![“Caspian European Club”ın növbəti biznes-forumu çərçivəsində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri klub üzvləri ilə görüşdü](http://arxkom.gov.az/storage/uploads/news/31_news_61602ee69ec31.webp)
“Caspian European Club”ın növbəti biznes-forumu çərçivəsində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri klub üzvləri ilə görüşdü
2 iyul 2019-cu il tarixində “Holiday Inn” otelində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin “Caspian European Club” ilə birlikdə təşkil etdiyi biznes-forum keçirildi. Biznes-forum şəhərsalma və memarlıq sahəsində siyasətin prioritetləri, dövlət-özəl sektor münasibətləri, əməkdaşlıq imkanları və perspektivlərinə həsr edildi.
Tədbirdə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyevin 150-yə yaxın şirkət, səfirlik və beynəlxalq təşkilatın rəhbərləri və nümayəndələri ilə görüşü çərçivəsində mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.
Samir Nuriyev tədbirdə çıxış edərək Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin əsas fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verdi və xüsusi vurğuladı ki, ölkədə şəhərsalma fəaliyyətinin təşkili Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqət mərkəzində saxladığı məsələlərdən biridir. Komitə sədri, bildirdi ki, ölkə başçısının Komitə qarşısında qoyduğu başlıca vəzifələrdən biri şəhərsalma prosesinin planlı, sistemli və qanunvericiliyin tələblərinə uyğun təşkil edilməsidir.
Böyük sosial-iqtisadi əhəmiyyətə malik olan tikinti sektorunun davamlı inkişafında özəl sektorun mühüm rol oynadığını qeyd edən Samir Nuriyev, son bir il ərzində artıq 3-cü dəfədir ki, müxtəlif platformalarda klub üzvləri ilə görüşdüyündən, konstruktiv və məhsuldar müzakirələrin aparılmasından məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirildi ki, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi fəaliyyətində biznes ilə dialoqun inkişaf etdirilməsinə xüsusi diqqət ayırır, özəl sektorun inkişafı, innovativ həllərin tətbiqi məsələlərini daim gündəmdə saxlayır. Paytaxt Bakının və ölkənin digər şəhərlərinin ərazi planlaşdırılması sənədlərinin hazırlanması, dövlət şəhərsalma nəzarətinin təşkili ilə yanaşı, Komitənin tikintiyə və istismara icazələrin verilməsi sahəsində işinin rəqəmsallaşdırılması, “Bir pəncərə” prinsipi ilə çalışan elektron portalın istifadəyə verilməsi, sahibkarlara göstərilən xidmətlərin sadələşdirilməsi və keyfiyyətinin artırılması istiqamətində reallaşdırılan miqyaslı layihələr bunun əyani sübutudur.
Sonra “Caspian European Club”ın baş icraçı direktoru və sədrinin birinci müavini Telman Əliyev Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Samir Nuriyevə ətraflı çıxışına, biznes ilə dialoqa, həmçinin klub üzvlərinin təkliflərinə göstərilən diqqətə görə minnətdarlığını bildirib, ona klubun fəxri üzvü sertifikatını təqdim etdi. Biznes-forum klub üzvlərinin Komitə sədrinə ünvanladığı çoxsaylı suallar ətrafında geniş müzakirələrlə davam etdi.
2002-ci ilin iyun ayında “Caspian Energy International Media Group”un fəal iştirakı və Xəzər-Qara dəniz regionunda fəaliyyət göstərən nəhəng neft-qaz şirkətlərinin dəstəyi ilə təsis edilən “Caspian European Club” dünyanın 70 ölkəsindən 5000-dən çox şirkət və təşkilatı öz sıralarında birləşdirir. “Caspian European Club”un yaradıcısı və ilk Sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevdir.

Председатель Госкомитета градостроительства и архитектуры встретился с членами клуба Caspian European Club в рамках очередного бизнес-форума
Государственный комитет градостроительства и архитектуры Азербайджанской Республики и Caspian European Club провели 2 июля в Баку, в отеле «Holiday İnn» совместный бизнес-форум.
Бизнес-форум был посвящен приоритетам политики в области градостроительства и архитектуры, диалогу «государство - частный сектор», возможностям и перспективам сотрудничества.
В рамках встречи председателя Государственного комитета градостроительства и архитектуры Самира Нуриева с руководителями и представителями около 150 компаний, посольств и международных организаций состоялся широкий обмен мнениями вокруг темы обсуждений.
Во время выступления Самир Нуриев подробно проинформировал об основных направлениях деятельности Комитета и реализуемых проектах. Он также отметил, что вопросы организации градостроительной деятельности в стране постоянно находятся в центре внимания Президента страны. Глава государства поставил перед Государственным комитетом градостроительства и архитектуры первостепенную задачу – обеспечить организацию этих процессов планово, системно и в соответствии с градостроительным законодательством.
Говоря о роли частного сектора в последовательном развитии сектора строительства, имеющего большую социально-экономическую значимость, Самир Нуриев напомнил, что за прошедший год в рамках различных платформ трижды встречался с членами Caspian European Club, выразил удовлетворение проведенными конструктивными и плодотворными обсуждениями. Он сказал, что Государственный комитет градостроительства и архитектуры уделяет особое внимание развитию диалога с бизнесом, постоянно держит под особым контролем развитие частного сектора, вопросы внедрения инновационных решений. Подготовка документации по территориальному планированию в Баку и иных городах страны, цифровизация делопроизводства в области выдачи разрешений комитета на строительство и ввода в эксплуатацию, наряду с организацией государственного контроля за градостроительством, сдача в эксплуатацию электронного портала, работающего по принципу «единого окна», масштабные проекты, реализуемые в направлении упрощения услуг, оказываемых предпринимателям, и повышения их качества являются наглядным подтверждением сказанному.
Первый заместитель председателя и главный исполнительный директор Caspian European Club Тельман Алиев поблагодарил Самира Нуриева за содержательное выступление, конструктивный диалог с бизнес-средой, а также за внимание к предложениям, высказанным членами клуба в ходе мероприятия. Самиру Нуриеву был вручен сертификат почетного члена Caspian European Club. Бизнес-форум продолжил свою работу широкими обсуждениями вокруг многочисленных вопросов, адресованных председателю Госкомитета со стороны членов Caspian European Club.
Caspian European Club, объединяющий в своих рядах свыше 5000 компаний и организаций из 70 стран мира, был создан в июне 2002 года при поддержке крупнейших нефтегазовых компаний, работающих в Каспийско-Черноморском регионе и при активном участии Caspian Energy International Media Group. Основателем и первым председателем Caspian European Club является Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.