Gənc memarların və tələbələrin işlərinin VI Respublika müsabiqəsi keçirilib
27 iyul tarixində Bakıda “White gallery & art school” qalereyasında Azərbaycan Memarlar İttifaqı və “Gənc Memarlar və Tələbələr Klubu”nun təşkilatçılığı ilə gənc memarların və tələbələrin əsərlərinin növbəti VI Respublika müsabiqəsinin nəticələrinin təqdimatı keçirilib. Müsabiqənin təşkilində məqsəd yeni ideyaların təşviqi və istedadların müəyyən edilməsi, eləcə də memarlıqda qeyri-standart konsepsiya axtarışı, memarlığa müasir yanaşma, memarlıq mühitinin formalaşmasında yeni tendensiyaların və müasir memarlıqda yeni perspektiv istiqamətlərin geniş kütləyə və potensial sifarişçiyə layiqli təqdimatı, novator ideyalara investorların diqqətinin cəlb edilməsidir.
Müsabiqədə respublikamızın 29 yaş həddində gənc memar və tələbələrinin iştirakı təmin edilib. Bütün ideya və layihələr fərdi, kurs və diplom işləri formatında təqdim edilib. Ümumilikdə müsabiqədə qiymətləndirilməyə 40 iş nümayişə çıxarılıb.
Modern və milli üslubda hazırlanmış layihələr təqdimat iştirakçılarının böyük marağına səbəb oldu, münsiflər heyəti tərəfindən ən layiqlilər seçildi. Müsabiqədə fərqlənən işlərin müəllifləri bir neçə dövlət qurumu tərəfindən fəxri diplomlar və hədiyyələrlə təltif olundu.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ənənəvi olaraq artıq növbəti ildir ki, gənc memarlar müsabiqəsinə və iştirakçılarına xüsusi dəstək göstərir. Bu il Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin tələbəsi Nəzrin Babaşovanın “500 nəfərlik məktəb” layihəsi Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin fəxri fərmanına layiq görüldü, müəllifinə qiymətli hədiyyələr təqdim olundu.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ölkədə gənc memarların yetişdirilməsi, yeni peşəkar mütəxəssislərin formalaşması məsələsini daim diqqət mərkəzində saxlayır, respublikanın müvafiq ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığını davam etdirərək məzunlarının özünü reallaşdırması, istedad və potensialının üzə çıxarılması üçün zəruri şəraitin yaradılmasını prioritet vəzifələrindən biri kimi görür.

VI National Competition of the Works of Youth Architects and Students
On 27 July, the White Gallery & Art School hosted the presentation of the awards following the Republic’s VI Regular Competition of the works of youth architects and students of architecture. The competition was jointly organized by Azerbaijan Union of Architects and the Club of Youth Architects and Students. The purpose of the event is to promote new ideas and the search for non-standard architectural concepts, and identify talented youth, modern architectural approaches, new trends of developing architectural environment as well as to ensure the worthwhile presentation of the new promising areas of modern architecture to broad public and potential customers, and draw the investors’ attention to innovative ideas.
The competition was participated by young architects and students under the age of 29. All ideas and projects were presented through the papers, course projects and graduate theses of the participants. A total of 40 works were assessed and published during the competition.
The Jury selected the best of the projects reflecting modern and national styles which aroused great interest among the Competition participants. Several public bodies awarded the authors of outstanding works with honorary diplomas and gifts.
It has become a tradition that, for several years, the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan has provided special support to the Competition of Youth Architects and its participants. This year, the “School for 500 pupils” project authored by Nazrin Babashova, a student of Azerbaijan University of Architecture and Construction, won the Honorary Order of the State Committee on Urban Planning and Architecture and valuable gifts.
The State Committee on Urban Planning and Architecture attaches great importance to training young architects and professionals. The Committee continues to cooperate with respective higher education institutions to ensure the graduates’ professional fulfillment and deems it a priority to identify potentially talented youth through a series of special measures.