İctimai Şuranın növbəti iclası keçirilib
4 avqust 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında İctimai Şuranın növbəti iclası keçirilib.
İclasın əvvəlində Komitənin son dövrdə fəaliyyəti, xüsusi olaraq Tikintiyə icazə zamanı binaların fasad həllərinin standartlaşdırılması istiqamətində görülən mühüm işlər və yeniliklər barədə ətraflı məlumat verilib. Şura üzvləri tərəfindən görülən tədbirlər yekdilliklə təqdirəlayiq hesab edilib.
Bununla yanaşı, iclasda Bakı şəhərində ictimai məkanların yaradılması və onların düzgün layihələndirilməsi məsələləri müzakirəyə çıxarılıb. Son zamanlar bu məsələnin şəhər sakinlərini ciddi narahat etdiyi nəzərə alınaraq, bu istiqamətdə mövcud problemlərin həlli yolları müzakirə edilib. Şura üzvləri sahəni tənzimləyən normativ bazanın təkmilləşdirilməsi, habelə müvafiq maarifləndirmə işlərinin aparılması və bu mövzunun geniş təbliğinin önəmliyini qeyd edərək öz tövsiyələrini veriblər.
Şuranın iclasına həmçinin Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin vəzifəli şəxsləri dəvət olunublar. Onların iştirakı ilə Bakı şəhərində abidə statusuna malik binaların mühafizəsi, qəzalı vəziyyətdə olan abidələrin bərpası məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, müvafiq təkliflər verilib.
Sonda Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev iclas iştirakçıları ilə görüşərək öz fikirlərini bölüşüb, önəmli məsələlərin məhz Komitə yanında yaradılmış İctimai Şura çərçivəsində müzakirə edilməsindən məmnun olduğunu söyləyib. O, eyni zamanda şəhərsalma və memarlıq sahələrində yeni mütəxəssislərin yetişdirilməsi prosesinə Komitənin göstərdiyi dəstəkdən məlumat verib, yüksək ixtisaslı kadrlar bazasının formalaşdırılması mexanizminin yaradılmasının vacibliyini xüsusi qeyd edib.
Qeyd edək ki, Şura Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin 5 iyul 2021-ci tarixli əmrinə əsasən yaradılıb və tərkibi həmin ilin sentyabr ayında keçirilən seçkilər nəticəsində formalaşdırılıb.

The next meeting of the Public Council was held
On August 4, 2023, a regular meeting of the Public Council under the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan was held.
At the beginning of the meeting, detailed information was provided on the activities of the Committee over the last period, on important works undertaken specifically to standardize facade solutions of buildings when issuing construction permits, as well as on innovations. Measures taken by the members of the Council were unanimously recognized as worthy of the highest praise.
At the same time, the issues of creating public places in Baku and their proper design were discussed at the meeting. Considering that this issue has been seriously troubling city residents recently, ways to solve existing problems in this area were also discussed. Members of the Council gave their recommendations on improving the regulatory framework governing this area, and also noted the importance of conducting appropriate educational work and broad propaganda in this direction.
Head of the State Service for Protection, Development and Restoration of Cultural Heritage under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and officials of Baku City Executive Authority were also invited to the meeting of the Council. With their participation, an exchange of views took place on the protection of buildings with the status of monuments, the restoration of monuments in disrepair in the city of Baku, and relevant proposals were given.
In conclusion, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture Anar Guliyev met with participants of the meeting, shared his thoughts with them and noted that he was glad to discuss such important issues within the framework of the Public Council established under the Committee. He also informed about the support provided by the Committee to the process of training new specialists in the field of urban planning and architecture, emphasized the importance of creating a mechanism for forming a base of highly qualified personnel.
It should be noted that the Council was established according to the order of the Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan dated July 5, 2021, and its composition was formed as a result of elections held in September of the same year.