Kəlbəcər şəhərinin 2040-cı ilədək inkişafına dair Baş Planı təsdiq edildi
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 1 may 2024-cü il tarixli, 235 nömrəli Qərarına əsasən, “Kəlbəcər şəhərinin 2040-cı ilədək inkişafına dair Baş Planı” təsdiq edilib.
Otuzillik erməni işğalı nəticəsində dağıdılan Kəlbəcər şəhərinin Baş Plan konsepsiyası işğal dövründən əvvəlki vəziyyəti və ərazinin relyefi, tarix-memarlıq ənənələri nəzərə alınmaqla tərtib edilib. Plan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sifarişi ilə şəhərsalma sahəsində irimiqyaslı layihələrin müəllifi olan İsveçrənin “sa partners” şirkətinin və Bakı Dövlət Layihə İnstitutunun təcrübəli mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanıb.
Baş Plana əsasən, Kəlbəcər şəhəri mövcud məskunlaşma ərazisini və yaxınlığındakı Boyaqlı kəndini əhatə edəcək. Şəhərin şimal-şərq istiqamətindəki əsas girişindən başlayaraq cənub-qərb istiqamətində uzanan baş küçəsi planlaşdırma strukturunun əsasını təşkil edir. Küçənin başlanğıc nöqtəsində şəhərin sənaye və istehsalat zonası, orta hissəsində şəhər mərkəzi, bitiş nöqtəsində isə turizm və sosial xidmət obyektləri nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, şəhərin işğala qədərki (1969-cu ildə tərtib edilən) son Baş Planında ərazisi 130 ha, əhalisinin sayı isə 7500 nəfər təşkil etdiyi halda, 2040-cı ilədək inkişaf konsepsiyasına uyğun olaraq bu rəqəmlər iki dəfədən çox artacaq (290 hektara yaxın ərazi, 17000 nəfər əhali). Şəhərin mərkəzi ortamərtəbəli çoxmənzilli və inzibati binalardan ibarət olacaq. Ətrafda isə fərdi yaşayış evlərinin tikintisi aparılacaq.
Şəhərin ümumi yaşayış fondu 488 min m² təşkil edəcək ki, bunun da böyük hissəsi (421 min m²) fərdi yaşayış evlərinin, 46 min m²-i isə ortamərtəbəli yaşayış binalarının payına düşəcək. Ümumən 2040-cı ilədək əhalinin 4250 mənzillə (adambaşına 25 m²) təmin olunması nəzərdə tutulub.
Şəhərdə həmçinin 4 məktəb (960 şagird yerlik), 4 uşaq bağçası (520 yerlik), 2 xəstəxana (160 çarpayılıq), 1 reabilitasiya mərkəzi (150 çarpayılıq), İşğal və Zəfər muzeyləri, mehmanxanalar, müxtəlif ictimai-iaşə obyektləri və idman meydançalarının tikintisi planlaşdırılır.
Plana əsasən, şəhər ərazisinin 22%-i yaşıllıqlardan ibarət olacaq, yəni 60 ha sahədə fərqli yaş və sosial qruplar üçün yaşıllıq zolaqları yaradılacaq. Beləliklə, ölkənin digər şəhərlərində ümumi istifadədə olan yaşıllıq sahəsinin adambaşına düşən norması 7-10 m² nəzərdə tutulduğu halda, Kəlbəcər şəhərində bu göstərici 33 m² təşkil edəcək.
Baş Plana uyğun olaraq, şəhərin yol infrastrukturu da müasir standartlar tətbiq edilməklə qurulacaq. Əhali uzunluğu 27 km-dən artıq olan avtomobil, 22 km olan velosiped yollarından rahat şəkildə istifadə edə biləcək.
Prezident İlham Əliyevin Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi ilə bağlı tapşırığına uyğun olaraq, şəhərin enerji təminatı bərpaolunan enerji potensialından istifadə edilməklə həyata keçiriləcək. Əhalinin içməli su təminatı isə Ağçayın su mənbələri hesabına ödəniləcək.
Kəlbəcər şəhərinin iqtisadi inkişafında xidmət (xüsusən turizm) və kənd təsərrüfatı sektorları böyük rol oynayacaq. Şəhər yenidən qurulan “İstisu” sanatoriyasına yaxın ərazidə yerləşdiyindən burada müalicəvi turizmin inkişafına təkan verəcək obyektlər də inşa olunacaq. Bütün bunlar isə əhalinin dayanıqlı məşğulluğuna əlverişli zəmin yaradacaq.

Утвержден генеральный план города Кельбаджар до 2040 года
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 1 мая 2024 года №235 был утвержден "Генеральный план развития города Кельбаджар до 2040 года".
Концепция Генерального плана города Кельбаджар, разрушенного в результате 30-летней армянской оккупации, была разработана с учетом ситуации до оккупации, рельефа местности и историко-архитектурных традиций. План подготовлен специалистами швейцарской компании "sa_partners", известной своими проектами в области градостроительства, совместно с Бакинским государственным проектным институтом по заказу Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре.
Согласно Генеральному плану, город Кельбаджар будет охватывать территорию существующего населенного пункта и близлежащего села Бояглы. Основу планировочной структуры составит главная улица, начинающаяся от главного въезда в город в северо-восточном направлении и продолжающаяся в юго-западном направлении. В начальной точке улицы запланированы промышленно-производственная зона города, центр города в средней части, а в конечной точке - объекты туризма и социального обслуживания.
Следует отметить, что в последнем Генеральном плане города до оккупации (составленном в 1969 году) площадь составляла 130 га, а население - 7500 человек. Согласно концепции развития, к 2040 году эти цифры увеличатся более чем в два раза (площадь около 290 га, население 17 000 человек). Центр города будет состоять из среднеэтажных многоквартирных и административных зданий. В окрестностях будут построены частные жилые дома.
Общий жилищный фонд города составит 488 000 кв.м, из которых большая часть (421 000 кв.м) будет принадлежать частным домам, а 46 000 кв.м - жилым домам средней этажности. В целом до 2040 года планируется обеспечить население 4250 квартирами (по 25 м² на человека).
Также планируется построить 4 школы (на 960 ученических мест), 4 детских сада (на 520 мест), 2 больницы (на 160 коек), 1 реабилитационный центр (на 150 коек), музейный комплекс Оккупации и Победы, гостиницы, различные объекты общественного питания и спортивные площадки города.
Согласно плану, 22% площади города будут составлять зеленые зоны, на площади 60 га будут созданы парковые зоны для различных возрастных и социальных групп. Так, в других городах страны норматив зеленых насаждений на душу населения составляет 7-10 м², а в Кельбаджаре этот показатель составит 33 м².
Согласно Генеральному плану, дорожная инфраструктура города также будет построена с использованием современных стандартов. Население сможет комфортно пользоваться автомобильными дорогами длиной 27 км и велосипедными дорожками длиной 22 км.
В соответствии с поручением Президента Ильхама Алиева по превращению Карабаха и Восточного Зангезура в зону "зеленой энергетики", энергоснабжение города будет осуществляться с использованием потенциала возобновляемых источников энергии. Поставка питьевой воды населению будет осуществляться из реки Агчай.
Секторы услуг, особенно туризм и сельское хозяйство, будут играть важную роль в экономическом развитии города Кельбаджар. Расположенный в районе реконструируемый санаторий "Истису" будет также способствовать развитию оздоровительного туризма. Это создаст благоприятную основу для устойчивой занятости населения.