• İqlim Fəaliyyəti Həftəsi çərçivəsində bu gün dayanıqlı şəhərsalma məsələləri müzakirə edilib
Azərbaycanda ilk dəfə təşkil olunan İqlim Fəaliyyəti Həftəsi çərçivəsində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyevin açılışını etdiyi “Şəhər konteksti - Tikinti mühiti, risklər və dayanıqlılıq” adlı sessiya keçirilib.
Komitə sədri Anar Quliyev müzakirələrdə əsas diqqəti COP29 Sədrliyi tərəfindən irəli sürülən “İqlimə Dayanıqlı və Sağlam Şəhərlər üçün Multisektoral Fəaliyyət” (MAP) təşəbbüsünə çəkib.
O, dayanıqlı urbanizasiya və şəhərlərdə həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması Azərbaycan Hökumətinin milli inkişaf siyasətinin əsas tərkib hissələrindən biri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Bakının 2040-cı ilə qədər olan Baş Planının hazırlanması, həmçinin “sıfır tullantı zonaları” elan edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazilərində həyata keçirilən uğurlu layihələr məhz şəhərsalmada yeni yanaşmanı formalaşdırır.

As part of Climate Action Week, sustainable urban planning issues were discussed today
As part of the first-ever Climate Action Week organized in Azerbaijan, a session titled “Urban Context – Built Environment, Risks, and Resilience” was held, opened by the Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture, Anar Guliyev.
During the discussions, Chairman Anar Guliyev highlighted the “Multisectoral Actions Pathways to Resilient and Healthy Cities” (MAP) initiative put forward by the COP29 Presidency.
He emphasized that sustainable urbanization and improving the quality of life in cities are key components of the national development policy of the Azerbaijani government. He also noted that the preparation of Baku’s Master Plan for 2040 and the successful projects implemented in the "zero waste zones" declared in Karabakh and Eastern Zangezur reflect a new approach to urban planning.