a) Bu Qanunun 5-ci maddəsinə uyğun olaraq müraciətin edilməsi və ona baxılması üçün başqa qayda nəzərdə tutulduqda;
b) müraciət bu Qanunun 6.4-6.9-cu maddələrində göstərilən tələblərə cavab vermədikdə;
c)  müraciətdə göstərilən məsələ ilə əlaqədar məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş qərarı olduqda;
d) vətəndaşın təkrar müraciətlərinə bir il ərzində 3 dəfə mahiyyəti üzrə əsaslandırılmış cavab verildikdə və təkrar müraciətdə məsələnin həlli üçün yeni məlumatlar olmadıqda;
e)  bu Qanunun 7.9-cu maddəsində göstərilən hallarda müraciətin aidiyyəti üzrə göndərilməsi mümkün olmadıqda və ya müraciətdə olan məlumatlar onun həlli və ya aidiyyəti üzrə göndərilməsi üçün kifayət etmədikdə;
f) müraciət etmiş şəxs bu Qanunun 14.0.2-ci maddəsinə uyğun olaraq ərizə ilə müraciət etdikdə.
Qeyd edək ki, bu Qanunun 8.1-ci maddəsində göstərilən hallarda müraciətə baxan subyekt və ya onun vəzifəli şəxsi müraciət edən şəxsə səbəblər göstərilməklə müraciətin (anonim müraciət istisna olmaqla) baxılmamış saxlanılması barədə beş iş günündən gec olmayaraq, şifahi müraciətin baxılmamış saxlanılması üçün əsas olduqda isə dərhal məlumat verir.
Müraciətin baxılmamış saxlanmasına əsas verən hallar aradan qaldırıldıqda müraciətə baxan subyekt ona baxılmanı təmin etməlidir.

а) если согласно статье 5 настоящего Закона предусмотрена иная процедура подачи и рассмотрения обращения;
б) если обращение не соответствует требованиям, установленным в статьях 6.4-6.9 настоящего Закона;
в) вступило в силу решение суда по вопросу, указанному в обращении;
г) в случае ответа по существу на три повторных обращения гражданина в течение года, если в следующем повторном обращении нет новой информации для решения вопроса;
д) в случаях, указанных в статье 7.9 настоящего Закона, если невозможно правильно адресовать обращение или если информация, содержащаяся в обращении, недостаточна для решения вопроса или направления обращения по правильному адресу;
е) если лицо подает обращение в соответствии со статьей 14.0.2 настоящего Закона.
Отметим, что в случаях, указанных в статье 8.1 настоящего Закона, рассматривающий субъект или его должностное лицо информирует заявителя о не рассмотрении обращения (кроме анонимного обращения) с указанием причин не позднее пяти рабочих дней или незамедлительно в случае не рассмотрения устного обращения.
В случае устранения оснований для не рассмотрения обращения, рассматривающий субъект должен обеспечить его рассмотрение.