10 aprel - İnşaatçılar Günü ilə əlaqədar Komitə sədrinin təbriki
Bu gün hamımız üçün önəmli bir bayram - İnşaatçılar Günüdür. Danılmaz həqiqətdir ki, qədim tarixə, zəngin maddi və mənəvi mədəniyyətə malik Azərbaycan xalqının inşaat və memarlıq sahəsində qazandığı nailiyyətlər onun milli sərvətidir. Özünəməxsus inkişaf yolu keçmiş bu sahələr müasirliklə milliliyin vəhdəti, tarixi ənənələrin davam etdirilməsi, təbiətlə ahəngdarlığın qorunmasını həmişə diqqətdə saxlanılmaqla bu gün də sürətlə inkişaf edir.
Tariximizə nəzər yetirsək, qədim ənənələr üzərində formalaşaraq X-XII əsrlərdə Azərbaycanda aralarında ümumi üslub yaxınlığı olan, sonrakı illər üçün bir nümunə hesab edilən Aran, Təbriz, Naxçıvan, Şirvan, Abşeron memarlıq məktəblərini xüsusilə vurğulamalıyıq. Yüzilliklər boyu özündən öncəki ustadların qazandıqları bilikləri gənc nəsilə ötürən dahi memar və inşaatçılar öz ustalıqları, yenilikləri, kəşfləri və yeni nailiyyətləri ilə hər zaman xalqımızın, eyni zamanda dünya mədəniyyətinin inkişafına da özünməxsus töhfələr vermişlər.
Müasir Azərbaycanın qurucusu və banisi, dahi Ümummilli lider Heydər Əliyev milli mədəniyyətin aparıcı tərkib hissələrindən olan memarlıq və inşaat sahəsini hər zaman xüsusi qiymətləndirmiş, işin peşəkarlarına daim diqqət və qayğı ilə yanaşmışdır. Bu uzaqgörən siyasətin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirilməsi, bu səhədə zamanın tələbi olan daimi islahatların aparılması nəticəsində bu gün Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ölkədə inşaat sektorunun sürətlə inkişaf etməsi, bu sahəyə dair dövlət siyasətinin daha da səmərəli həyata keçirilməsini təmin edir. Ölkə rəhbərliyinin daimi diqqət və qayğısı altında son illər ərzində əvəzsiz töhfəniz və səyləriniz sayəsində şəhərsalma, ərazi planlaşdırılması və memarlıq istiqamətində böyük irəliləyişlər əldə edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Şanlı Azərbaycan Ordusunun 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı Zəfər nəticəsində bu gün 30 ilə yaxın mənfur düşmən tərəfindən dağıdılmış Qarabağımızın və Şərgi Zəngəzurumuzun doğma şəhər, qəsəbə və kəndlərinə "Böyük Qayıdış" şüarı altında həyat qayıtmaqdadır. Bu prosesi sürətləndirmək, yaşayış məntəqələrinin gələcəkdə sakinlər üçün daha rahat etmək üçün işğaldan azad edilmiş torpağlarımızda bu gün milli özəlliklər nəzərə alınmaqla qabaqcıl şəhərsalma standartlarına uyğun yenidənqurma və quruculuq işləri həyata keçirilir.
Şübhəsiz ki, Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafında xüsusi əhəmiyyətə malik tikinti sektorunun inkişaf etdirilməsində, qısa müddət ərzində müxtəlif bölgələrdə bu dərəcədə genişmiqyaslı işlərin paralel həyata keçirilməsində yüksək ixtisaslı layihəçi, inşaatçı, memar və mühəndislərin əməyi əvəzolunmazdır.
Fürsətdən istifadə edərək, günü-gündən çiçəklənən ölkəmizin inkişafı naminə peşəkar fəaliyyətinizə görə Sizə səmimi qəlbdən təşəkkür edir, işlərinizdə və əmək fəaliyyətinizdə yeni yaradıcılıq uğurları və bir-birindən yüksək nailiyyətlər arzulayıram.

Congratulations of the Chairman of the committee on April 10 – on the Builder's Day
Today is an important holiday for all of us – the Builder's Day. It is an indisputable fact that the achievements of the Azerbaijani people, who have an ancient history, rich material and spiritual culture in the field of construction and architecture, are their national heritage. These areas, which have passed a peculiar path of development, are developing rapidly today, always paying attention to the unity of national color with modernity, the continuation of historical traditions, the preservation of harmony with nature.
If we turn to our history, we should highlight the architectural schools of Aran, Tabriz, Nakhchivan, Shirvan, Absheron, formed in the X-XII centuries in Azerbaijan on the basis of ancient traditions, having a common style affinity and considered a model for subsequent years. Ingenious architects and builders, who for centuries passed on to the younger generation the knowledge gained from forerunners, with their skill, innovation, discoveries and new achievements have always made their unique contribution to the development of our nation, as well as world culture.
The founder of modern Azerbaijan, the great national leader Heydar Aliyev has always appreciated architecture and construction, which is one of the leading components of national culture, and always treated professionals with care and attention. As a result of the worthy continuation of this far-sighted policy by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the implementation of constant reforms in this area, demanded by time, today the State Committee on Urban Planning and Architecture provides accelerated development of the country's construction sector and more effective implementation of state policy in this area. Thanks to your invaluable contribution and efforts in recent years, under the constant attention and care of the country's leadership, great successes have been achieved in urban planning, territorial planning and architecture.
As a result of the victory won by the Glorious Azerbaijani Army in the 44-day Patriotic War in 2020 under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief victorious Mr. Ilham Aliyev, today, under the slogan "Great Return", life is returning to the hometowns, settlements and villages of Karabakh and Eastern Zangezur, ravaged by the hated enemy for almost 30 years. In order to speed up this process and make settlements more comfortable for residents in the future, reconstruction and construction works are currently being carried out on our lands liberated from occupation in accordance with advanced urban planning standards, taking into account national characteristics.
Undoubtedly, the work of highly qualified designers, builders, architects and engineers is indispensable in the development of the construction sector, which is of particular importance in the socio-economic development of Azerbaijan, in parallel implementation of such large-scale works in various regions in a short period of time.
Taking this opportunity, I sincerely thank you for your professional activity in the name of the development of our prosperous country from day to day, I wish you new creative successes and high achievements in your work and activities.