Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Xırdalan şəhərində qanunsuz tikinti-quraşdırma işlərinin qarşısını aldı
Piyadaların hərəkətinə maneə yaradan konstruksiya səki üzərindən götürüldü.
Abşeron rayonu, Xırdalan şəhəri, Zərifə Əliyeva küçəsində – Heydər Əliyev parkının yaxınlığında piyada səkisi üzərində ticarət köşkünün quraşdırılması ilə bağlı yerli sakinlərin şikayəti Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə daxil olmuşdur. Komitənin mütəxəssisləri tərəfindən dərhal yerində baxış keçirilərək müəyyən olunmuşdur ki, ticarət köşkü qeyd edilən ünvanda səki üzərində şəhərsalma qanunvericiliyinə və normalarına riayət edilmədən, zəruri razılaşdırılma və icazə prosedurları həyata keçirilmədən quraşdırımış, bununla da piyadaların gediş-gəlişinə maneə yaradılmışdır.
Bununla əlaqədar Komitə tərəfindən Abşeron rayon İcra Hakimiyyətinə müraciət edilmiş və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24.11.2014-cü il tarixli 375 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq olunmuş “Dövlət şəhərsalma nəzarətinin həyata keçirilməsi Qaydaları”nın tələblərinə uyğun olaraq qanunsuz tikinti-quraşdırma işləri dayandırılmış, konstruksiyanın piyada səkisi üzərindən götürülməsi təmin edilmişdir.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi şəhərsalma proseslərinə ictimai nəzarətin xüsusi əhəmiyyətini vurğulayır, qeyri-qanuni tikinti-quraşdırma işlərinin qarşısının alınması üçün təşəbbüskarlığa və vətəndaş borcunun yerinə yetirilməsinə görə sakinlərə təşəkkür edir.
Eyni zamanda, Komitə tikinti fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərə bir daha müraciət edərək, Azərbaycan Respublikasının şəhərsalma qanunvericiliyinin bütün tələblərinə riayət etməyə çağırır. Müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarından tikintiyə icazə sənədi alınmadan hər hansı tikinti-quraşdırma işlərinin aparılması qadağandır və bu sahədə müəyyən olunmuş tələbləri pozan şəxslərə qarşı qanunvericiliyin tələblərinə uyğun tədbirlərin görülməsi təmin ediləcəkdir.

• The State Committee for Urban Planning and Architecture prevented illegal construction in Khirdala...
The State Committee for Urban Planning and Architecture prevented illegal construction in Khirdalan city
The anti-pedestrian structure has been removed from the sidewalk.
The State Committee for Architecture and Urban Development received a complaint from a group of citizens about the installation of a trade booth at a pedestrian crossing near the Heydar Aliyev Park in the city of Khirdalan.
The Committee's specialists immediately hold inspection on the ground and found that the kiosk creating obstacles for pedestrians was installed in violation of the law, without appropriate approval and licensing procedures.
The Committee sent an appeal to the Executive Power of the Absheron region, in accordance with the requirements of the "Rules for the implementation of state urban planning control" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 375 dated November 24, 2014, illegal construction and installation works were suspended, and the structure was removed from the sidewalk.
The State Committee for Urban Planning and Architecture stresses the particular importance of the public control over the urban planning process, thanks residents for the initiative to prevent illegal construction and fulfilling civic duty.
At the same time, the State Committee once again appeals to individuals and legal entities engaged in construction, urging them to comply with all the requirements of urban planning legislation. Carrying out construction work without a permit from the relevant executive authorities is prohibited, measures will be taken against violators.