İdarələrarası mərkəzin işçi qruplarının   Hadrutda birgə iclası baş tutub
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının İdarələrarası Mərkəzinin Şəhərsalma  məsələləri üzrə, Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar üzrə və Elm, təhsil və mədəniyyət məsələləri  üzrə İşçi Qruplarının Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsində  birgə iclası keçirilib. Toplantıda işçi qruplarına daxil olan nazirliklərin, agentliklərin və digər aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan Prezident Administrasiyasının Humanitar Siyasət, Diaspor, Multikulturalizm və Dini məsələlər şöbəsinin  müdiri, Elm, təhsil və mədəniyyət məsələləri üzrə işçi qrupunun rəhbəri Fərəh Əliyeva Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi və Azərbaycan Ordusunun yenilməzliyi  sayəsində Vətən müharibəsində qazanılmış böyük qələbənin davamı olaraq işğaldan azad edilmiş ərazilərdə geniş quruculuq işlərinin də eyni yenilməzlik ruhu ilə həyata keçirildiyini qeyd edib. İşçi qruplarının birgə iclasının işğaldan azad edilmiş ərazilərdə keçirilməsinin görülən işlərin səmərəliliyinin artırılmasında mühüm addım olduğunu vurğulayıb. Sonra
Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdir müavini, Əlaqələndirmə Qərargahının katibliyinin müdiri Nüsrət Süleymanov çıxış edərək Qərargah tərəfindən görülən işlərin sistemli xarakter daşıdığını bildirib,  İdarələrarası mərkəzin müvafiq işçi qruplarının  fəaliyyətinə toxunub, aidiyyəti dövlət qurumları tərəfindən Qarabağ bölgəsində həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyətini qeyd edib.  İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan işlərin artım dinamikasını nəzərə alaraq əlaqələndirmə fəaliyyətlərinin daha sıx şəkildə həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
İclasda Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Sədrinin birinci müavini, Şəhərsalma məsələləri üzrə işçi qrupun rəhbəri Namiq Hümmətov işğaldan azad edilmiş ərazilərin Ümumi və Baş planlarının hazırlanması, şəhərsalma layihələri istiqamətində görülən işlər barədə iclas iştirakçılarına məlumat verib. Qarabağ bölgəsində yerləşən kənd və qəsəbələrin inkişafı məsələsinin ayrıca yanaşma tələb etdiyi və bu məqsədlə 5 kənd və 1 qəsəbənin gələcək memarlıq simasının müəyyən olunması üçün Komitə tərəfindən "Qədim Qarabağın yenilənən siması" müsabiqəsinə start verildiyi bildirilib. Hazırda iştirakçılar tərəfindən layihələrin müsabiqəyə təqdim edilməsi müddəti yekunlaşıb və həmin layihələrin münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilməsi prosesinə başlanılır. Qeyd olunub ki, bu müsabiqənin işğaldan azad edilmiş digər kənd və qəsəbələr üzrə də davamlı şəkildə keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Çıxış edən Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini, Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar üzrə işçi qrupunun rəhbəri Rəhman Hümmətov bölgədə icra edilən infrastruktur layihələrinin sürətli və planlı şəkildə həyata keçirildiyini,yolların layihələndirilməsi və vahid planların hazırlanması işləri ilə bağlı qardaş Türkiyə şirkətlərinin cəlb edildiyini vurğulayıb. Bununla yanaşı, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə qanunsuz telekommunikasiya xidmətlərinin qarşının alınması üçün işlərin görüldüyü, 7 rayon üzrə radioloji və radioekoloji tədqiqatların  aparıldığı bildirilib.
Ümumilikdə toplantıda işğaldan azad edilmiş ərazilərin minalardan təmizlənməsi, nəqliyyat və telekommunikasiya infrastrukturu layihələrinin icra vəziyyəti, mədəni irsin və tarixi-mədəniyyət abidələrinin qorunması, Ağdam və Şuşa şəhərlərində tarixi mədəniyyət abidələrinin bərpası məsələlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Səfər çərçivəsində Elm, təhsil və mədəniyyət məsələləri üzrə İşçi Qrupunun üzvləri Ağdamda səfərdə olub, yenidənqurma və bərpasına ehtiyac olan tarix, mədəniyyət abidələrinə baxış keçiriblər. Şəhərsalma məsələləri və Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar üzrə işçi qruplarının isə Füzuli və Şuşa şəhərlərinə səfərləri baş tutub. Dövlət qurumlarının əməkdaşları tərəfindən Füzuli Hava Limanının və Zəfər Yolunun tikinti işlərinə, Füzuli - Hadrut avtomobil yolunda aparılan minatəmizləmə prosesinə baxış keçirilib, qrup üzvlərinə Füzuli şəhərinin ərazi planlaşdırma sənədlərinin hazırlanması haqqında məlumat verilib. Şuşa şəhərinə səfər zamanı isə Şuşa Radio-Televiziya Yayım Stansiyası, Şuşa Rabitə Qovşağının binası və mövcud yol infrastrukturu ilə tanışlıq olub, şəhərin ilkin planlaşdırma layihələrinə baxış keçirilib.
