Komitə Yasamal rayonunda, “Üç Tac” yaşayış kompleksinin yaxınlığında aparılan qeyri-qanuni tikintiyə hazırlıq işlərini dayandırdı
Bakı şəhərinin Yasamal rayonu ərazisində, Həsən bəy Zərdabi və Akim Abbasov küçələrinin kəsişməsində, “Üç Tac” yaşayış kompleksinin yaxınlığında yerləşən kiçik süni su hövzəsinin sahilində son günlər ərzində aparılmış torpaq planlaşdırma işləri ilə bağlı sosial media və mətbuatda yer almış məlumat Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin mütəxəssisləri tərəfindən operativ qaydada araşdırılmışdır.
Müəyyən edilmişdir ki, sözügedən ərazidə hər hansı tikinti niyyəti ilə bağlı Komitəyə müraciət daxil olmayıb və həmin sahədə tikintiyə icazə icraatı həyata keçirilmir. Bununla bağlı Komitə tərəfindən Yasamal rayon İcra Hakimiyyəti ilə təcili əlaqə yaradılmış və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24.11.2014-cü il tarixli 375 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq olunmuş “Dövlət şəhərsalma nəzarətinin həyata keçirilməsi Qaydaları”nın tələblərinə uyğun olaraq ərazidə aparılan işlərin dayandırılması, texnikanın ərazidən çıxarılması təmin edilmişdir.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi bildirir ki, həmin ərazi nəzarətə götürülüb və Azərbaycan Respublikasının şəhərsalma qanunvericiliyinin tələblərinə, habelə ətrafda yaşayan sakinlərin mənafelərinə zidd olan hər hansı tikinti işlərinin aparılmasına yol verilməyəcək.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tikinti fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərə bir daha müraciət edərək, Azərbaycan Respublikasının şəhərsalma qanunvericiliyinin bütün tələblərinə riayət etməyə çağırır və müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarından tikintiyə icazə sənədi alınmadan hər hansı tikinti işlərinin aparılmasının qadağan olduğunu diqqətə çatdırır.

The Committee suspended preparations for illegal construction in the Yasamal district, near the residential complex "Three Crowns"
Specialists of the State Committee for Urban Planning and Architecture promptly investigated information in social networks and the press about land management works carried out in recent days on the banks of a small artificial reservoir located in the Yasamal district of Baku, at the intersection of Hasan bey Zardabi and Akim Abbasov streets, near the “Three Crowns".
It was found that the Committee had not received any declarations of intent to build in the area and no building permits had been issued in the area.
In this regard, the Committee established an urgent communication with the executive power of the Yasamal region and approved the suspension of works on the site, dismantling of equipment in accordance with the requirements of the "Rules for the implementation of state urban planning control" approved by Presidential Decree No. 375 of November 24, 2014.
The State Committee for Urban Planning and Architecture declares that the territory is under control and any construction works that contradict the requirements of the urban planning legislation of the Republic of Azerbaijan, as well as the interests of the surrounding residents, are not allowed.
The State Committee for Urban Planning and Architecture again appeals to individuals and legal entities engaged in construction activities with an appeal to comply with all the requirements of the urban planning legislation of the Republic of Azerbaijan and notes that any construction work without the permission of the relevant executive authorities is prohibited.