin inkişafında iştirak edən aidiyyəti dövlət təşkilatlarının nümayəndələri ilə görüşlər keçirilib, mövzuya dair ilkin müzakirələr aparılıb, şəhər infrastrukturuna yerində baxışlar təmin edilib.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Bakı, Gəncə və ölkənin bir çox digər şəhərlərinin sistemli və davamlı inkişafında strateji əhəmiyyətə malik əsas şəhərsalma sənədi olan baş planların hazırlanması üzrə kompleks fəaliyyətini davam etdirir. Bu istiqamətdə işlərin müəyyən olunmuş müddətlər çərçivəsində və yüksək peşəkarlıqla görülməsi məqsədilə Komitə bütün resurslarını səfərbər edib prosesin Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinin tələblərinə və aparıcı beynəlxalq standartlara uyğun təşkili üçün bütün səylərini əsirgəməyəcəkdir.

Началась разработка Генерального плана Гянджи
По указанию Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Государственный комитет градостроительства и архитектуры продолжает разработку генеральных планов в целях обеспечения планового и систематического развития городов страны.
Процесс разработки Комитетом Генерального плана Гянджи, второго по численности населения города после столицы, начался в 2020 году. Проект будет реализован французской компанией «Vasconi Architects by Thomas Schinko», привлеченной посредством международного тендера, и Государственным Главным Проектным Институтом «АзерДовлетЛайихе». На этой неделе по завершении подготовки команды и предварительного анализа некоторых данных по городу Комитет провел первые масштабные обсуждения с руководителями проекта и экспертами.
В ходе встречи члены консорциума представили свой начальный подход к развитию дорожно-транспортной инфраструктуры, инженерно-коммуникационной системы и общественных пространств города, вопросам его окружающей среды и экологической ситуации. В то же время был проведен детальный обмен мнениями относительно графика реализации проекта, а также текущих проблем, будущего имиджа и целей развития Гянджи.
Согласно заключенному договору, разработка Генерального плана предусматривает поэтапную реализацию проекта в течение 30 месяцев. На начальном этапе планируется разработать концепцию развития Гянджи в соответствии с лучшей международной практикой.
Наряду с этим, Комитет организовал визит в Гянджу местных и международных экспертов, занимающихся разработкой Генерального плана. В рамках визита были проведены встречи с главой исполнительной власти Гянджи и представителями соответствующих государственных организаций, занимающихся развитием города, а также предварительные обсуждения по данной теме и осмотр городской инфраструктуры на месте.
Государственный комитет градостроительства и архитектуры продолжает комплексную деятельность по разработке генеральных планов, являющихся основным градостроительным документом стратегического значения для систематического и устойчивого развития Баку, Гянджи и ряда других городов страны. В целях обеспечения своевременного и высокопрофессионального выполнения работ в данном направлении Комитет мобилизует все свои ресурсы и приложит все усилия для организации процесса в соответствии с требованиями законодательства Азербайджанской Республики и высочайшими международными стандартами.