Bütün növ tikinti obyektlərinin istismarına icazələrin elektron sistem vasitəsilə verilməsinə başlanılıb
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən obyektlərin tikintisi və istismarına icazələrin alınması prosesi daha da asanlaşdırılır. Məmur-sahibkar ünsiyyətinin minimuma endirilməsinə, əlavə vaxt itkisinin qarşısının alınmasına, şəffaflığın və istifadədə rahatlığın təmin edilməsinə hədəflənən “Bir pəncərə” elektron sisteminin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir. Bu məqsədlə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən elektron portala yeni xidmət növləri əlavə edilməkdədir.
Sistem vasitəsilə Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 89-cu maddəsində nəzərdə tutulan ekspertizasının keçirilməsi tələb olunmayan müxtəlif parametrli tikinti obyektləri və anbar binalarının tikintisinə icazəni 15 iş günü müddətində, istismarına icazəni isə 10 gün müddətində əldə etmək mümkündür. Bu növ tikinti obyektləri üçün hər iki icazə pulsuzdur və sifarişçi tərəfindən hər hansı ödənişin edilməsi tələb olunmur.
Cari ilin fevral ayında istifadəyə verilmiş sistem ilkin mərhələdə yalnız Bakı şəhəri üzrə fəaliyyət göstərsə də, bu gün artıq portalın ölkə üzrə əhatə dairəsi genişləndirilir. Ötən aylar ərzində sistem pilot layihə olaraq Lənkəran iqtisadi rayonu (Astara, Lerik, Masallı, Yardımlı, Cəlilabad) üzrə test rejimində uğurla sınaqdan keçirilərək istifadəyə verilib. Ardınca mərhələli şəkildə portala digər rayonlar da inteqrasiya edilərək, onların ümumi sayı 56-ya çatdırılıb.
*** Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən “Bir pəncərə” sisteminin ölkə üzrə tətbiqinin genişləndirilməsini nəzərə alaraq, sistemə inteqrasiya olunan yerli icra hakimiyyəti orqanlarının baş memarları və digər aidiyyəti əməkdaşları üçün maarifləndirici tədbirlər keçirilib. Təlimlər zamanı Lənkəran, Gəncə-Qazax, Şəki-Zaqatala, Dağlıq Şirvan, Quba-Xaçmaz, Abşeron, Aran və Yuxarı Qarabağ iqtisadi bölgələrindən ümumilikdə 56 rayon memarlarına sistem haqqında ətraflı məlumat verilib, portalın işləmə mexanizmi canlı şəkildə nümayiş etdirilib, mövcud problemlər təhlil edilərək yaranmış suallar Komitənin portala cavabdeh şəxsləri tərəfindən cavablandırılıb.
Bundan əlavə, dekabr ayından etibarən portal vasitəsilə ekspertizasının keçirilməsi tələb olunan tikinti obyektlərinin də istismarına icazələrin verilməsi üzrə işlərə başlanılıb.
Portalın təkmilləşdirilməsi nəticəsində istənilən istifadəçi sistemdə şəxsi kabinetə daxil olmadan “kalkulyator” bölümündən tikinti obyektinin istismarına icazə verilməsi ilə bağlı baxışın keçirilməsinə görə xidmət haqqını öyrənə bilər. Bunun üçün sistemdə göstərilən xəritədə zonalar üzrə seçim edilir, obyektin sahəsi qeyd olunur və əmsal müəyyənləşərək məbləğ çıxarılır. Tikinti sifarişçiləri tələb olunan sənədləri yükləyərək müraciəti tamamlayır və 20 gün müddətində baxış keçirilir. Sistem həmçinin xidmətin göstərilməsi üçün tərəflər arasında müqavilənin elektron formada imzalanmasına imkan verir. Bütün prosedur başa çatdırıldıqdan sonra icazə sənədi də eyni qaydada elektron formada təqdim olunur.
Hazırda bu xidmətdən yalnız Bakı şəhəri üzrə istifadə edilir. Gələn ildən ölkənin bütün rayonlarının bu xidmətdən də istifadə üçün sistemə qoşulması nəzərdə tutulur.
