Şuşa Qala divarının bərpası layihəsinin ilk mərhələsi yekunlaşdı
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Müzəffər Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuz Ermənistanın hərbi təcavüzünə cavab olaraq işğal altında olan torpaqlarımızı, o cümlədən Qarabağın baş tacı olan Şuşa şəhərini azad etmişdir. Dövlət başçısının göstərişinə əsasən, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən Azərbaycanın xüsusi tarixi, mədəni və strateji əhəmiyyətə malik olan şəhəri – Şuşanın bərpası və yenidənqurulması, şəhərə yenidən həyatın qaytarılması və onun gələcək inkişafının təmin edilməsi məqsədilə zəruri planlaşdırma və layihələndirmə işlərinə başlanmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı elan olunmuş Şuşanın hazırlanacaq baş planının əsas prioritetlərindən biri şəhərin olduqca zəngin tarixi-memarlıq irsinin, əsrlərlə formalaşmış tarixi simasının qorunub saxlanmasıdır. Bu istiqamətdə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin ilin əvvəlindən aidiyyəti qurumlarla, yerli və xarici ekspertlərlə əməkdaşlıq edərək təşkil etdiyi önəmli layihələrdən biri Şuşanın Qala divarlarının bərpası və konservasiyası layihəsidir.
Bu layihənin birinci mərhələsi – Şuşanın XVIII əsr ölkə əhəmiyyətli tarix və mədəniyyət abidəsi olan Gəncə qapısının konservasiyası və Qala divarlarının işğal nəticəsində dağılmış və əhəmiyyətli dərəcədə zədələnmiş, Gəncə qapısının ətrafındakı hissəsinin bərpası və konservasiyası uğurla başa çatdırılmışdır.
Şuşanın Qala divarlarının və Gəncə qapısının bərpası layihəsinə Komitə tərəfindən məsləhətçi qismində Avstriyanın dünyaca məşhur restavrasiya şirkəti olan və 2010-cu ildən etibarən Azərbaycanda Qız Qalası, Məhəmməd Məscidi və bir sıra digər dünya və ölkə əhəmiyyətli abidələrin bərpa və konservasiyasını həyata keçirmiş "Atelier Erich Pummer GmbH" şirkətinin rəhbəri Erix Pumer cəlb edilmişdir. Bərpa və konservasiya layihəsi bu sahədə ixtisaslaşmış yerli “Conco” (Konko) QSC tərəfindən həyata keçirilir. Görülən işlər abidənin arxiv materiallarına uyğun olaraq orijinal görünüşünün bərpa olunması üçün müvafiq texnologiyalar və materiallardan istifadə olunaraq aparılmışdır. Həmçinin, layihənin növbəti mərhələsinə hazırlıq işləri çərçivəsində müasir texnologiyalardan istifadə edilərək Şuşa Qala divarlarının üçölçülü (3D) modelinin yaradılması üçün lazer skaner cihazı ilə çəkilişlər və müayinə aparılmışdır ki, hazırlanan model layihələndirmə və bərpa prosesinin daha səmərəli və yüksək dəqiqliklə aparılmasına imkan verir.
Bərpa işlərinin başa çatmış birinci mərhələsində Qala divarlarının və yüksək memarlıq xüsusiyyətləri ilə seçilən Gəncə qapısının daşları son illər ərzində tətbiq edilmiş yad sement-qum tərkibli suvaq qatından təmizlənmiş, beynəlxalq konservasiya standartlarına uyğun olaraq daşların tikişlər əhəng-qum məhlulu ilə doldurulmuşdur. Qapının xarici tağının yuxarı səmti, həmçinin, Qala divarlarının dörd zədələnmiş hissəsi, kontrforsun dağıdılmış tərəfi, Qala divarlarının fasad hissəsində müdafiə məqsədilə tüfəng atəşi üçün nəzərdə tutulmuş 9 mazğal bərpa edilmişdir. Eyni zamanda, Qala divarlarının gözətçi qülləsinin altındakı zirzəminin divarları və köməkçi otağı da sement-qum suvağından təmizlənərək əhəng-qum məhlulu ilə doldurulmuş, iki gözətçi qülləsi arasındakı divarın bütün perimetri üzrə yuxarı ətəyinə eyni səviyyə verilmiş, divar üzərində yad yazılar təmizlənmişdir. Tarixi abidənin xarici və daxili həyətlərində mövcud olan yad metal elementlər də demontaj edilmiş, əsgər yolunun bir hissəsi təmizlənərək bərpa olunmuşdur.
