“Tikintiyə icazələrin verilməsi” üzrə işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının “Tikintiyə icazələrin verilməsi” işçi qrupunun növbəti onlayn iclası keçirilib. Baş tutan iclasda cari ilin 10 ayı ərzində tikinti icraatında iştirak edən qurumlar tərəfindən tikinti və istismara icazə prosesi üzrə müraciətlərin icra müddəti, cari vəziyyətin səbəblərinə dair statistik məlumatları və təhlilləri əks etdirən təqdimat nümayiş etdirilib.
Bununla yanaşı, “Bir pəncərə” e-sisteminin ölkə üzrə tətbiqi və genişləndirilməsinə dair vəziyyət haqqında məlumat iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb və ümumilikdə e-sistemin təkmilləşdirilməsi yönündə aparılan işlər, gələcək hədəflər haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 82-ci maddəsinin tələblərinin təmin edilmə vəziyyətinin araşdırılması barədə Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının sədrinin tapşırığının icrasına dair görülmüş işlər və növbəti ilin Fəaliyyət Planında bu məsələ ilə bağlı yer almış təkliflər barədə məlumat verilib.
Sonda işçi qrup üzvlərinin təklifləri əsasında tərtib edilmiş 2022-ci il üzrə Fəaliyyət Planının ilkin layihәsinin müzakirəsi aparılaraq dekabr ayınadək yekunlaşdırılması və “Bir pәncәrә” e-sisteminin texniki imkanlarının təkmilləşdirilməsi istiqamətində cari ay ərzində keçiriləcək tematik görüşün mövzusu barədə qərarlar qəbul edilib.

• The next meeting of the working group on "construction permit" was held
The next online meeting of the working group on "construction permits" of the Commission on Business Environment and International Ratings of the Republic of Azerbaijan was held. During the meeting, a presentation was made on the implementation period of applications for the construction and operation permit process by the institutions involved in the construction process for 10 months of the current year, statistical information and analysis on the causes of the current situation.
In addition, the meeting participants were informed about the situation with the implementation and expansion of the "One-stop-shop" e-system in the country, and exchanged views on the work being done to improve the e-system in general, and future goals.
At the same time, information was provided on the work done to implement the instructions of the Chairman of the Business Environment and International Ratings Commission to investigate the compliance with the requirements of Article 82 of the Urban Planning and Construction Code of the Republic of Azerbaijan and the proposals included in next year's Action Plan.
At the end, the working group discussed the initial draft Action Plan for 2022 developed on the basis of the proposals of the Working Group and made decision on finalizing it by December and on the thematic topic  of the meeting to be held within the current month in the direction of improving the technical capabilities of the “One-stop-shop” e-system.