Şuşa Qala divarının bərpası layihəsinin ilk mərhələsi yekunlaşdı
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Müzəffər Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuz Ermənistanın hərbi təcavüzünə cavab olaraq işğal altında olan torpaqlarımızı, o cümlədən Qarabağın baş tacı olan Şuşa şəhərini azad etmişdir. Dövlət başçısının göstərişinə əsasən, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən Azərbaycanın xüsusi tarixi, mədəni və strateji əhəmiyyətə malik olan şəhəri – Şuşanın bərpası və yenidənqurulması, şəhərə yenidən həyatın qaytarılması və onun gələcək inkişafının təmin edilməsi məqsədilə zəruri planlaşdırma və layihələndirmə işlərinə başlanmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı elan olunmuş Şuşanın hazırlanacaq baş planının əsas prioritetlərindən biri şəhərin olduqca zəngin tarixi-memarlıq irsinin, əsrlərlə formalaşmış tarixi simasının qorunub saxlanmasıdır. Bu istiqamətdə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin ilin əvvəlindən aidiyyəti qurumlarla, yerli və xarici ekspertlərlə əməkdaşlıq edərək təşkil etdiyi önəmli layihələrdən biri Şuşanın Qala divarlarının bərpası və konservasiyası layihəsidir.
Bu layihənin birinci mərhələsi – Şuşanın XVIII əsr ölkə əhəmiyyətli tarix və mədəniyyət abidəsi olan Gəncə qapısının konservasiyası və Qala divarlarının işğal nəticəsində dağılmış və əhəmiyyətli dərəcədə zədələnmiş, Gəncə qapısının ətrafındakı hissəsinin bərpası və konservasiyası uğurla başa çatdırılmışdır.
Şuşanın Qala divarlarının və Gəncə qapısının bərpası layihəsinə Komitə tərəfindən məsləhətçi qismində Avstriyanın dünyaca məşhur restavrasiya şirkəti olan və 2010-cu ildən etibarən Azərbaycanda Qız Qalası, Məhəmməd Məscidi və bir sıra digər dünya və ölkə əhəmiyyətli abidələrin bərpa və konservasiyasını həyata keçirmiş "Atelier Erich Pummer GmbH" şirkətinin rəhbəri Erix Pumer cəlb edilmişdir. Bərpa və konservasiya layihəsi bu sahədə ixtisaslaşmış yerli “Conco” (Konko) QSC tərəfindən həyata keçirilir. Görülən işlər abidənin arxiv materiallarına uyğun olaraq orijinal görünüşünün bərpa olunması üçün müvafiq texnologiyalar və materiallardan istifadə olunaraq aparılmışdır. Həmçinin, layihənin növbəti mərhələsinə hazırlıq işləri çərçivəsində müasir texnologiyalardan istifadə edilərək Şuşa Qala divarlarının üçölçülü (3D) modelinin yaradılması üçün lazer skaner cihazı ilə çəkilişlər və müayinə aparılmışdır ki, hazırlanan model layihələndirmə və bərpa prosesinin daha səmərəli və yüksək dəqiqliklə aparılmasına imkan verir.
Bərpa işlərinin başa çatmış birinci mərhələsində Qala divarlarının və yüksək memarlıq xüsusiyyətləri ilə seçilən Gəncə qapısının daşları son illər ərzində tətbiq edilmiş yad sement-qum tərkibli suvaq qatından təmizlənmiş, beynəlxalq konservasiya standartlarına uyğun olaraq daşların tikişlər əhəng-qum məhlulu ilə doldurulmuşdur. Qapının xarici tağının yuxarı səmti, həmçinin, Qala divarlarının dörd zədələnmiş hissəsi, kontrforsun dağıdılmış tərəfi, Qala divarlarının fasad hissəsində müdafiə məqsədilə tüfəng atəşi üçün nəzərdə tutulmuş 9 mazğal bərpa edilmişdir. Eyni zamanda, Qala divarlarının gözətçi qülləsinin altındakı zirzəminin divarları və köməkçi otağı da sement-qum suvağından təmizlənərək əhəng-qum məhlulu ilə doldurulmuş, iki gözətçi qülləsi arasındakı divarın bütün perimetri üzrə yuxarı ətəyinə eyni səviyyə verilmiş, divar üzərində yad yazılar təmizlənmişdir. Tarixi abidənin xarici və daxili həyətlərində mövcud olan yad metal elementlər də demontaj edilmiş, əsgər yolunun bir hissəsi təmizlənərək bərpa olunmuşdur.
