İdarələrarası mərkəzin şəhərsalma məsələləri üzrə işçi qrupunun onlayn iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həll edilməsi üçün yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin Şəhərsalma məsələləri üzrə İşçi Qrupunun növbəti onlayn iclası keçirilib. İşçi Qrupa daxil olan aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirak etdiyi toplantıda işğaldan azad edilmiş ərazilərin planlaşdırma sənədlərinin hazırlanması, regiondakı yaşayış məntəqələrinin yenidənqurması, zəruri infrastrukturun yaradılması və yerli əhalinin doğma torpaqlarına qayıdışı istiqamətində aparılan işlərin icra vəziyyəti haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, planlaşdırma sənədlərinin təyin olunmuş müddətdə hazırlanaraq başa çatdırılması üçün işğaldan azad olunmuş ərazilərdə müvafiq qurumlar tərəfindən hazırda görülən və planlaşdırılan işlərin əlaqələndirilməsi, məlumat mübadiləsi vacib məsələlərdəndir.
İclasda Ağdam şəhərinin Baş planına əsasən həyata keçirilən layihələr və qarşıda duran vəzifələr, o cümlədən digər şəhərlərin Baş planlarının hazırlanması istiqamətində müzakirələr aparılıb. Torpaq sahələrinin ayrılması haqqında müvafiq qurumların müraciətləri ilə bağlı yaranan suallar cavablandırılıb. Bununla yanaşı, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin Qarabağ Rəqəmsal Geoinformasiya sisteminə inteqrasiya olunmalı qurumlar üzrə hesabat təqdim edilib.
Onlayn toplantıda aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri tərəfindən mühəndis kommunikasiya və nəqliyyat infrastrukturu layihələri, digər sahələrdə görülən işlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, məsələlərin birgə həlli yolları təhlil edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 24 noyabr tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahına Prezident Administrasiyasının rəhbəri Samir Nuriyev rəhbərlik edir.

Состоялось онлайн-заседание рабочей группы по вопросам градостроительства межведомственного центра
Состоялось очередное онлайн-заседание Рабочей Группы по вопросам градостроительства Межведомственного центра при Координационном Штабе, созданной для централизованного решения вопросов на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики. На совещании, в котором приняли участие представители соответствующих государственных структур, входящих в Рабочую Группу, была представлена информация о ходе выполнения работ по подготовке документов планирования освобожденных территорий, реконструкции населенных пунктов в регионе, созданию необходимой инфраструктуры и возвращению местного населения на родные земли. Было отмечено, что координация работ, осуществляемых и планируемых соответствующими структурами на освобожденных территориях для подготовки и завершения документов планирования в установленные сроки, обмен информацией является одним из важных вопросов.
На заседании были обсуждены проекты, реализуемые в соответствии с Генеральным планом города Агдам, и предстоящие задачи, в том числе подготовка генеральных планов других городов. Были даны ответы на вопросы, возникающие в связи с обращениями соответствующих структур о выделении земельных участков. Наряду с этим был представлен отчет Государственной службы по имущественным вопросам при Министерстве экономики по структурам, которые должны быть интегрированы в Карабахскую цифровую геоинформационную систему.
На онлайн-совещании представители соответствующих государственных структур обменялись мнениями о проектах инженерной коммуникации и транспортной инфраструктуры, работе, проделанной в других сферах, проанализировали пути совместного решения вопросов.
Отметим, что Координационный Штаб, созданный распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 24 ноября 2020 года, возглавляет руководитель Администрации Президента Самир Нуриев.