![“Caspian European Club”ın növbəti biznes-forumu çərçivəsində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri klub üzvləri ilə görüşdü](http://arxkom.gov.az/storage/uploads/news/31_news_61602ee69ec31.webp)
“Caspian European Club”ın növbəti biznes-forumu çərçivəsində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri klub üzvləri ilə görüşdü
2 iyul 2019-cu il tarixində “Holiday Inn” otelində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin “Caspian European Club” ilə birlikdə təşkil etdiyi biznes-forum keçirildi. Biznes-forum şəhərsalma və memarlıq sahəsində siyasətin prioritetləri, dövlət-özəl sektor münasibətləri, əməkdaşlıq imkanları və perspektivlərinə həsr edildi.
Tədbirdə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyevin 150-yə yaxın şirkət, səfirlik və beynəlxalq təşkilatın rəhbərləri və nümayəndələri ilə görüşü çərçivəsində mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.
Samir Nuriyev tədbirdə çıxış edərək Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin əsas fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verdi və xüsusi vurğuladı ki, ölkədə şəhərsalma fəaliyyətinin təşkili Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqət mərkəzində saxladığı məsələlərdən biridir. Komitə sədri, bildirdi ki, ölkə başçısının Komitə qarşısında qoyduğu başlıca vəzifələrdən biri şəhərsalma prosesinin planlı, sistemli və qanunvericiliyin tələblərinə uyğun təşkil edilməsidir.
Böyük sosial-iqtisadi əhəmiyyətə malik olan tikinti sektorunun davamlı inkişafında özəl sektorun mühüm rol oynadığını qeyd edən Samir Nuriyev, son bir il ərzində artıq 3-cü dəfədir ki, müxtəlif platformalarda klub üzvləri ilə görüşdüyündən, konstruktiv və məhsuldar müzakirələrin aparılmasından məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirildi ki, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi fəaliyyətində biznes ilə dialoqun inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqət ayırır, özəl sektorun inkişafı, innovativ həllərin tətbiqi məsələlərini daim gündəmdə saxlayır. Paytaxt Bakının və ölkənin digər şəhərlərinin ərazi planlaşdırılması sənədlərinin hazırlanması, dövlət şəhərsalma nəzarətinin təşkili ilə yanaşı, Komitənin tikintiyə və istismara icazələrin verilməsi sahəsində işinin rəqəmsallaşdırılması, “Bir pəncərə” prinsipi ilə çalışan elektron portalın istifadəyə verilməsi, sahibkarlara göstərilən xidmətlərin sadələşdirilməsi və keyfiyyətinin artırılması istiqamətində reallaşdırılan miqyaslı layihələr bunun əyani sübutudur.
Sonra “Caspian European Club”ın baş icraçı direktoru və sədrinin birinci müavini Telman Əliyev Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyevə ətraflı çıxışına, biznes ilə dialoqa, həmçinin klub üzvlərinin təkliflərinə göstərilən diqqətə görə minnətdarlığını bildirib, ona klubun fəxri üzvü sertifikatını təqdim etdi. Biznes-forum klub üzvlərinin Komitə sədrinə ünvanladığı çoxsaylı suallar ətrafında geniş müzakirələrlə davam etdi.
2002-ci ilin iyun ayında “Caspian Energy International Media Group”un fəal iştirakı və Xəzər-Qara dəniz regionunda fəaliyyət göstərən nəhəng neft-qaz şirkətlərinin dəstəyi ilə təsis edilən “Caspian European Club” dünyanın 70 ölkəsindən 5000-dən çox şirkət və təşkilatı öz sıralarında birləşdirir. “Caspian European Club”un yaradıcısı və ilk Sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevdir.

Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture Met with Members of Caspian European Club at the Club’s Regular Business Forum
The Business Forum, held 2 July 2019 at the Holiday Inn Baku Hotel, was organized by the State Committee on Urban Planning and Architecture, in conjunction with the Caspian European Club, and focused on the prospects and opportunities of cooperation as well as the priorities in the area of urban planning and construction.
During the event, Samir Nuriyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture (SCUPA), met with about 150 representatives and leaders of companies, embassies, and international organizations, and held broad discussions on the topics in consideration.
During the event, Samir Nuriyev provided comprehensive information on SCUPA’s major areas of activity and projects. He particularly emphasized that the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev is specifically focused on the country’s urban planning activity. One of the major duties assigned to the Committee bu the head of the state is to ensure a well-planned and systemic urban planning process that should comply with respective requirements of the country’s legislation, the Committee Chairman reported.
Having stressed the important role played by the private sector in ensuring the sustainable development of the construction industry, Samir Nuriyev expressed satisfaction on the opportunity to meet, for the third time in the past year, with members of the Club at various events to hold constructive and fruitful discussions. The State Committee on Urban Planning and Architecture attaches great importance to the development of dialogue with business entities, and constantly reviews such areas as the private sector’s development and application of innovative solutions, Chairman said. This is clearly evidenced through the following large-scale projects implemented by the Committee: the development of major area planning documents for the capital city of Baku and other cities of the country, implementation of the state urban planning control measures, digitalization of the construction and occupancy permits’ issuance process, launching the single-window electronic portal, simplification of services rendered to entrepreneurs and boosting their quality.
Then, Telman Aliyev, CEO and First Vice-Chairman of Caspian European Club, expressed his gratefulness to Samir Nuriyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture, for his comprehensive speech, the dialogue with business entities, and the attention he paid to the proposals of the Club members. Then, Telman Aliyev awarded the Committee Chairman with the Honorary Club membership certificate. After that, the Business Forum resumed its activity to hold broad discussions on the numerous questions the Club members addressed to the Committee Chairman.
The Caspian European Club was established in June 2002 with the active participation and support of the Caspian Energy International Media Group as well as giant oil and gas companies operating in the Caspian-Black Sea region. It includes over 5000 companies and entities from 70 countries of the world. The President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev is the founder and first Chairman of the Caspian European Club.