Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin rəsmiləri MDB ölkələrinin Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Şurasının növbəti iclasında iştirak edib
2021-ci ildə Azərbaycanda Şuranın 42-ci iclasının, habelə “Memarlıq və şəhərsalma ili” çərçivəsində elmi-praktiki konfransın və memarlıq müsabiqəsinin təşkili planlaşdırılır.
3 noyabr tarixində Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Şurasının növbəti 40-cı iclası şuraya hazırda sədrlik edən Özbəkistanın Tikinti Nazirliyi tərəfindən Daşkənd şəhərində videokonfrans formatında təşkil edildi. Azərbaycan Respublikası adından Şura üzvü olan Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi bu iclasda Komitənin sədr müavini Dövlətxan Dövlətxanov və digər vəzifəli şəxsləri tərəfindən təmsil olundu.
İclasda tikintinin planlaşdırılması və təşkili ilə bağlı norma və qaydaların, habelə şəhər infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, layihələndirmədə müasir texnologiyaların tətbiqi, Müstəqil Dövlətlər Birliyinin 2021-ci ildə qeyd olunacaq 30 illik yubileyinə həsr olunacaq tədbirlər və digər müştərək həyata keçirilə biləcək fəaliyyət istiqamətləri ətrafında geniş müzakirələr aparıldı, müvafiq qərarlar verildi.
Bununla yanaşı, iclas çərçivəsində MDB üzv-dövlətləri tərəfindən 2021-ci ilin “Memarlıq və şəhərsalma ili” kimi qeyd olunacağı ilə əlaqədar tədbirlər planı da müzakirə edilmişdir. Plana əsasən gələn il Azərbaycanda “MDB məkanında şəhərsalma sahəsində nailiyyətlər, problemlər və mövcud trendlər” mövzusunda elmi-praktiki konfransın və “MDB ölkələri üzrə gənc memarların iştirakı ilə memarlıq və şəhərsalma müsabiqəsi”nin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, Tikinti Fəaliyyətində Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Şurasının 42-ci iclasının da 2021-ci ildə Azərbaycanda Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədrliyi ilə keçirilməsi planlaşdırılır.
MDB-nin üzv-dövlətlərinin Tikinti Fəaliyyəti ilə bağlı Əməkdaşlığı üzrə Hökumətlərarası Şura Birliyə daxil olan ölkələrdə tikinti sahəsində razılaşdırılmış siyasətin formalaşdırılması, inşaat sektorunun dayanıqlı inkişafının təmin olunması üçün aidiyyəti qurumların əlaqələndirilmiş fəaliyyətinin təşkili məqsədilə 1994-cü ildə yaradılmışdır. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sözügedən Hökumətlərarası Şuranın üzvüdür. Şuranın fəaliyyəti əsasən tikinti sahəsində əməkaşlığın inkişaf etdirilməsini, o cümlədən tikintidə mühəndis tədqiqatlarının aparılması, layihələndirmə, şəhərsalma sənədlərinin işlənməsi, memarlıq fəaliyyəti, inşaat materiallarının istehsalı, tikintinin təşkili və s. bu kimi istiqamətləri əhatə edir.

Представители Комитета приняли участие в очередном заседании Межправительственного совета СНГ по сотрудничеству в строительной деятельности
В 2021 году в рамках «Года архитектуры и градостроительства» планируется организовать 42-е заседание Совета в Азербайджане, а также научно-практическую конференцию и архитектурный конкурс.
Очередное 40-е заседание Межправительственного совета по сотрудничеству в строительной деятельности Содружества Независимых Государств (СНГ) было организовано Министерством строительства Узбекистана, которое в настоящее время возглавляет совет, 3 ноября в Ташкенте в формате видеоконференции. Государственный комитет по градостроительству и архитектуре, член Совета от Азербайджанской Республики, был представлен на этом заседании заместителем председателя комитета Довлатханом Довлатхановым и другими официальными лицами.
На встрече обсуждались нормы и правила планирования и организации строительства, а также совершенствование городской инфраструктуры, применение современных технологий в дизайне, мероприятия, посвященные 30-летию Содружества Независимых Государств в 2021 году, другие совместные мероприятия и были приняты соответствующие решения.
Кроме того, на встрече был обсужден план мероприятий по проведению странами СНГ 2021 года как «Год архитектуры и градостроительства». Согласно плану, в следующем году в Азербайджане пройдет научно-практическая конференция «Достижения, проблемы и современные тенденции градостроительства в СНГ» и «Конкурс архитектуры и градостроительства с участием молодых архитекторов стран СНГ». При этом 42-е заседание Межправительственного совета по сотрудничеству в строительной деятельности планируется провести в 2021 году в Азербайджане под председательством Государственного комитета по градостроительству и архитектуры.
Межправительственный совет по сотрудничеству в строительной деятельности государств-участников СНГ создан в 1994 году с целью формирования согласованной политики в области строительства в странах-участницах Содружества, организации согласованной деятельности соответствующих ведомств для обеспечения устойчивого развития строительной отрасли. Государственный комитет по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики является членом Межправительственного совета. Деятельность Совета в основном направлена на развитие сотрудничества в области строительства, включая инженерные изыскания в строительстве, проектировании, разработке градостроительной документации, архитектурную деятельность, производство строительных материалов, организацию строительства и прочие соответствующие области.