Qeyd olunmalıdır ki, təhsil, tibb, mədəniyyət müəssisələri və sosial xidmət kimi layihələndirilən tikinti obyektlərinə görə hesablanan xidmət haqqının məbləğinə 0,5 güzəşt əmsalı (50% güzəşt) tətbiq edilir.
Komitə sistemin təkmilləşdirilməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. 2020-ci ildə “Bir pəncərə” portalı vasitəsi ilə bütün növ obyektlərin tikintisinə də icazələrin alınması mümkün olacaq. Artıq bu istiqamətdə müvafiq yerli icra hakimiyyəti orqanları ilə əməkdaşlıq təşkil edilir və lazımi hazırlıq tədbirləri görülür.
“Bir pəncərə” elektron müraciət sistemi “Bəzi tikinti obyektlərinə tikintiyə icazə və tikinti obyektinin istismarına icazə verilməsinin sadələşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 dekabr 2018-ci il tarixli 460 nömrəli Fərmanına uyğun olaraq Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən birgə hazırlanıb. Azərbaycan Dünya Bankının “Doing Business” hesabatında “Tikinti üçün icazə alınması” indikatoru üzrə siyahıda son 2 il ərzində 102 pillə irəliləyərək 59-cu yerdə qərarlaşıb.

Granting permits for the operation of all types of construction facilities through an electronic system has been started
State Committee for Urban Planning and Architecture facilitates the process of obtaining permits for construction and operation of facilities. Works are proceeded to expand the scope of the "One window" electronic system aimed at minimizing the officer-entrepreneur relation, preventing additional time loss, ensuring transparency and ease of use. In this regard, new services are being included in the electronic portal by State Committee for Urban Planning and Architecture.
It is possible to obtain the permit for building the construction facilities and storage houses with different parameters not required to carry out expert examination envisaged in the Article 89 of Urban Planning and Construction Code through the system within 15 working days, and the permit for its operation within 10 working days Both permits considered for these types of construction facilities are free of charge and the client does not require any payment.
Although the system commissioned in February of the recent year started operation only in Baku at the first stage, nowadays the scope of the portal in the country is being enlarged. Over the past months, the system has been successfully checked over in the test mode in Lankaran economic region (Astara, Lerik, Masalli, Yardimli, Jalilabad) and put into use as a pilot project. At the next stage, their total number has been reached to 56 after other districts being gradually integrated into the portal.
Taking into consideration the expansion of the application of the "One window" system in the country by the State Committee for Urban Planning and Architecture, educational events were held for the chief architects and other relevant employees of the bodies of local executive power integrated into the system. During the training sessions, 56 regional architects from Lankaran, Ganja-Gazakh, Sheki-Zagatala, Mountainous Shirvan, Guba-Khachmaz, Absheron, Aran and Nagorno Karabakh regions were given the profound information about the system, the operating mechanism of the portal was demonstrated exclusively, the existing problems were analyzed and the questions raised were responded by the committee authorities.
In addition, since December, the issues on granting permits for the operation of construction facilities requiring to carry out expert examination through the portal have been started.
As a result of the advancement of the portal, any user can learn about the service fee for inspecting concerning granting a permit for operation of the construction facilities from the "calculator" section without entering the personal cabinet in the system. For this reason, a selection is made on zones specified in the map in system and space of facility is marked and the amount is deducted by determining coefficient. After downloading documents the construction clients fill the application and inspect within 20 days. The system also allows signing the contract between the parties to provide service in electronic form. After the completion of the whole procedure, the permit is granted in electronic form in the same order
At present, this service is used only in Baku. Next year, all regions of the country are considered to be connected to the system to make use of this service.
It should be noticed that a 0.5 discount rate (50% discount) is applied to the amount of service fee charged for construction facilities designed as educational, medical, cultural institutions and social services.
The committee continues its activities to improve the system. In 2020, it will be possible to obtain permits for constructing all types of facilities through the "One window" portal. In this direction, the operation with relevant local executive powers has been organized for a long period and the necessary preparatory measures are being taken.
”One window" electronic application system was developed jointly by the State Committee for Urban Planning and Architecture and the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President upon the Decree No. 460 of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 28, 2018 "On measures relating to facilitation of granting permit for building the construction facilities and permit for the operation of construction facility Azerbaijan ranked 59th in the World Bank's "Doing Business" report on the indicator "obtaining the permit for construction by progressing 102 steps within 2 years.