Gəncənin Baş planının hazırlanmasına start verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin göstərişinə əsasən Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ölkə şəhərlərinin planlı və sistemli inkişafını təmin etmək məqsədilə baş planların hazırlanması işini davam etdirir.
Əhalisinə görə paytaxtdan sonra ikinci böyük şəhər olan Gəncənin Baş planının Komitə tərəfindən hazırlanması prosesinə 2020-ci ildə start verildi. Layihə beynəlxalq tender vasitəsilə cəlb olunmuş Fransanın “Vasconi Architects by Thomas Schinko” şirkəti və “Azərdövlətlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutu tərəfindən həyata keçiriləcək. Komandanın hazırlığı və şəhərə dair bəzi məlumatların ilkin analizi başa çatdıqdan sonra layihə icraçılarının rəhbərləri və ekspertlərinin iştirakı ilə bu həftə Komitədə ilk geniş tərkibli müzakirələr təşkil olundu.
Görüşdə şəhərin yol-nəqliyyat infrastrukturunun, mühəndis-kommunikasiya sisteminin, ətraf mühitinin, ekoloji durumunun və ictimai məkanlarının inkişafına dair konsorsium üzvlərinin ilkin yanaşmaları təqdim olundu. Eyni zamanda, layihənin icra qrafiki, habelə Gəncənin bugünki çağırışları, gələcək siması və inkişaf hədəfləri barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.
İmzalanmış müqaviləyə əsasən Baş planın hazırlanması layihəsinin 30 ay müddətində mərhələli şəkildə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Aparıcı beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq ilkin mərhələdə Gəncə şəhərinin inkişaf konsepsiyasının hazırlanması planlaşdırılıb.
Bununla yanaşı, Komitə tərəfindən Baş planın hazırlanmasına cəlb edilən yerli və beynəlxalq ekspertlərin Gəncəyə səfəri də təşkil olunub. Səfər çərçivəsində Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı və şəhərin inkişafında iştirak edən aidiyyəti dövlət təşkilatlarının nümayəndələri ilə görüşlər keçirilib, mövzuya dair ilkin müzakirələr aparılıb, şəhər infrastrukturuna yerində baxışlar təmin edilib.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Bakı, Gəncə və ölkənin bir çox digər şəhərlərinin sistemli və davamlı inkişafında strateji əhəmiyyətə malik əsas şəhərsalma sənədi olan baş planların hazırlanması üzrə kompleks fəaliyyətini davam etdirir. Bu istiqamətdə işlərin müəyyən olunmuş müddətlər çərçivəsində və yüksək peşəkarlıqla görülməsi məqsədilə Komitə bütün resurslarını səfərbər edib prosesin Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinin tələblərinə və aparıcı beynəlxalq standartlara uyğun təşkili üçün bütün səylərini əsirgəməyəcəkdir.

Development of the Ganja Master Plan has started
By the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, the State Committee for Urban Planning and Architecture continues developing master plans to ensure the planned and systematic development of the country's cities.
The Committee started the development of the Master Plan of Ganja, which is the second-largest city after the capital in 2020. The project will be implemented by the French company “Vasconi Architects by Thomas Schinko” attracted through an international tender and Azerdovlatlayiha General State Design Institute. This week, upon completion of preparing the team and preliminary analysis of some city data, the Committee held the first large-scale discussions with project managers and experts.
During the meeting, the consortium members have delivered their initial approach to the development of the city’s road transport infrastructure, utility system, and public spaces, as well as environmental issues and the ecological situation. At the same time, a detailed exchange of views was held regarding the project implementation schedule, as well as current issues, future image, and development goals of Ganja.
According to the agreement concluded, the Master Plan development makes provision for the staged project implementation within 30 months. At the initial stage, a concept should be developed for the development of Ganja according to international best practices.
Herewith, the Committee has arranged visiting Ganja by local and international experts involved in the Master Plan development. In the course of the visit, meetings with the head of the Ganja executive power and representatives of relevant government agencies involved in the city development, as well as preliminary discussions on this topic and on-site inspections of urban infrastructure have been held.
The State Committee for Urban Planning and Architecture continues its comprehensive activity on the development of master plans, which are the main urban planning documents of strategic significance for the systematic and sustainable development of Baku, Ganja, and many other cities of the country. To ensure timely and highly professional work in this direction, the Committee will mobilize all resources and make every effort to arrange the process according to the requirements of the legislation of the Republic of Azerbaijan and the highest international standards.