Tikinti obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazənin alınması üzrə elektron müraciət sisteminin təqdimatı keçirildi
25 yanvar 2019-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Bakı şəhəri üzrə tikinti obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazənin alınması üzrə elektron müraciət sisteminin təqdimatı keçirildi. Bu elektron müraciət sistemi “Bəzi tikinti obyektlərinə tikintiyə icazə və tikinti obyektinin istismarına icazə verilməsinin sadələşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 dekabr 2018-ci il tarixli Fərmanına uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən birgə hazırlanmışdır.
Elektron müraciət sistemi vasitəsi ilə tikinti obyektinin sifarişçisi Bakı şəhəri üzrə, Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinə uyğun olaraq ekspertizasının keçirilməsi tələb olunmayan tikinti obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazənin alınmasını “bir pəncərə” prinsipi əsasında elektron formada həyata keçirə biləcək. Belə ki, sifarişçi qeyd olunan sistemə elektron qaydada müraciət edərək və tələb olunan sənədləri elektron formada yükləyərək 15 iş günü müddətində tikintiyə icazəni, 10 gün müddətində isə istismara icazəni əldə edə bilər.
Ölkə başçısının qeyd olunan Fərmanını tam şəkildə icra etmək məqsədilə Komitə tərəfindən işlər davam etdirilir və cari il ərzində hazırkı sistemin daha da təkmilləşdirilərək, ölkə üzrə tikintiyə icazə üçün elektron müraciət sisteminin yaradılması nəzərdə tutulur.
Hazırda elektron müraciət sistemi test rejimində yoxlanılır və cari ilin fevral ayının əvvəlində istifadəyə veriləcəkdir.

Presentation of Electronic Application System for issuing construction and occupancy permits
On 25 January 2019, the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan made a presentation on the Electronic Application System issuing permits for building and occupancy of construction projects in the city of Baku. The E-Application System was jointly developed by the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan of 28 December 2018 “On simplifying the construction permit and occupancy permit procedures for selected construction projects.”
By using the Single Window-based E-Application System, customers of construction projects not requiring expert assessment can obtain a permit for the construction and occupancy in the city of Baku, based on the Urban Planning and Construction Code of the Republic of Azerbaijan. Thus, a customer can apply to the foregoing electronic system and download the required electronic documents to receive the construction permit within a period of 15 business days as well as the occupancy permit within a period of 10 business days.
The Committee currently continues to implement the necessary activities aimed at making the appropriate improvements to ensure the full implementation of the foregoing Presidential Decree. In this connection, the creation of the single national E-Application System for issuing construction and occupancy permits has been envisaged.
Currently, the E-Application System operates in test mode; and its commissioning is expected to take place in February 2019.