Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin əməkdaşları arasında şahmat turniri keçirilib
23 iyun – Dövlət Qulluqçularının Peşə Bayramı münasibətilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və tabeliyində olan təşkilatların əməkdaşları arasında şahmat turniri keçirilmişdir. Qurumun Birləşmiş Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə baş tutmuş bu tədbirin məqsədlərindən biri işçilərin məntiqi təfəkkürünün, sistemli düşüncə tərzinin, həmçinin yaradıcılıq və məqsədyönlülük qabiliyyətinin inkişaf etdirilməsinə dəstək göstərməkdir.
9 turdan ibarət yarış Azərbaycan Şahmat Federasiyasının peşəkar hakimi  tərəfindən idarə edilib. Eyni zamanda, turnirdə qonaq qismində Azərbaycan Dövlət İdarələri və İctimai Xidmət İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin də nümayəndəsi iştirak edib. Turnirin nəticələrinə əsasən ilk 3 yerdə qərarlaşan qaliblər Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən fəxri diplom və dəyərli hədiyyələrlə mükafatlandırılıblar.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25.05.2006-cı il tarixli müvafiq Sərəncamına əsasən, ölkədə demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət qurulması prosesində dövlət qulluğunun rolunu və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyası tərəfindən iyunun 23-ü Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Qulluğu Günü elan edildiyini nəzərə alaraq, 23 iyun Azərbaycanda Dövlət Qulluqçularının peşə bayramı kimi qeyd olunur.

Состоялся шахматный турнир среди сотрудников Государственного комитета градостроительства и архитектуры
23 июня в связи с профессиональным праздником государственных служащих состоялся шахматный турнир среди сотрудников Государственного комитета градостроительства и архитектуры и подведомственных организаций.
Одна из целей этого мероприятия, организованного комитетом Объединенных профсоюзов Государственного комитета градостроительства и архитектуры – развитие логического, аналитического, стратегического, системного мышления, целеустремленности, а также творческих способностей сотрудников.
Турнир, состоящий из 9 туров, проводился при участии профессионального судьи из Шахматной Федерации. В турнире в качестве гостей приняли участие и представители Республиканского комитета профсоюзов и работников государственных учреждений и общественной службы Азербайджана.
Участники, занявшие первые три места, были награждены Государственным комитетом градостроительства и архитектуры почетными дипломами и ценными подарками.
Принимая во внимание роль государственной службы в процессе построения демократического, правового и светского государства в стране в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики «Об учреждении профессионального праздника государственных служащих» от 25.05.2006 года, а также провозглашение 23 июня Днем государственной службы со стороны Генеральной Ассамблеи ООН, в Азербайджане 23 июня отмечается как профессиональный праздник государственных служащих.