• Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təşəbbüsü ilə təşkil edilmiş “Abşeron qəsəbələrinin m...
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təşəbbüsü ilə təşkil edilmiş “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqəsinin birinci mərhələsinin qalibləri mükafatlandırılıb
Komitə sədri seçilmiş layihələrin müəllifləri ilə görüşüb.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqəsinin birinci mərhələsinin qalibləri ilə görüş və layihələrinin təqdimatı keçirildi. Müsabiqə proqramının hazırkı – Əmircan, Ramana və Pirşağı üzrə təşkil edilmiş mərhələsində münsiflər heyəti 53 iştirakçıdan ümumilikdə 12 ən yaxşı layihəni qalib seçmişdir. Müsabiqə çərçivəsində münsiflər tərəfindən üstünlük qəsəbələrin infrastruktur problemlərini daha dərindən araşdırmış, habelə ərazilərin inkişafı ilə bağlı təkliflərində tarixi-memarlıq irsin qorunması, yerli əhalinin maraqlarının təmin olunması və eyni zamanda müasir tələblərə cavab verən yaşayış mühitinin yaradılması, turizmin inkişafı arasında daha tarazlı yanaşma irəli sürmüş iddiaçılara verilmişdir.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri tədbir iştirakçılarına müraciət edərək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən ölkə ərazisində yenidənqurma və şəhərsalma proseslərinin planlı və sistemli aparılmasının prioritet məsələ kimi müəyyən olunduğunu xüsusi qeyd etdi və bu işdə layihəçilərin böyük rolunu vurğuladı: “Gənc layihəçilər ölkəmizdə gedən şəhərsalma proseslərindən kənarda qalmamalı, fəal iştirak etməlidirlər. Sevindirici haldır ki, bu gün Abşeronun bəzi qəsəbələrini əhatə edən memarlıq müsabiqəsinin birinci mərhələsinin iştirakçılarının böyük qismini gənclər təşkil edir. Komitə memarlıq və şəhərsalma sahəsində ixtisaslaşmış bütün gənclərə hər zaman dəstək göstərməyə hazırdır və onları fəal əməkdaşlığa dəvət edir.”
Tədbirin sonunda qaliblərə diplomları təqdim edən Komitə sədri Anar Quliyev Abşeronda milli incəsənət ruhunu yaşatmaq və tarixi-memarlıq ənənələrini qoruyaraq gələcək nəsillərə ötürmək məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən yarımadanın digər qəsəbələrini də əhatə edəcək müsabiqə proqramlarının həyata keçirilməsinin planlaşdırıldığını bildirdi.
Qeyd edək ki, “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqəsinin hazırki mərhələsi Komitənin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Memarlar İttifaqı və “Bakı Abadlıq Xidməti” MMC ilə birgə təşkil edilmiş və ümumi mükafat fondu 60 000 manat müəyyən olunmuşdur.

The winners of the first stage of the competition "Architectural appearance of Absheron settlements"
The Сhairman of the Сommittee met with the authors of the selected projects.
Projects were presented in the meeting with the winners of the first stage of the competition “Architectural look of Absheron settlements” held at The State Committee for Urban Planning and Architecture. The jury selected a total of 12 best projects among 53 participants for the current stage of the competition program – organized on Amirjan, Ramana and Pirshagi.
Within the framework of the competition, the jury gave preference to the participants of the competition who thoroughly studied the infrastructural problems of settlements, and also proposed a more balanced approach to the development of tourism, preservation of the historical and architectural heritage, ensuring the interests of the local population and creating a modern environment.
Addressing to the participants, the Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture emphasized that President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev identified the systematic implementation of reconstruction and urban planning processes in the country as a priority and emphasized the great role of planners in this work: "Young designers should not be left out of the ongoing urban planning processes in our country, they should take an active part. It is gratifying that today most of the participants in the first stage of the architectural competition, which covers some settlements of Absheron, are young people. The Committee is always ready to support all young people specializing in architecture and urban planning, and encourages them to actively cooperate."
Presenting diplomas to the winners at the end of the event, the Chairman of the committee Anar Guliyev said that the State Committee for Urban Planning and Architecture plans to implement competition programs in Absheron in order to preserve the spirit of national art, historical, architectural traditions and pass them on to future generations.
It should be noted that the current stage of the competition "Architectural appearance of Absheron settlements" was organized by a committee on the initiative of the Union of Architects of Azerbaijan and "Bakı Abadlıq Xidməti" LLC, with a total prize fund of 60,000 manats.