Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tikintiyə və istismara elektron icazələr sistemi sahibkarlara onlayn seminarda təqdim edildi
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tikintiyə və istismara icazə prosedurlarını asanlaşdıran “Bir pəncərə” elektron müraciət sisteminin yeni imkanları ilə bağlı növbəti maarifləndirici seminar onlayn təşkil edildi, sahibkarları şəhərsalma proseslərinə dair maraqlandıran sual və təkliflər ətraflı müzakirə olundu. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) vebinar formatında birgə təşkil etdiyi bu görüşə tikinti sektorunda fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri və fərdi sahibkarlar qatıldı.
Təşkilatçılarla yanaşı digər aidiyyəti dövlət qurumlarının da təmsil olunduğu vebinarda inşaat obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazələrin verilməsi ilə bağlı həyata keçirilən ardıcıl islahatların yaratdığı imkanlar ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, iştirakçılara “Bir pəncərə” elektron sisteminin artıq yenilənmiş funksionallığı və yaxın gələcəkdə daha çox xidmətləri əhatə etmək məqsədilə planlaşdırılan təkmilləşdirilməsi barədə ətraflı məlumat verildi.
Bildirildi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28.12.2018-ci il tarixli müvafiq Fərmanının icrasını təmin etmək məqsədilə Komitənin yaradılaraq istifadəyə verdiyi “Bir pəncərə” elektron müraciət sistemi şəffaflığı və istifadədə rahatlığı sayəsində inşaat obyektlərinin tikintisinə və istismarına icazələrin alınması prosedurunu əhəmiyyətli dərəcədə asanlaşdırıb, məmur-sahibkar ünsiyyətini minimuma endirərək iş adamlarının əlavə vaxt itkisinin qarşısını alıb. Ötən ilin əvvəlində istifadəyə verilmiş “Bir pəncərə” portalında son dövrdə aparılmış təkmilləşdirilmə işləri nəticəsində istifadəçilər Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 89-cu maddəsində nəzərdə tutulan ekspertizasının keçirilməsi tələb olunmayan müxtəlif parametrli tikinti obyektləri və anbar binalarının tikintisinə və istismarına icazələrlə yanaşı, həmçinin ekspertizası tələb olunan tikinti obyektlərinin istismarına da elektron icazə ala bilərlər. Ekspertizası tələb olunmayan tikinti obyektləri üçün hər iki icazə ödənişsizdir.
Vebinar çərçivəsində “Bir pəncərə” sisteminin hər bir funkional bölməsi əyani nümayiş olundu, istifadəçinin elektron kabineti vasitəsilə test müraciətin bütün mərhələləri, o cümlədən tikinti layihəsinin elektron qaydada portala yüklənməsindən başlayaraq aidiyyəti dövlət qurumlarının rəylərinin elektron qaydada toplanması və nəticədə elektron icazənin alınmasınadək bütün proses təqdim olundu.
Hazırda Komitə tərəfindən sistemin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə yeni xidmət növlərinin əlavə olunması istiqamətində işlər davam etdirilir ki, ilin sonunadək “Bir pəncərə” portalı vasitəsi ilə bütün növ obyektlərin tikintisinə icazələrin alınması da mümkün olacaq.
Vebinarda tikintiyə və istismara icazələrin alınması sahəsində sahibkarların səsləndirdiyi təkliflər qeydə alındı və sistemin optimizasiyası imkanları müzakirə olundu.

The Electronic system of the Committee providing permits for construction and operation has been presented to entrepreneurs in an online seminar
New opportunities of the electronic Single Window application system easing the procedures of obtaining permits for construction and operation implemented by the State Committee for Urban Planning and Architecture, as well as questions of entrepreneurs and proposals discussed during the webinar. The webinar organised jointly by the Committee, Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication and The Small and Medium Business (SMB) Development Agency of the Republic of Azerbaijan brought together representatives of the companies specialised in construction industry and private entrepreneurs.
Representatives of different government entities exchanged their views on the opportunities created as a result of systematic reforms carried out in the fields of obtaining permits for construction and operation. Participants were briefed about the updated functions of the Single Window system and upcoming plans of improvements to cover more services in the near future.
Was mentioned that the electronic Single Window application system implemented by the State Committee for Urban Planning and Architecture in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 28.12.2018, has significantly simplified obtaining permits for the construction and operation of construction facilities due to transparency and ease of use, and eliminated time loss for businessmen by minimizing communications between officials and entrepreneurs. Entrepreneur intending to build can obtain permits for the construction and operation of construction and storage facilities of various parameters that do not require the expertise provided for in Article 89 of the Urban Planning and Construction Code, also permit for the operation of construction facilities requiring expert examination can be obtained in the Single Window system. Both types of permits for construction facilities that do not require the expertise are free of charge.
Every functional part of the Single Window system, as well as all stages of test applications, starting from uploading construction projects to the system to receiving electronic opinions from relative government entities and obtaining electronic permits were demonstrated to the webinar participants.
State Committee for Urban Planning and Architecture is working on improving the system to add more services. It will be possible to obtain permits for construction of all kind of facilities via the Single Window system by the end of the year.
Proposals of entrepreneurs on obtaining permits for construction and operation were taken into account, also the optimization capabilities of the system were discussed.