Qeyd edək ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərinin yenidənqurması və bərpası işlərinin mərkəzləşdirilmiş və əlaqələndirilmiş şəkildə həyata keçirilməsi, məlumat mübadiləsinin təşkili məqsədi üçün Əlaqələndirmə Qərargahının İdarələrarası mərkəzinin işçi qruplarının iclasları mütəmadi şəkildə keçirilir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 24 noyabr tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahına Prezident Administrasiyasının rəhbəri Samir Nuriyev rəhbərlik edir.

A joint meeting of the working groups of the interdepartmental center was held in Hadrut
The joint meeting of the Working Group on Urban Development, Transport, Communications and High Technologies and Working Group on Scientific, Educational and Cultural Issues of the Interdepartmental Center of the Coordinating Headquarters of the Republic of Azerbaijan was held in Hadrut settlement of Khojavend region. The meeting was attended by the representatives of the ministries, agencies and other relevant government agencies included in the working groups.
Opening the meeting, head of the working group of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, multiculturalism and religious affairs of the Presidential Administration, head of the Working Group on Science, Education and culture Farah Aliyeva noted that extensive creative work was carried out in the liberated territories in the same spirit of invincibility as the continuation of the great victory in the war. He emphasized that the joint holding of working groups in liberated territories is an important step in improving the efficiency of the work done. Then Nusrat Suleymanov, Deputy Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration, Head of the Coordination Staff Secretariat, said the work done by the Headquarters was systematic, he touched upon the activities of the relevant working groups of the Interdepartmental Center and noted the importance of projects implemented by relevant government agencies in Karabakh. He emphasized the importance of closer coordination activities, taking into account the growth dynamics of the work carried out in the liberated territories.
At the meeting, First Deputy Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture, Head of the Working group on Urban Planning Namig Hummatov briefed the participants on the preparation of General and Main Plans of the liberated territories, the work done in the direction of urban development projects. It was noted that the development of villages and settlements in the Karabakh region requires a separate approach, and for this purpose the Committee has launched a competition "Renewed face of ancient Karabakh" to determine the future architectural image of 5 villages and 1 settlement. At present, the deadline for submission of projects by the participants to the competition has expired, and the process of evaluation of these projects by the jury is underway. It was noted that this competition should be held on a regular basis in other villages and settlements liberated from occupation.
Rahman Hummatov, Deputy Minister of Transport, Communications and High Technologies, Head of the Working Group on Transport, Communications and High Technologies, that infrastructure projects in the region are being implemented rapidly and in a planned manner, he noted that fraternal Turkish companies were involved in the design of roads and the development of unified plans At the same time, work was done to prevent illegal telecommunications services in the liberated areas, and radiological and radioecological research was conducted in 7 regions.
In general, the demining of the liberated territories, the implementation of transport and telecommunications infrastructure projects, the protection of cultural heritage and historical and cultural monuments, the restoration of historical and cultural monuments in the cities of Agdam and Shusha were discussed in the meeting.
During the visit, the members of the Working Group on Scientific, Educational and Cultural Issues visited Agdam and inspected historical and cultural monuments in need of reconstruction and restoration. The working groups on urban planning and transport, communications and high technologies visited Fizuli and Shusha. The employees of government agencies inspected the construction of Fizuli Airport and Victory Road, the demining process on the Fizuli-Hadrut highway, and members of the group were informed about the preparation of territorial planning documents for the city of Fizuli. During the visit to Shusha, they got acquainted with the Shusha Radio and Television Broadcasting Station, the building of the Shusha Communication Hub and the existing road infrastructure, and reviewed the city's initial planning projects.
It should be noted that the meetings of the working groups of the Interdepartmental Center of the Coordination Headquarters are held regularly in order to carry out the reconstruction and restoration of the liberated territories in a centralized and coordinated manner, to organize the exchange of information.
The Coordination Headquarters established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 24, 2020 is headed by the Head of the Presidential Administration Samir Nuriyev.