“Gənclər üçün şəhər mühiti” mövzusunda debat keçirilib
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində 2 fevral - Gənclər günü münasibəti ilə “Gənclər üçün şəhər mühiti” mövzusunda debat təşkil edib. “Vətəndaş Cəmiyyətində Debat” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə təşkil edilmiş tədbirin məqsədi gələcək şəhər mühitinin formalaşdırılması imkanlarının gənclərlə birlikdə müzakirə edilməsi, ortaq baxışların öyrənilməsidir.
Tədbirdə iştirakçılara müasir Azərbaycanın gənclər siyasətinin banisi Heydər Əliyevin gənc nəslə olan diqqət və qayğısından bəhs edilib. Bildirilib ki, ölkə rəhbərliyi tərəfindən bu siyasətin layiqli davamı nəticəsində gənclər cəmiyyətimizin inkişafında fəal iştirak edir, müxtəlif sahələrdə yüksək nailiyyətlər qazanır, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsində xüsusi rol oynayırlar. Bununla yanaşı, şəhərsalma sektorunun inkişafında gənclərin fikirlərinin vacibliyi önə çəkilib, düzgün planlaşdırma və layihələndirmə işləri ilə müasir şəhər mühitinin yaradılmasında onların iştirakının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tədbir çərçivəsində ali təhsil ocaqlarından seçilmiş tələbələr arasında debat keçirilib. Onlar komandalara bölünərək “Gənclər üçün şəhər mühiti” mövzusunda hazırladıqları təqdimatlarla çıxış ediblər. Aparılan müzakirələr zamanı gənclər şəhər mühitinin rahatlığı və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində təkliflərini səsləndiriblər. Müasir şəhər sistemində "Ağıllı" konsepsiyaların tətbiqi, bərpa olunan enerjidən istifadə, ictimai nəqliyyatın üstünlüyü ilə daha mobil və ekoloji təmiz mühitin yaradılması kimi, habelə digər mühüm sosial məsələlərə diqqət yönəldiblər.
Sonda gənclərin təklifləri əsasında ümumiləşdirilmiş yanaşmalar tədbir iştirakçılarına təqdim edilib. Gənclər debatda iştirak etdiklərinə görə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və “Vətəndaş Cəmiyyətində Debat” İctimai Birliyi tərəfindən birgə sertifikatlarla təltif olunublar.

The debate on “Urban Environment for Youth” was held
The State Committee on Urban Planning and Architecture organized a debate on the topic “Urban Environment for Youth” within the framework of the “Year of Heydar Aliyev” on the occasion of February 2 – Youth Day. The purpose of the event, organized with the support of the Public Association "Debates in Civil Society", is a joint discussion with young people about the possibilities of shaping the future urban environment and study of common views.
At the event, participants were told about attention and care of the founder of youth policy of modern Azerbaijan, Heydar Aliyev, to the younger generation. It was noted that as a result of the worthy continuation of this policy by the country's leadership, young people actively participate in the development of our society, achieve high achievements in various fields, play a special role in strengthening statehood. Along with this, attention was focused on the importance of youth ideas in the development of the urban sector, the significance of their participation in the creation of a modern urban environment with proper planning and design was emphasized.
Within the framework of the event, a debate was held among students from higher educational institutions. They were divided into teams and made presentations on "Urban Environment for Youth". During the discussions, the youth expressed their suggestions for ensuring the comfort and safety of the urban environment. They focused on such important social issues as the introduction of "smart" concepts into the modern urban system, the use of renewable energy sources, the creation of a more mobile and environmentally friendly environment with the advantage of public transport.
In conclusion, the participants of the event were presented with generalized approaches based on youth proposals. For participation in the debates, the youth were awarded joint certificates from the State Committee on Urban Planning and Architecture and the Public Association “Debates in Civil Society”.