“Gənclər üçün şəhər mühiti” mövzusunda debat keçirilib
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində 2 fevral - Gənclər günü münasibəti ilə “Gənclər üçün şəhər mühiti” mövzusunda debat təşkil edib. “Vətəndaş Cəmiyyətində Debat” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə təşkil edilmiş tədbirin məqsədi gələcək şəhər mühitinin formalaşdırılması imkanlarının gənclərlə birlikdə müzakirə edilməsi, ortaq baxışların öyrənilməsidir.
Tədbirdə iştirakçılara müasir Azərbaycanın gənclər siyasətinin banisi Heydər Əliyevin gənc nəslə olan diqqət və qayğısından bəhs edilib. Bildirilib ki, ölkə rəhbərliyi tərəfindən bu siyasətin layiqli davamı nəticəsində gənclər cəmiyyətimizin inkişafında fəal iştirak edir, müxtəlif sahələrdə yüksək nailiyyətlər qazanır, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsində xüsusi rol oynayırlar. Bununla yanaşı, şəhərsalma sektorunun inkişafında gənclərin fikirlərinin vacibliyi önə çəkilib, düzgün planlaşdırma və layihələndirmə işləri ilə müasir şəhər mühitinin yaradılmasında onların iştirakının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tədbir çərçivəsində ali təhsil ocaqlarından seçilmiş tələbələr arasında debat keçirilib. Onlar komandalara bölünərək “Gənclər üçün şəhər mühiti” mövzusunda hazırladıqları təqdimatlarla çıxış ediblər. Aparılan müzakirələr zamanı gənclər şəhər mühitinin rahatlığı və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində təkliflərini səsləndiriblər. Müasir şəhər sistemində "Ağıllı" konsepsiyaların tətbiqi, bərpa olunan enerjidən istifadə, ictimai nəqliyyatın üstünlüyü ilə daha mobil və ekoloji təmiz mühitin yaradılması kimi, habelə digər mühüm sosial məsələlərə diqqət yönəldiblər.
Sonda gənclərin təklifləri əsasında ümumiləşdirilmiş yanaşmalar tədbir iştirakçılarına təqdim edilib. Gənclər debatda iştirak etdiklərinə görə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və “Vətəndaş Cəmiyyətində Debat” İctimai Birliyi tərəfindən birgə sertifikatlarla təltif olunublar.

Состоялись дебаты на тему “Городская среда для молодежи”
Государственный Комитет по градостроительству и архитектуре организовал дебаты на тему «Городская среда для молодежи» в рамках «Года Гейдара Алиева» по случаю 2 февраля – Дня молодежи. Цель мероприятия, организованного при поддержке Общественного Объединения «Дебаты в гражданском обществе» – совместное обсуждение с молодежью возможностей формирования будущей городской среды, изучение общих взглядов.
На мероприятии участникам было рассказано о внимании и заботе основоположника молодежной политики современного Азербайджана Гейдара Алиева о молодом поколении. Было отмечено, что в результате достойного продолжения этой политики руководством страны молодежь активно участвует в развитии нашего общества, добивается высоких достижений в различных сферах, играет особую роль в укреплении государственности. Наряду с этим была отмечена важность идей молодежи в развитии градостроительного сектора, подчеркнута значимость их участия в создании современной городской среды при правильном планировании и проектировании.
В рамках мероприятия были проведены дебаты среди студентов высших учебных заведений. Они разделились на команды и выступили с презентациями на тему «Городская среда для молодежи». В ходе проведенных обсуждений молодежь высказала свои предложения по обеспечению комфорта и безопасности городской среды. Они сфокусировались на таких важных социальных вопросах, как внедрение «умных» концепций в современную городскую систему, использование возобновляемых источников энергии, создание более мобильной и экологически чистой среды с преимуществом общественного транспорта.
В заключение участникам мероприятия были представлены обобщенные подходы на основе предложений молодежи. За участие в дебатах молодежь была награждена совместными сертификатами Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре и Общественного Объединения «Дебаты в гражданском обществе».