Bununla yanaşı, Şuşa şəhərinin Qala divarları üzərində vaxtilə mövcud olmuş, lakin Ermənistan Silahlı qüvvələri tərəfindən işğal dövründə sökülmüş məşhur “Şuşa” yazısı da yenidən bərpa edilmişdir. Bu məqsədlə Komitənin tabeliyində fəaliyyət göstərən Bakı Dövlət Layihə İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən yüngül metal konstruksiya əsaslı və Qala divarlarına hər hansı təhlükə və xələl gətirməmək şərtilə layihələndirilmiş və alüminiumdan istehsal olunmuş "Şuşa" yazısı tarixi yerində quraşdırılmışdır.

Завершен первый этап проекта реставрации крепостной стены Шуши
Под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева наша доблестная Армия в ответ на военную агрессию Армении освободила наши оккупированные земли, в том числе корону всего Карабаха - город Шуша. По указанию главы государства Государственным Комитетом по Градостроительству и Архитектуре были начаты необходимые работы по планированию и проектированию с целью восстановления и реконструкции Шуши – города, имеющего особое историческое, культурное и стратегическое значение, возвращения города к жизни и обеспечения его дальнейшего развития.
Одним из главных приоритетов генерального плана Шуши, объявленной Президентом Азербайджанской Республики культурной столицей нашей страны, является сохранение богатого историко-архитектурного наследия города, его исторического облика, сформировавшегося на протяжении веков. Одним из важных проектов, организованных Государственным Комитетом по Градостроительству и Архитектуре с начала года в сотрудничестве с соответствующими структурами, местными и зарубежными экспертами, является проект реставрации и консервации крепостных стен Шуши.
Первый этап этого проекта - консервация гянджинских ворот - памятника истории и культуры страны XVIII века в Шуше, крепостные стены которого были разрушены и значительно повреждены в результате оккупации, а также восстановление и консервация прилегающей части гянджинских ворот были успешно завершены.
К проекту восстановления крепостных стен Шуши и гянджинских ворот Комитетом в качестве консультанта был привлечен Эрих Пумер, глава всемирно известной австрийской реставрационной компании "Atelier Erich Рummer GmbH", которая с 2010 года осуществляла реставрацию и консервацию Девичьей башни, мечети Мухаммеда и ряда других памятников мирового и государственного значения в Азербайджане. Проект реставрации и консервации осуществляет местное ЗАО “Конко” (Conco), специализирующееся в этой области. Проведенные работы проводились с использованием соответствующих технологий и материалов для восстановления первоначального облика памятника в соответствии с архивными материалами. Также в рамках подготовительных работ к следующему этапу проекта с использованием современных технологий были проведены съемки и обследование с помощью лазерного сканера трехмерной (3D) модели крепостных стен Шуши, что позволяет более эффективно и с высокой точностью осуществлять процесс проектирования и реставрации.
На завершенном первом этапе реставрационных работ камни крепостных стен и гянджинских ворот, отличающиеся высокими архитектурными характеристиками, были очищены от нанесенного в последние годы слоя штукатурки с чужеродным цементно-песчаным составом, швы камней были заполнены известково-песчаным раствором в соответствии с международными стандартами консервации. Были восстановлены верхний свод наружной арки ворот, а также четыре поврежденных участка крепостных стен, разрушенная сторона контрфорса, 9 бойниц, предназначенных для ружейного огня в целях обороны на фасадной части крепостных стен. В то же время стены подвала и подсобного помещения под сторожевой башней крепостных стен также были очищены от цементно-песчаной штукатурки и заполнены известково-песчаным раствором, по всему периметру стены между двумя сторожевыми башнями был придан такой же уровень ее верхнему подножию, отчищены посторонние надписи на стене. Также были демонтированы инородные металлические элементы, присутствующие во внешних и внутренних дворах исторического памятника, расчищена и отреставрирована часть солдатской дороги.
Наряду с этим, на крепостных стенах города Шуша была восстановлена знаменитая надпись “Шуша”, которая когда-то существовала, но была демонтирована в период оккупации Вооруженными силами Армении. С этой целью специалистами Бакинского Государственного проектного института, находящегося в подчинении Комитета, на историческом месте была установлена надпись "Шуша", спроектированная на основе легких металлических конструкций и изготовленная из алюминия, без каких-либо опасностей и повреждений толстых стен.