Azərbaycanda "yaşıl bina"ların inkişafı üzrə Yol Xəritəsi hazırlanacaq
30 sentyabr 2024-cü il tarixində Bakı İqlim Həftəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ilə Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası arasında Azərbaycanda yaşıl binaların inkişaf konsepsiyasına dair Yol Xəritəsinin hazırlanması üçün əməkdaşlıq haqqında” Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının Azərbaycandakı nümayəndəsi Aliyə Əzimova imzalayıblar.
Memorandumda tərəflər arasında “yaşıl bina”ların inkişafı üzrə yol xəritəsinin hazırlanmasına yönəlmiş əməkdaşlığın qurulması, ekoloji və təmiz tikinti sahəsində tərəfdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün birgə fəaliyyət istiqamətlərinin formalaşdırılması nəzərdə tutulub. Əsas vəzifələr yol xəritəsinin icrası üçün tələb olunan bütün zəruri resursların dəqiq müəyyənləşdirilməsi və icra mexanizmlərini əhatə edir.
Sənədə əsasən, Azərbaycanda “yaşıl tikinti” prinsiplərinin təşviqi üçün səmərəli vasitələrin yaradılması gözlənilir ki, bu da tikinti sektorunun ətraf mühitə mənfi təsirinin və CO2 tullantılarının azalmasına töhfə verəcəkdir.

A roadmap for the development of "Green Buildings" in Azerbaijan will be prepared
On September 30, 2024, within the framework of Baku Climate Week, a Memorandum of Understanding was signed between the State Committee on Urban Planning and Architecture and the International Finance Corporation for the preparation of a roadmap for the development concept of green buildings in Azerbaijan. The document was signed by Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, and Aliya Azimova, representative of the International Finance Corporation in Azerbaijan.
The memorandum envisions the establishment of cooperation between the parties aimed at preparing a roadmap for the development of green buildings and forming joint actions to further expand partnership in the field of ecological and sustainable construction. The primary tasks include the precise identification of all necessary resources required for the implementation of the roadmap and covering the execution mechanisms.
According to the document, effective tools for promoting "green construction" principles in Azerbaijan are expected to be created, which will contribute to reducing the environmental impact of the construction sector and lowering CO2 emissions.