İdarələrarası mərkəzin şəhərsalma məsələləri üzrə işçi qrupunun onlayn iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həll edilməsi üçün yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin Şəhərsalma məsələləri üzrə İşçi Qrupunun növbəti onlayn iclası keçirilib. İşçi Qrupa daxil olan aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirak etdiyi toplantıda işğaldan azad edilmiş ərazilərin planlaşdırma sənədlərinin hazırlanması, regiondakı yaşayış məntəqələrinin yenidənqurması, zəruri infrastrukturun yaradılması və yerli əhalinin doğma torpaqlarına qayıdışı istiqamətində aparılan işlərin icra vəziyyəti haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, planlaşdırma sənədlərinin təyin olunmuş müddətdə hazırlanaraq başa çatdırılması üçün işğaldan azad olunmuş ərazilərdə müvafiq qurumlar tərəfindən hazırda görülən və planlaşdırılan işlərin əlaqələndirilməsi, məlumat mübadiləsi vacib məsələlərdəndir.
İclasda Ağdam şəhərinin Baş planına əsasən həyata keçirilən layihələr və qarşıda duran vəzifələr, o cümlədən digər şəhərlərin Baş planlarının hazırlanması istiqamətində müzakirələr aparılıb. Torpaq sahələrinin ayrılması haqqında müvafiq qurumların müraciətləri ilə bağlı yaranan suallar cavablandırılıb. Bununla yanaşı, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin Qarabağ Rəqəmsal Geoinformasiya sisteminə inteqrasiya olunmalı qurumlar üzrə hesabat təqdim edilib.
Onlayn toplantıda aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri tərəfindən mühəndis kommunikasiya və nəqliyyat infrastrukturu layihələri, digər sahələrdə görülən işlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, məsələlərin birgə həlli yolları təhlil edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 24 noyabr tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahına Prezident Administrasiyasının rəhbəri Samir Nuriyev rəhbərlik edir.

The online meeting of the Working Group of the Interdepartmental Center on Urbanization Issues was held
The next online meeting of the Working Group of the Interdepartmental Center on Urbanization Issues under the Coordinating Headquarters established for the centralized settlement of issues in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan was held. In the meeting attended by the representatives of relevant government agencies which are members of the Working Group, there was provided information about the Implementation status of the preparation of the planning documents of the liberated territories It was noted that in order to prepare and complete the planning documents in a timely manner, it is important to coordinate the work done and planned by the relevant agencies in the liberated territories, the exchange of information.
The meeting discussed the projects implemented in accordance with the General Plan of Aghdam and the upcoming tasks, as well as the preparation of General Plans of other cities. Questions related to the appeals of relevant agencies on the allocation of land were answered. In addition, a report was submitted on the institutions to be integrated into the Karabakh Digital Geoinformation System of the State Service for Property Affairs under the Ministry of Economy.
At the online meeting, representatives of relevant government agencies exchanged views on engineering communications and transport infrastructure projects, work done in other areas, and analyzed ways to jointly address issues.
It should be noted the Head of the Presidential Administration Samir Nuriyev leads the Coordination Headquarters established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 24, 2020.