• Bəzi tikinti obyektlərinin tikintisi və istismarına icazələrin alınması üzrə elektron portalın ölk...
Bəzi tikinti obyektlərinin tikintisi və istismarına icazələrin alınması üzrə elektron portalın ölkə üzrə tətbiqinə başlanıldı
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində yerli icra hakimiyyəti orqanlarında çalışan tikintiyə icazə verilməsi ilə əlaqəli məsul əməkdaşlar üçün maarifləndirici seminar keçirilib. Seminarın məqsədi elektron portalın işləmə mexanizmini canlı nümayiş etdirmək, sistemlə bağlı tətbiq ediləcək son yeniliklər barədə məlumat vermək və iştirakçılar arasında yaranmış sualların cavablandırılması olub.
Toplantıda Gəncə-Qazax, Şəki-Zaqatala və Lənkəran iqtisadi rayonlarından 30-a yaxın memar və yerli icra hakimiyyəti orqanlarında çalışan əməkdaş iştirak edib. Onlara bildirilib ki, cari ilin fevral ayından etibarən istifadəsinə başlanılmış elektron portal üzrə işlərin bir neçə mərhələdə görülməsi planlaşdırılıb. İlkin mərhələdə elektron sistem Bakı şəhəri üzrə tətbiq edilib. Nəticədə portal vasitəsi ilə Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 89-cu maddəsində nəzərdə tutulan ekspertizadan keçirilməsi tələb olunmayan müxtəlif parametrli tikinti obyektləri və anbar binalarının layihələri üçün 15 iş günü müddətində tikintiyə icazəni, 10 gün müddətində isə istismara icazəni əldə etmək imkanı yaradılıb.
Seminarda qeyd edilib ki, hazırda “Bir pəncərə” prinsipi ilə işləyən elektron portalın ölkə üzrə tətbiqinin genişləndirilməsinə - ikinci mərhələyə başlanılıb. Bu məqsədlə pilot layihə ilk olaraq Lənkəran iqtisadi rayonu üzrə test rejimində uğurla sınaqdan keçirilərək istifadəyə verilib. Yaxın zamanda isə sistem bütün ölkə üzrə tətbiq edilərək ekspertizadan keçirilməsi tələb olunmayan tikinti obyektlərinin tikintisi və istismarına icazələrin alınmasını mümkün edəcək. Vurğulanıb ki, elektron portal məmur-sahibkar ünsiyyətini minimuma endirərək daha qısa vaxt çərçivəsində rayonlar üzrə də icazələrin alınması prosesini şəffaflaşdıracaq. Növbəti mərhələlərdə isə bu sistem vasitəsi ilə ekspertizası tələb olunan tikinti obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazələrin alınması istiqamətində işlər davam etdiriləcək.
Sonra seminar iştrakçıları elektron sistemin işləmə mexanizmi ilə canlı tanış olublar. Həmçinin elektron sistem və sənədlərin icrası ilə bağlı onlarda yaranmış suallar Komitənin rəhbər şəxsləri tərəfindən cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, “Bir pəncərə” prinsipi ilə işləyən elektron portal dövlət başçısının  28 dekabr 2018-ci il tarixli “Bəzi tikinti obyektlərinə tikintiyə icazə və tikinti obyektinin istismarına icazə verilməsinin sadələşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” fərmanına uyğun olaraq Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən birgə hazırlanmışdır. Elektron portalın tətbiqində məqsəd Azəbaycan Respublikası Prezidentinin ölkədə həyata keçirdiyi sosial-iqtisadi islahatların bir hissəsi olaraq sahibkarlığın inkişafı üçün münbit şəraitin yaradılmasıdır. Hazırda Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən ölkəmizdə tikinti sektorunda müşahidə olunan şəffaf və sağlam iş mühiti beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən də yüksək qiymətləndirilir. Ötən il Dünya Bankının “Doing Business 2019” hesabatında “Tikinti üçün icazə alınması” indikatoru üzrə siyahıda 100 pillə irəliləyərək 61-ci yerə yüksələn Azərbaycan bu il daha 2 pillə önə gedərək 59-cu yerdə qərarlaşmışdır.

• The implementation of electronic portal for obtaining permissions on construction and operation of...
The implementation of electronic portal for obtaining permissions on construction and operation of some construction facilities has begun
The State Committee for Urban Planning and Architecture held an educational seminar for officials responsible for issuing the permits on construction in local executive bodies. The purpose of the workshop was to demonstrate the functionality of the e-portal, provide information on the latest system updates, and answer questions from participants.
The meeting was attended by about 30 architects from Ganja-Gazakh, Sheki-Zagatala and Lankaran economic regions and employees of local executive bodies. They have been informed that the work on the electronic portal, which has been launched since February of this year, is planned for several stages. Initially, the electronic system was implemented in Baku. As a result, it has been possible to obtain a construction permit for 15 days and a 10-day operating permit for projects of various construction facilities and warehouses that do not require expertise under Article 89 of the Code of Urban planning and construction of the Republic of Azerbaijan.
It was noted during the workshop that the second phase has begun to expand the country-wide application of the electronic portal working on the "One window" principle. For this purpose, the pilot project was successfully tested and put into operation in Lankaran economic district. In the near future, the system will be able to obtain permits for the construction and operation of construction facilities that are not required for expertise across the country. It was emphasized that the e-portal will minimize officer-entrepreneur communication and facilitate the process of obtaining permits in the regions as soon as possible. Work will be continued to obtain permits for the construction and operation of construction facilities that require expertise through this system at a later stage.
The participants of the workshop then became acquainted with the mechanism of electronic system operation. Also, the Committee's executives answered questions about the implementation of electronic systems and documents.
Let`s note that the electronic portal operating on the principle of "One window", in accordance with the Decree of the Head of State dated December 28, 2018 "On measures to simplify the procedure of issuing permits for the construction of some construction objects and their operation" was developed jointly by the State Agency for Citizen Service and Social Innovation under the President of the Republic of Kazakhstan. The purpose of the electronic portal is to create favorable conditions for the development of entrepreneurship as a part of the socio-economic reforms implemented by the President of the Republic of Azerbaijan. At present, the transparent and healthy working environment in the construction sector in our country is appreciated by international organizations by the State Committee for Urban Planning and Architecture. Azerbaijan rose to 61st place in the World Bank's Doing Business 2019 report, ranking 100th on the "Issuing permissions on construction" Index this year.