İdarələrarası mərkəzin işçi qruplarının   Hadrutda birgə iclası baş tutub
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının İdarələrarası Mərkəzinin Şəhərsalma  məsələləri üzrə, Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar üzrə və Elm, təhsil və mədəniyyət məsələləri  üzrə İşçi Qruplarının Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsində  birgə iclası keçirilib. Toplantıda işçi qruplarına daxil olan nazirliklərin, agentliklərin və digər aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan Prezident Administrasiyasının Humanitar Siyasət, Diaspor, Multikulturalizm və Dini məsələlər şöbəsinin  müdiri, Elm, təhsil və mədəniyyət məsələləri üzrə işçi qrupunun rəhbəri Fərəh Əliyeva Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi və Azərbaycan Ordusunun yenilməzliyi  sayəsində Vətən müharibəsində qazanılmış böyük qələbənin davamı olaraq işğaldan azad edilmiş ərazilərdə geniş quruculuq işlərinin də eyni yenilməzlik ruhu ilə həyata keçirildiyini qeyd edib. İşçi qruplarının birgə iclasının işğaldan azad edilmiş ərazilərdə keçirilməsinin görülən işlərin səmərəliliyinin artırılmasında mühüm addım olduğunu vurğulayıb. Sonra
Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdir müavini, Əlaqələndirmə Qərargahının katibliyinin müdiri Nüsrət Süleymanov çıxış edərək Qərargah tərəfindən görülən işlərin sistemli xarakter daşıdığını bildirib,  İdarələrarası mərkəzin müvafiq işçi qruplarının  fəaliyyətinə toxunub, aidiyyəti dövlət qurumları tərəfindən Qarabağ bölgəsində həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyətini qeyd edib.  İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan işlərin artım dinamikasını nəzərə alaraq əlaqələndirmə fəaliyyətlərinin daha sıx şəkildə həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
İclasda Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Sədrinin birinci müavini, Şəhərsalma məsələləri üzrə işçi qrupun rəhbəri Namiq Hümmətov işğaldan azad edilmiş ərazilərin Ümumi və Baş planlarının hazırlanması, şəhərsalma layihələri istiqamətində görülən işlər barədə iclas iştirakçılarına məlumat verib. Qarabağ bölgəsində yerləşən kənd və qəsəbələrin inkişafı məsələsinin ayrıca yanaşma tələb etdiyi və bu məqsədlə 5 kənd və 1 qəsəbənin gələcək memarlıq simasının müəyyən olunması üçün Komitə tərəfindən "Qədim Qarabağın yenilənən siması" müsabiqəsinə start verildiyi bildirilib. Hazırda iştirakçılar tərəfindən layihələrin müsabiqəyə təqdim edilməsi müddəti yekunlaşıb və həmin layihələrin münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilməsi prosesinə başlanılır. Qeyd olunub ki, bu müsabiqənin işğaldan azad edilmiş digər kənd və qəsəbələr üzrə də davamlı şəkildə keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Çıxış edən Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini, Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar üzrə işçi qrupunun rəhbəri Rəhman Hümmətov bölgədə icra edilən infrastruktur layihələrinin sürətli və planlı şəkildə həyata keçirildiyini,yolların layihələndirilməsi və vahid planların hazırlanması işləri ilə bağlı qardaş Türkiyə şirkətlərinin cəlb edildiyini vurğulayıb. Bununla yanaşı, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə qanunsuz telekommunikasiya xidmətlərinin qarşının alınması üçün işlərin görüldüyü, 7 rayon üzrə radioloji və radioekoloji tədqiqatların  aparıldığı bildirilib.
Ümumilikdə toplantıda işğaldan azad edilmiş ərazilərin minalardan təmizlənməsi, nəqliyyat və telekommunikasiya infrastrukturu layihələrinin icra vəziyyəti, mədəni irsin və tarixi-mədəniyyət abidələrinin qorunması, Ağdam və Şuşa şəhərlərində tarixi mədəniyyət abidələrinin bərpası məsələlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Səfər çərçivəsində Elm, təhsil və mədəniyyət məsələləri üzrə İşçi Qrupunun üzvləri Ağdamda səfərdə olub, yenidənqurma və bərpasına ehtiyac olan tarix, mədəniyyət abidələrinə baxış keçiriblər. Şəhərsalma məsələləri və Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar üzrə işçi qruplarının isə Füzuli və Şuşa şəhərlərinə səfərləri baş tutub. Dövlət qurumlarının əməkdaşları tərəfindən Füzuli Hava Limanının və Zəfər Yolunun tikinti işlərinə, Füzuli - Hadrut avtomobil yolunda aparılan minatəmizləmə prosesinə baxış keçirilib, qrup üzvlərinə Füzuli şəhərinin ərazi planlaşdırma sənədlərinin hazırlanması haqqında məlumat verilib. Şuşa şəhərinə səfər zamanı isə Şuşa Radio-Televiziya Yayım Stansiyası, Şuşa Rabitə Qovşağının binası və mövcud yol infrastrukturu ilə tanışlıq olub, şəhərin ilkin planlaşdırma layihələrinə baxış keçirilib.
