Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tikintiyə və istismara elektron icazələr sistemi sahibkarlara onlayn seminarda təqdim edildi
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tikintiyə və istismara icazə prosedurlarını asanlaşdıran “Bir pəncərə” elektron müraciət sisteminin yeni imkanları ilə bağlı növbəti maarifləndirici seminar onlayn təşkil edildi, sahibkarları şəhərsalma proseslərinə dair maraqlandıran sual və təkliflər ətraflı müzakirə olundu. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) vebinar formatında birgə təşkil etdiyi bu görüşə tikinti sektorunda fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri və fərdi sahibkarlar qatıldı.
Təşkilatçılarla yanaşı digər aidiyyəti dövlət qurumlarının da təmsil olunduğu vebinarda inşaat obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazələrin verilməsi ilə bağlı həyata keçirilən ardıcıl islahatların yaratdığı imkanlar ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, iştirakçılara “Bir pəncərə” elektron sisteminin artıq yenilənmiş funksionallığı və yaxın gələcəkdə daha çox xidmətləri əhatə etmək məqsədilə planlaşdırılan təkmilləşdirilməsi barədə ətraflı məlumat verildi.
Bildirildi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28.12.2018-ci il tarixli müvafiq Fərmanının icrasını təmin etmək məqsədilə Komitənin yaradılaraq istifadəyə verdiyi “Bir pəncərə” elektron müraciət sistemi şəffaflığı və istifadədə rahatlığı sayəsində inşaat obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazələrin alınması prosedurunu əhəmiyyətli dərəcədə asanlaşdırıb, məmur-sahibkar ünsiyyətini minimuma endirərək iş adamlarının əlavə vaxt itkisinin qarşısını alıb. Ötən ilin əvvəlində istifadəyə verilmiş “Bir pəncərə” portalında son dövrdə aparılmış təkmilləşdirilmə işləri nəticəsində istifadəçilər Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 89-cu maddəsində nəzərdə tutulan ekspertizasının keçirilməsi tələb olunmayan müxtəlif parametrli tikinti obyektləri və anbar binalarının tikintisinə və istismarına icazələrlə yanaşı, həmçinin ekspertizası tələb olunan tikinti obyektlərinin istismarına da elektron icazə ala bilərlər. Ekspertizası tələb olunmayan tikinti obyektləri üçün hər iki icazə ödənişsizdir.
Vebinar çərçivəsində “Bir pəncərə” sisteminin hər bir funkional bölməsi əyani nümayiş olundu, istifadəçinin elektron kabineti vasitəsilə test müraciətin bütün mərhələləri, o cümlədən tikinti layihəsinin elektron qaydada portala yüklənməsindən başlayaraq aidiyyəti dövlət qurumlarının rəylərinin elektron qaydada toplanması və nəticədə elektron icazənin alınmasınadək bütün proses təqdim olundu.
Hazırda Komitə tərəfindən sistemin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə yeni xidmət növlərinin əlavə olunması istiqamətində işlər davam etdirilir ki, ilin sonunadək “Bir pəncərə” portalı vasitəsi ilə bütün növ obyektlərin tikintisinə icazələrin alınması da mümkün olacaq.
Vebinarda tikintiyə və istismara icazələrin alınması sahəsində sahibkarların səsləndirdiyi təkliflər qeydə alındı və sistemin optimizasiyası imkanları müzakirə olundu.

Система электронных разрешений на строительство и эксплуатацию была представлена предпринимателям на онлайн семинаре
Следующий образовательный семинар, посвященный новым функциям системы электронных заявок «Единое окно», которая упрощает процедуры получения разрешений на строительство и эксплуатацию Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре, был организован онлайн, где подробно обсуждались вопросы и предложения предпринимателей по процессам градостроительства. В совместно организованном вебинаре Государственного комитета по градостроительству и архитектуре с Центром Анализа и Коммуникации Экономических Реформ и Агентством по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBIA), присутствовали представители компаний, работающих в строительном секторе, и индивидуальные предприниматели.
Вебинар, в котором приняли участие организаторы и другие соответствующие государственные органы, предоставил возможность обменяться мнениями о возможностях, создаваемых проводимыми реформами в выдаче разрешений на строительство и эксплуатацию строительных объектов, так же участники были подробно проинформированы об уже обновленном функционале электронной системы «Единого Окна» и планируемых улучшениях, чтобы охватить больше услуг в ближайшем будущем.
Было отмечено, что для обеспечения выполнения соответствующего Указа Президента Азербайджанской Республики от 28.12.2018 г. система электронного применения «Единое Окно», созданная и введенная в эксплуатацию Комитетом, значительно упростила процедуру получения разрешений на строительство и эксплуатацию строительных объектов, свела к минимуму общение между чиновниками и предпринимателями и исключило дополнительную трату времени.
В результате недавних улучшений портала «Единого Окна», запущенного в начале прошлого года, пользователям разрешается строить и эксплуатировать различные параметры строительных объектов и складских зданий, которые не требуют экспертизы в соответствии со статьей 89 Градостроительного и строительного кодекса, они также смогут получить электронные разрешения на эксплуатацию строительных объектов, требующих экспертизы. Оба разрешения являются бесплатными для строительных проектов, которые не требуют экспертизы.
Во время вебинара был визуально продемонстрирован каждый функциональный раздел системы «Единого окна», все этапы тестового приложения через электронный кабинет пользователя, а также весь процесс от загрузки проекта строительства на портал в электронном виде до сбора мнений соответствующих государственных органов в электронном виде и, как следствие, получения электронного разрешения.
В настоящее время Комитет работает над добавлением новых видов услуг для дальнейшего совершенствования системы, и к концу года можно будет получить разрешения на строительство всех типов объектов через портал «Единого окна».
На вебинаре были зафиксированы предложения предпринимателей в области получения разрешений на строительство и ввод в эксплуатацию, а также обсуждены возможности оптимизации системы.