• Bəzi tikinti obyektlərinin tikintisi və istismarına icazələrin alınması üzrə elektron portalın ölk...
Bəzi tikinti obyektlərinin tikintisi və istismarına icazələrin alınması üzrə elektron portalın ölkə üzrə tətbiqinə başlanıldı
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində yerli icra hakimiyyəti orqanlarında çalışan tikintiyə icazə verilməsi ilə əlaqəli məsul əməkdaşlar üçün maarifləndirici seminar keçirilib. Seminarın məqsədi elektron portalın işləmə mexanizmini canlı nümayiş etdirmək, sistemlə bağlı tətbiq ediləcək son yeniliklər barədə məlumat vermək və iştirakçılar arasında yaranmış sualların cavablandırılması olub.
Toplantıda Gəncə-Qazax, Şəki-Zaqatala və Lənkəran iqtisadi rayonlarından 30-a yaxın memar və yerli icra hakimiyyəti orqanlarında çalışan əməkdaş iştirak edib. Onlara bildirilib ki, cari ilin fevral ayından etibarən istifadəsinə başlanılmış elektron portal üzrə işlərin bir neçə mərhələdə görülməsi planlaşdırılıb. İlkin mərhələdə elektron sistem Bakı şəhəri üzrə tətbiq edilib. Nəticədə portal vasitəsi ilə Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 89-cu maddəsində nəzərdə tutulan ekspertizadan keçirilməsi tələb olunmayan müxtəlif parametrli tikinti obyektləri və anbar binalarının layihələri üçün 15 iş günü müddətində tikintiyə icazəni, 10 gün müddətində isə istismara icazəni əldə etmək imkanı yaradılıb.
Seminarda qeyd edilib ki, hazırda “Bir pəncərə” prinsipi ilə işləyən elektron portalın ölkə üzrə tətbiqinin genişləndirilməsinə - ikinci mərhələyə başlanılıb. Bu məqsədlə pilot layihə ilk olaraq Lənkəran iqtisadi rayonu üzrə test rejimində uğurla sınaqdan keçirilərək istifadəyə verilib. Yaxın zamanda isə sistem bütün ölkə üzrə tətbiq edilərək ekspertizadan keçirilməsi tələb olunmayan tikinti obyektlərinin tikintisi və istismarına icazələrin alınmasını mümkün edəcək. Vurğulanıb ki, elektron portal məmur-sahibkar ünsiyyətini minimuma endirərək daha qısa vaxt çərçivəsində rayonlar üzrə də icazələrin alınması prosesini şəffaflaşdıracaq. Növbəti mərhələlərdə isə bu sistem vasitəsi ilə ekspertizası tələb olunan tikinti obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazələrin alınması istiqamətində işlər davam etdiriləcək.
Sonra seminar iştrakçıları elektron sistemin işləmə mexanizmi ilə canlı tanış olublar. Həmçinin elektron sistem və sənədlərin icrası ilə bağlı onlarda yaranmış suallar Komitənin rəhbər şəxsləri tərəfindən cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, “Bir pəncərə” prinsipi ilə işləyən elektron portal dövlət başçısının  28 dekabr 2018-ci il tarixli “Bəzi tikinti obyektlərinə tikintiyə icazə və tikinti obyektinin istismarına icazə verilməsinin sadələşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” fərmanına uyğun olaraq Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən birgə hazırlanmışdır. Elektron portalın tətbiqində məqsəd Azəbaycan Respublikası Prezidentinin ölkədə həyata keçirdiyi sosial-iqtisadi islahatların bir hissəsi olaraq sahibkarlığın inkişafı üçün münbit şəraitin yaradılmasıdır. Hazırda Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən ölkəmizdə tikinti sektorunda müşahidə olunan şəffaf və sağlam iş mühiti beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən də yüksək qiymətləndirilir. Ötən il Dünya Bankının “Doing Business 2019” hesabatında “Tikinti üçün icazə alınması” indikatoru üzrə siyahıda 100 pillə irəliləyərək 61-ci yerə yüksələn Azərbaycan bu il daha 2 pillə önə gedərək 59-cu yerdə qərarlaşmışdır.

В Азербайджане началось применение электронного портала по выдаче разрешений на строительство и эксплуатацию некоторых строительных объектов
В связи с этим Государственный комитет по градостроительству и архитектуре провел просвещенческий семинар для ответственных сотрудников органов местных исполнительных властей, связанных с выдачами разрешений на строительство.
Целью проведения семинара стала наглядная демонстрация механизма работы электронного портала, осведомление участников о последних инновациях, которые предполагается внедрить. В ходе семинара также были озвучены исчерпывающие ответы на интересующие участников вопросы.
В мероприятии участвовали около 30 архитекторов и сотрудников местных органов исполнительной власти Гянджа-Газахского, Шеки-Загатальского и Лянкяранского экономических районов.
В ходе семинара также говорилось о том, что планируется поэтапное проведение работ по электронному порталу, вступившему в действие в феврале этого года. Напомним, что на начальном этапе электронная система была внедрена в г. Баку.
Разрешение на строительство на предусмотренные статьей 89 Градостроительного и Строительного Кодекса Азербайджанской Республики строительные объекты различных параметров и амбарного типа, в отношении которых не требуется проведение экспертизы, выдается в течение 15 дней, а разрешение на ввод в эксплуатацию - в течение 10 дней.
На семинаре отмечалось, что взят старт второго этапа - расширения применения электронного портала по всей республике. С этой целью электронный портал, работающий по принципу "единое окно", запущен в тестовом режиме по Лянкяранскому экономическому району.
А в ближайшее время по всей стране станет возможным применение электронного портала по выдаче разрешений на строительство и эксплуатацию строительных объектов, не требующих проведения государственной экспертизы.
Особо подчеркивалось, что электронный портал сведет к минимуму контакты между чиновниками и предпринимателями, позволит в более короткий срок получить разрешение. Таким образом эта система позволит обеспечить максимум прозрачности.
На следующем этапе будет продолжена работа в направлении разрешений на строительство и эксплуатацию построек, требующих проведения государственной экспертизы.
Затем участники семинара воочию ознакомились с механизмом работы электронной системы.
Со стороны ответственных сотрудников Комитета были даны ответы на задаваемые вопросы. Большей частью они касались электронной системы и реализации документации.
Отметим, что электронный портал подготовлен Госкомитетом по градостроительству и архитектуре совместно с Государственным Агентством по оказанию Услуг Гражданам и Социальным Инновациям при Президенте Азербайджанской Республики в соответствии с указом главы государства «Об упрощении выдачи разрешения на строительство и эксплуатацию некоторых строительных объектов» от 28 декабря 2018 года.
Цель применения электронного портала - создание благоприятных условий для развития предпринимательства в Азербайджане, являющейся важной составной частью социальных и экономических реформ, проводимых под руководством Президентом Азербайджанской Республики.
Транспарентная и здоровая среда, наблюдаемая в настоящее время в строительном секторе страны, также высоко оценивается международными организациями.
В докладе Всемирного банка «Doing Business 2019» Азербайджан, улучшив свой результат на 100 пунктов по индикатору "Получение разрешения на строительство", занял 61-е место, а в этом году наша страна поднявшись на 2 ступени – 59-е место.