“Tikintiyə icazələrin verilməsi” üzrə işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının “Tikintiyə icazələrin verilməsi” işçi qrupunun növbəti onlayn iclası keçirilib. Baş tutan iclasda cari ilin 10 ayı ərzində tikinti icraatında iştirak edən qurumlar tərəfindən tikinti və istismara icazə prosesi üzrə müraciətlərin icra müddəti, cari vəziyyətin səbəblərinə dair statistik məlumatları və təhlilləri əks etdirən təqdimat nümayiş etdirilib.
Bununla yanaşı, “Bir pəncərə” e-sisteminin ölkə üzrə tətbiqi və genişləndirilməsinə dair vəziyyət haqqında məlumat iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb və ümumilikdə e-sistemin təkmilləşdirilməsi yönündə aparılan işlər, gələcək hədəflər haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 82-ci maddəsinin tələblərinin təmin edilmə vəziyyətinin araşdırılması barədə Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının sədrinin tapşırığının icrasına dair görülmüş işlər və növbəti ilin Fəaliyyət Planında bu məsələ ilə bağlı yer almış təkliflər barədə məlumat verilib.
Sonda işçi qrup üzvlərinin təklifləri əsasında tərtib edilmiş 2022-ci il üzrə Fəaliyyət Planının ilkin layihәsinin müzakirəsi aparılaraq dekabr ayınadək yekunlaşdırılması və “Bir pәncәrә” e-sisteminin texniki imkanlarının təkmilləşdirilməsi istiqamətində cari ay ərzində keçiriləcək tematik görüşün mövzusu barədə qərarlar qəbul edilib.

Состоялось очередное заседание рабочей группы по «Выдаче разрешений на строительство»
Состоялось очередное онлайн-заседание рабочей группы «Выдача разрешений на строительство» Комиссии по бизнес-среде и международным рейтингам Азербайджанской Республики. На встрече продемонстрирована презентация о сроках реализации заявок на получение разрешения на строительство и эксплуатацию учреждениями, участвующими в процессе строительства за 10 месяцев текущего года, статистическая информация и анализ причин текущей ситуации.
Наряду с этим, участники были проинформированы о ситуации с внедрением и расширением электронной системы «Единое окно» в стране, а также обменялись мнениями о проводимой работе по совершенствованию электронной системы в целом и будущих целях.
В то же время была предоставлена ​​информация о проделанной работе по выполнению поручения Председателя Комиссии по бизнес-среде и международным рейтингам об исследовании состояния обеспечения требований статьи 82 Градостроительного и строительного кодекса Азербайджанской Республики. и предложения по этому вопросу в Плане действий на следующий год.
В завершение встречи приняты решения о теме тематической встречи, которое состоится в течение текущего месяца в направлении обсуждения и завершения к декабрю первоначального проекта Плана действий на 2022 год, составленного на основании предложений членов рабочей группы, и улучшении технических возможностей электронной системы «Единое окно».