Komitə Yasamal rayonunda, “Üç Tac” yaşayış kompleksinin yaxınlığında aparılan qeyri-qanuni tikintiyə hazırlıq işlərini dayandırdı
Bakı şəhərinin Yasamal rayonu ərazisində, Həsən bəy Zərdabi və Akim Abbasov küçələrinin kəsişməsində, “Üç Tac” yaşayış kompleksinin yaxınlığında yerləşən kiçik süni su hövzəsinin sahilində son günlər ərzində aparılmış torpaq planlaşdırma işləri ilə bağlı sosial media və mətbuatda yer almış məlumat Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin mütəxəssisləri tərəfindən operativ qaydada araşdırılmışdır.
Müəyyən edilmişdir ki, sözügedən ərazidə hər hansı tikinti niyyəti ilə bağlı Komitəyə müraciət daxil olmayıb və həmin sahədə tikintiyə icazə icraatı həyata keçirilmir. Bununla bağlı Komitə tərəfindən Yasamal rayon İcra Hakimiyyəti ilə təcili əlaqə yaradılmış və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24.11.2014-cü il tarixli 375 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq olunmuş “Dövlət şəhərsalma nəzarətinin həyata keçirilməsi Qaydaları”nın tələblərinə uyğun olaraq ərazidə aparılan işlərin dayandırılması, texnikanın ərazidən çıxarılması təmin edilmişdir.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi bildirir ki, həmin ərazi nəzarətə götürülüb və Azərbaycan Respublikasının şəhərsalma qanunvericiliyinin tələblərinə, habelə ətrafda yaşayan sakinlərin mənafelərinə zidd olan hər hansı tikinti işlərinin aparılmasına yol verilməyəcək.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tikinti fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərə bir daha müraciət edərək, Azərbaycan Respublikasının şəhərsalma qanunvericiliyinin bütün tələblərinə riayət etməyə çağırır və müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarından tikintiyə icazə sənədi alınmadan hər hansı tikinti işlərinin aparılmasının qadağan olduğunu diqqətə çatdırır.

Комитет приостановил подготовку к незаконному строительству в Ясамальском районе, недалеко от жилого комплекса «Три Короны»
Специалисты Государственного комитета по градостроительству и архитектуре оперативно исследовали информацию в социальных сетях и прессе о землеустроительных работах, проводимых в последние дни на берегах небольшого искусственного водохранилища, расположенного в Ясамальском районе Баку, на пересечении улиц Хасан бек Зардаби и Акима Аббасова, возле жилого комплекса «Три Короны».
Было установлено, что Комитет не получил никаких заявлений о намерениях в области строительства в этом районе, и в этом районе не было выдано никаких разрешений на строительство. В связи с этим Комитет установил срочную связь с исполнительной властью Ясамальского района и одобрил приостановление работ на участке, демонтаж оборудования в соответствии с требованиями «Правил осуществления государственного градостроительного контроля», утвержденных Указом Президента № 375 от 24.11.2014.
Государственный комитет по градостроительству и архитектуре заявляет, что территория находится под контролем, и любые строительные работы, противоречащие требованиям градостроительного законодательства Азербайджанской Республики, а также интересам окружающих жителей, не допускаются.
Государственный комитет по градостроительству и архитектуре вновь обращается к физическим и юридическим лицам, занимающимся строительной деятельностью, с призывом соблюдать все требования градостроительного законодательства Азербайджанской Республики и отмечает, что любые строительные работы без разрешения соответствующих органов исполнительной власти запрещены