Qarabağ Regional Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin fəaliyyətinin təşkili barədə məlumat
“İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə şəhərsalma məsələləri haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12.08.2021-ci il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Qarabağ Regional Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsi yaradılmışdır. Hazırda Baş İdarənin strukturunun formalaşdırılması, onun işçi qüvvəsinin planlaşdırılması, fəaliyyətinin təşkili ilə bağlı zəruri təminat məsələlərinin həll edilməsi üzərində iş aparılır. Strukturun əsas bölmələrinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında şəhərsalma və memarlıq məsələlərinin icrası, dövlət şəhərsalma nəzarətinin həyata keçirilməsi, tikintiyə və istismara icazələrin verilməsi, eləcə də İdarənin fəaliyyətinin dəstəklənməsi məqsədilə digər təminedici struktur vahidlərindən ibarət olması nəzərdə tutulmuşdur.
Baş İdarənin statusu mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının yanında olan dövlət agentliklərinin və dövlət xidmətlərinin statusuna bərabərdir və Komitənin strukturuna daxil olan qurumdur. Bununla əlaqədar olaraq, Baş İdarədə dövlət qulluğu vəzifələrinə qəbul “Dövlət qulluğu haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərinə uyğun olaraq Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan müsabiqə əsasında həyata keçiriləcəkdir.
Ətraflı məlumat üçün office@arxkom.gov.az elektron poçt ünvanına və ya (+994 12) 595 13 50 və 493 34 67 (daxili 137 və 144) əlaqə nömrələrinə müraciət edə bilərsiniz.

Информация об организации деятельности Главного управления архитектуры и градостроительства Карабахского региона
Указом Президента Азербайджанской Республики «О вопросах градостроительства на освобожденных от оккупации территориях»  от 12.08.2021 года при Государственном комитете по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики было создано Главное управление архитектуры и градостроительства Карабахского региона.  В настоящее время ведутся работы по решению вопросов формирования структуры Главного управления, планирования его кадрового состава, организации его деятельности. Ожидается, что основные отделы структуры будут состоять из других подразделений снабжения для реализации городского планирования и архитектуры в экономических районах Карабаха и Восточного Зангезура, для осуществления государственного контроля за городским планированием, выдачи разрешений на строительство и эксплуатацию, а также для поддержки деятельности Управления.
Статус главного управления эквивалентен статусу государственных учреждений и государственных служб при центральных органах исполнительной власти и является органом, входящим в структуру Комитета. В связи с этим, прием на должность государственной службы в Главном управлении будет осуществляться на конкурсной основе, организованной Государственным Экзаменационным Центром в соответствии с требованиями Закона Азербайджанской Республики «О государственной службе».
Для более подробной информации, Вы можете обратиться по электронной почте office@arxkom.gov.az или телефон номерам (+994 12) 595 13 50 и 493 34 67 (внутренние номера 137 и 144).