Qeyd edək ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərinin yenidənqurması və bərpası işlərinin mərkəzləşdirilmiş və əlaqələndirilmiş şəkildə həyata keçirilməsi, məlumat mübadiləsinin təşkili məqsədi üçün Əlaqələndirmə Qərargahının İdarələrarası mərkəzinin işçi qruplarının iclasları mütəmadi şəkildə keçirilir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 24 noyabr tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahına Prezident Administrasiyasının rəhbəri Samir Nuriyev rəhbərlik edir.

В Гадруте состоялось совместное заседание рабочих групп межведомственного центра
В поселке Гадрут Ходжавендского района состоялось совместное заседание Рабочих Групп по Вопросам градостроительства, Транспорту, связи и высоким технологиям, и Вопросам науки, образования и культуры Межведомственного центра при Координационном штабе, созданном с целью централизованного решения вопросов на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики. На заседании участвовали представители министерств, агентств и других соответствующих государственных структур, входящих в рабочие группы.
Открыв заседание вступительной речью, заведующая Отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента, руководитель рабочей группы по вопросам науки, образования и культуры Фарах Алиева отметила, что в продолжение великой победы в Отечественной войне под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего и благодаря несокрушимости Армии Азербайджана, на освобожденных территориях ведутся масштабные строительные работы с той же непреклонностью. Она подчеркнула, что проведение совместного заседания рабочих групп на освобожденных территориях - важный шаг на пути повышения эффективности осуществляемых работ.
Далее выступил заместитель заведующего отделом внешней политики Администрации Президента, руководитель секретариата Координационного штаба Нусрат Сулейманов, отметив, что работа, проделанная штабом, носит системный характер. Коснувшись деятельности соответствующих рабочих групп межведомственного центра, Сулейманов отметил важность проектов, реализуемых соответствующими государственными структурами в Карабахском регионе. Он подчеркнул важность более тесной координации деятельности с учетом динамики роста проводимых на освобожденных территориях работ.
На заседании первый заместитель председателя Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре, руководитель Рабочей группы по градостроительству Намиг Гумматов проинформировал участников заседания о подготовке Общего и Генерального планов освобожденных от оккупации территорий, проделанной работе в направлении реализации градостроительных проектов. Было отмечено, что развитие сел и поселков Карабахского региона требует обособленного подхода, и с этой целью стартовал конкурс «Обновляющийся облик Древнего Карабаха» на определение будущего архитектурного облика 5 сел и 1 поселка. В настоящее время срок представления участниками проектов истек и начинается процесс оценки данных проектов жюри. Было отмечено, что такой же конкурс предусматривается проводить и по другим селам и поселкам, освобожденным от оккупации.
Выступивший заместитель министра транспорта, связи и высоких технологий, руководитель Рабочей группы по транспорту, связи и высоким технологиям Рахман Гумматов подчеркнул, что осуществляемые в регионе инфраструктурные проекты реализуются быстрыми темпами и по плану, к проектированию дорог и разработке единых планов привлечены компании из братской Турции. Наряду с этим, сообщено, что также ведутся работы по предотвращению незаконного оказания телекоммуникационных услуг на освобожденных территориях, в 7 районах проведены радиологические и радиоэкологические исследования.
В общем, на собрании обсуждались вопросы разминирования освобожденных от оккупации территорий, состояния реализации проектов транспортной и телекоммуникационной инфраструктуры, защиты культурного наследия и памятников истории и культуры, восстановления историко-культурных памятников в Агдаме и Шуше.
В рамках поездки члены Рабочей группы по науке, образованию и культуре посетили Агдам и осмотрели памятники истории и культуры, нуждающиеся в реконструкции и реставрации. Также состоялась поездка рабочих групп по вопросам градостроительства и транспорту, связи и высоким технологиям в Физули и Шушу. Сотрудники государственных органов ознакомились с ходом строительства аэропорта Физули и "Дороги Победы", процессом разминирования на автодороге Физули-Гадрут, члены группы были проинформированы о подготовке документов территориального планирования города Физули. В ходе поездки в Шушу состоялось ознакомление с Шушинской радио- и телевещательной станцией, зданием узла связи Шуши и существующей дорожной инфраструктурой, а также был проведен осмотр первоначальных планировочных проектов города.
Отметим, что в целях проведения работ по реконструкции и восстановлению на освобожденных территориях в централизованном и координированном порядке, организации обмена информацией рабочие группы Межведомственного центра при Координационном штабе регулярно проводят заседания.
Координационный штаб, созданный Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 24 ноября 2020 года, возглавляет руководитель Администрации Президента Самир Нуриев.