Bununla yanaşı, Şuşa şəhərinin Qala divarları üzərində vaxtilə mövcud olmuş, lakin Ermənistan Silahlı qüvvələri tərəfindən işğal dövründə sökülmüş məşhur “Şuşa” yazısı da yenidən bərpa edilmişdir. Bu məqsədlə Komitənin tabeliyində fəaliyyət göstərən Bakı Dövlət Layihə İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən yüngül metal konstruksiya əsaslı və Qala divarlarına hər hansı təhlükə və xələl gətirməmək şərtilə layihələndirilmiş və alüminiumdan istehsal olunmuş "Şuşa" yazısı tarixi yerində quraşdırılmışdır.

The first stage of the Shusha Fortress Restoration Project has been completed
Under the leadership of the Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, our brave army liberated our occupied lands in response to the Armenian military aggression, including the city of Shusha, the crown of Karabakh. According to the President's instructions, the State Committee for Urban Planning and Architecture has started the necessary planning and design work to restore and reconstruct Shusha, a city of special historical, cultural, and strategic importance in Azerbaijan, to revive the city and ensure its future development.
One of the main priorities of the master plan to be prepared by Shusha, which was declared the cultural capital of our country by the President of the Republic of Azerbaijan, is to preserve the city's rich historical and architectural heritage and centuries-old historical image. One of the important projects organized by the State Committee for Urban Planning and Architecture since the beginning of the year in cooperation with relevant agencies, local and foreign experts is the project for the restoration and conservation of the Fortress Walls of Shusha.
The first stage of this project - the conservation of the Ganja Gate, an important historical and cultural monument of Shusha in the XVIII century, and the walls of the fortress, which were destroyed and significantly damaged as a result of the occupation, have been successfully restored and preserved around Ganja Gate.
The head of “Atelier Erich Pummer GmbH” Erix Pumer, a world-renowned Austrian restoration company was involved by the Committee as a consultant to the Shusha Fortress Walls and Ganja Gate Restoration Project who implemented the restoration and conservation of Maiden's Tower, Mohammad Mosque and a number of other monuments of world and national importance in Azerbaijan since 2010. The restoration and conservation project is being implemented by the local “Conco” CJSC, which specializes in this field.
The work was carried out using appropriate technologies and materials to restore the original appearance of the monument in accordance with the archive materials.
Also, in preparation for the next phase of the project, using modern technologies to create a three-dimensional (3D) model of the walls of Shusha Fortress, a laser scanner was installed and examined, which allows the design and restoration process to be more efficient and accurate.
In the first stage of the restoration work, the stones of the fortress walls and Ganja Gate, distinguished by high architectural features, were cleaned of foreign cement-sand plaster applied in recent years, and the seams of the stones were filled with lime-sand solution in accordance with international conservation standards. The upper part of the outer arch of the door, as well as four damaged parts of the fortress walls, the destroyed side of the buttress, and 9 rifle butts intended for defense were restored in the facade of the fortress walls. At the same time, the walls of the basement under the guard tower and the auxiliary room were cleaned of cement-sand plaster and filled with lime-sand mortar, the upper edge of the wall between the two guard towers was leveled and foreign inscriptions were removed. Foreign metal elements existing in the outer and inner yards of the historical monument were also dismantled, part of the soldier's road was cleaned and restored.
At the same time, the famous inscription "Shusha", which once existed on the walls of the fortress of the city of Shusha but was demolished by the Armenian armed forces during the occupation, has been restored. For this purpose, the specialists of Baku State Design Institute, subordinated to the Committee, designed the light metal structure, and installed the inscription "Shusha" made of aluminum on the historical site without any danger or damage to the walls of the Fortress in its historical site.