• Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təşəbbüsü ilə təşkil edilmiş “Abşeron qəsəbələrinin m...
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin təşəbbüsü ilə təşkil edilmiş “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqəsinin birinci mərhələsinin qalibləri mükafatlandırılıb
Komitə sədri seçilmiş layihələrin müəllifləri ilə görüşüb.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqəsinin birinci mərhələsinin qalibləri ilə görüş və layihələrinin təqdimatı keçirildi. Müsabiqə proqramının hazırkı – Əmircan, Ramana və Pirşağı üzrə təşkil edilmiş mərhələsində münsiflər heyəti 53 iştirakçıdan ümumilikdə 12 ən yaxşı layihəni qalib seçmişdir. Müsabiqə çərçivəsində münsiflər tərəfindən üstünlük qəsəbələrin infrastruktur problemlərini daha dərindən araşdırmış, habelə ərazilərin inkişafı ilə bağlı təkliflərində tarixi-memarlıq irsin qorunması, yerli əhalinin maraqlarının təmin olunması və eyni zamanda müasir tələblərə cavab verən yaşayış mühitinin yaradılması, turizmin inkişafı arasında daha tarazlı yanaşma irəli sürmüş iddiaçılara verilmişdir.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri tədbir iştirakçılarına müraciət edərək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən ölkə ərazisində yenidənqurma və şəhərsalma proseslərinin planlı və sistemli aparılmasının prioritet məsələ kimi müəyyən olunduğunu xüsusi qeyd etdi və bu işdə layihəçilərin böyük rolunu vurğuladı: “Gənc layihəçilər ölkəmizdə gedən şəhərsalma proseslərindən kənarda qalmamalı, fəal iştirak etməlidirlər. Sevindirici haldır ki, bu gün Abşeronun bəzi qəsəbələrini əhatə edən memarlıq müsabiqəsinin birinci mərhələsinin iştirakçılarının böyük qismini gənclər təşkil edir. Komitə memarlıq və şəhərsalma sahəsində ixtisaslaşmış bütün gənclərə hər zaman dəstək göstərməyə hazırdır və onları fəal əməkdaşlığa dəvət edir.”
Tədbirin sonunda qaliblərə diplomları təqdim edən Komitə sədri Anar Quliyev Abşeronda milli incəsənət ruhunu yaşatmaq və tarixi-memarlıq ənənələrini qoruyaraq gələcək nəsillərə ötürmək məqsədilə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən yarımadanın digər qəsəbələrini də əhatə edəcək müsabiqə proqramlarının həyata keçirilməsinin planlaşdırıldığını bildirdi.
Qeyd edək ki, “Abşeron qəsəbələrinin memarlıq siması” müsabiqəsinin hazırki mərhələsi Komitənin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Memarlar İttifaqı və “Bakı Abadlıq Xidməti” MMC ilə birgə təşkil edilmiş və ümumi mükafat fondu 60 000 manat müəyyən olunmuşdur.

Награждены победители первого этапа конкурса «Архитектурный облик апшеронских поселков»
В Государственном комитете по градостроительству и архитектуре провелась встреча с победителями первого этапа конкурса «Архитектурный облик апшеронских поселков» и были представлены их проекты. На текущем этапе конкурсной программы - Амирджан, Рамана и Пиршаги - жюри отобрало в общей сложности 12 лучших проектов среди 53 участников.
В рамках конкурса жюри отдало предпочтение участникам конкурса, которые досконально изучили инфраструктурные проблемы населенных пунктов, а также предложили более взвешенный подход к развитию туризма, сохранению историко-архитектурного наследия, обеспечению интересов местное население и создание современной среды.
Обращаясь к участникам, председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре подчеркнул, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев определил системное и планомерное осуществление процессов реконструкции и градостроительства в стране как приоритетную и подчеркнул большую роль планировщиков в этой работе: «Молодые планировщики не должны оставаться в стороне от происходящих в нашей стране процессов градостроительства, они должны принимать активное участие. Отрадно, что сегодня большинство участников первого этапа архитектурного конкурса, который охватывает некоторые населенные пункты Апшерона, — это молодежь. Комитет всегда готов поддержать всех молодых людей, специализирующихся в области архитектуры и градостроительства, и призывает их к активному сотрудничеству».
Вручая дипломы победителям по окончании мероприятия, председатель комитета Анар Гулиев сообщил, что Государственный комитет по градостроительству и архитектуре планирует реализовать конкурсные программы на Абшероне, чтобы сохранить дух национального искусства, исторические, архитектурные традиции и передать их будущим поколениям.
Отметим, что нынешний этап конкурса «Архитектурный облик апшеронских поселков» был организован комитетом по инициативе Союза архитекторов Азербайджана и ООО “Bakı Abadlıq Xidməti”, с общим призовым фондом в 60 000 манатов.