Ağcabədi şəhərinin Baş planı təsdiq edildi
Ağcabədi şəhərinin Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sifarişi ilə hazırlanmış Baş planı Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edildi. Ağcabədi şəhərinin Baş planı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27.02.2014-cü il tarixli 118 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2014-2018-ci illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrası ilə əlaqədar Komitənin cəlb etdiyi “Azərdövlətlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutu tərəfindən hazırlanıb.
Ağcabədi şəhərinin sonuncu Baş planı 1987-ci ildə tərtib olunmuş və hesabat dövrü 20 il müddəti əhatə edirdi. Təsdiq olunmuş yeni Baş plan istinad ili 2015-ci il olmaqla 2035-ci ilə qədər olan dövrü əhatə edir.
Bu sənəddə şəhərin planlı qaydada inkişafı nəzərdə tutulur və hesabat müddətinin sonuna şəhər əhalisinin 27,4 %-ə artaraq 55 min nəfərə çatması proqnozlaşdırılır. Həmçinin Baş planda şəhər əhalisinin yaşayış (mənzil) fondu ilə təminatı istinad ilində adambaşına 20,3 m2-dan hesabat müddətinin sonuna 25 m2-ə çatdırılması nəzərdə tutulur. Sənəddə həmçinin şəhərin infrastrukturunu təşkil edən nəqliyyat və mühəndis-kommunikasiya təminatı sistemlərinin genişləndirilməsi nəzərə alınıb. Belə ki, Baş Plan layihəsində küçə-yol şəbəkəsinin ümumi uzunluğunun yerli əhəmiyyətli yollarla birlikdə 86 km-dən 128 km-ə çatdırılması planlaşdırılır. Bununla yanaşı, şəhər ərazisində ümumi istifadə də olan yaşıllıq sahələrinin və açıq məkanların artırılması da Ağcabədi şəhərinin Baş Planının əsas prioritetlərindən biri kimi müəyyən edilib. Bu məqsədlə, Baş Plan çərçivəsində adambaşına düşən yaşıllıq sahəsinin 2015-ci il ilə müqayisədə (5,8 m2) artırılaraq 7,4 m2 çatdırılması, ümumi yaşıllıq ərazilərinin (park, meşə-park, bulvar, xiyaban, bağ və bağçalar) isə 23,9 ha-dan hesabat müddətinin sonuna 40,9 ha-dək artırılması istiqamətində müvafiq tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulur.
Baş planda nəzərdə tutulan dövr üzrə şəhər əhalisinin yaşayış fondu, sosial və mədəni-məişət xidməti obyektləri üçün ərazilər nəzərə alınmış, şəhərin inkişafına uyğun olaraq təbii landşaftın qorunması, ətraf mühitin mühafizəsi və ərazi zonalarının nəzərə alınması ilə məskunlaşmanın aparılması prinsipi qorunmuşdur.

Утвержден Генеральный план города Агджабеди
Подготовленный по заказу Государственного комитета градостроительства и архитектуры Генеральный план города Агджабеди был утвержден Кабинетом Министров Азербайджанской Республики. Генеральный план города Агджабеди разработан Государственным генеральным проектным институтом “Азергоспроект” с привлечением комитета в связи с реализацией “Государственной программы социально-экономического развития регионов Азербайджанской Республики на 2014–2018 годы”, утвержденной Указом Президента Азербайджанской Республики от 27.02.2014 года № 118.
Последний Генеральный план города Агджабеди был составлен в 1987 году и охватывал отчетный период в 20 лет. Утвержденный новый Генеральный план охватывает период до 2035 года, опорным годом которого является 2015 год.
На этом документе предусматривается плановое развитие города и прогнозируется, что к концу отчетного периода население города вырастет на 27,4% и достигнет 55 тысяч человек. Также Генеральным планом предусмотрено увеличение обеспеченности населения города жилым (жилищным) фондом с 20,3 квадратных метров на душу населения в опорном году до 25 квадратных метров к концу отчетного периода. В документе также учтено расширение систем транспортного и инженерно-коммуникационного обеспечения, составляющих инфраструктуру города. Так, в проекте Генплана общая протяженность улично-дорожной сети планируется увеличить с 86 км до 128 км вместе с дорогами местного значения. Наряду с этим, одним из главных приоритетов Генерального плана города Агджабеди было определено увеличение зеленых насаждений и открытых пространств общего пользования на территории города. С этой целью в рамках Генерального плана предусматривается принять соответствующие меры по увеличению площади зеленых насаждений на душу населения по сравнению с 2015 годом (5,8 квадратных метров) до 7,4 квадратных метров, а общей площади зеленых насаждений (парки, лесопарки, бульвары, аллеи, сады и огороды) с 23,9 га до 40,9 га к концу отчетного периода.
За период, предусмотренный Генеральным планом, учитывались территории под жилищный фонд городского населения, объекты социального и культурно-бытового обслуживания, сохранялся принцип ведения расселения с учетом сохранения природного ландшафта, охраны окружающей среды и территориальных зон в соответствии с застройкой города.