Gənc memarların və tələbələrin işlərinin VI Respublika müsabiqəsi keçirilib
27 iyul tarixində Bakıda “White gallery & art school” qalereyasında Azərbaycan Memarlar İttifaqı və “Gənc Memarlar və Tələbələr Klubu”nun təşkilatçılığı ilə gənc memarların və tələbələrin əsərlərinin növbəti VI Respublika müsabiqəsinin nəticələrinin təqdimatı keçirilib. Müsabiqənin təşkilində məqsəd yeni ideyaların təşviqi və istedadların müəyyən edilməsi, eləcə də memarlıqda qeyri-standart konsepsiya axtarışı, memarlığa müasir yanaşma, memarlıq mühitinin formalaşmasında yeni tendensiyaların və müasir memarlıqda yeni perspektiv istiqamətlərin geniş kütləyə və potensial sifarişçiyə layiqli təqdimatı, novator ideyalara investorların diqqətinin cəlb edilməsidir.
Müsabiqədə respublikamızın 29 yaş həddində gənc memar və tələbələrinin iştirakı təmin edilib. Bütün ideya və layihələr fərdi, kurs və diplom işləri formatında təqdim edilib. Ümumilikdə müsabiqədə qiymətləndirilməyə 40 iş nümayişə çıxarılıb.
Modern və milli üslubda hazırlanmış layihələr təqdimat iştirakçılarının böyük marağına səbəb oldu, münsiflər heyəti tərəfindən ən layiqlilər seçildi. Müsabiqədə fərqlənən işlərin müəllifləri bir neçə dövlət qurumu tərəfindən fəxri diplomlar və hədiyyələrlə təltif olundu.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ənənəvi olaraq artıq növbəti ildir ki, gənc memarlar müsabiqəsinə və iştirakçılarına xüsusi dəstək göstərir. Bu il Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin tələbəsi Nəzrin Babaşovanın “500 nəfərlik məktəb” layihəsi Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin fəxri fərmanına layiq görüldü, müəllifinə qiymətli hədiyyələr təqdim olundu.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi ölkədə gənc memarların yetişdirilməsi, yeni peşəkar mütəxəssislərin formalaşması məsələsini daim diqqət mərkəzində saxlayır, respublikanın müvafiq ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığını davam etdirərək məzunlarının özünü reallaşdırması, istedad və potensialının üzə çıxarılması üçün zəruri şəraitin yaradılmasını prioritet vəzifələrindən biri kimi görür.

Состоялся VI Республиканский конкурс работ молодых архитекторов и студентов
27 июля в Баку в галерее “White gallery & art school” состоялась презентация результатов очередного VI Республиканского конкурса молодых архитекторов и студентов, организованная Союзом архитекторов Азербайджана и Клубом молодых архитекторов и студентов.
Цель проведения конкурса - выявление новых идей и талантов для дальнейшего участия на международных конкурсах, поиск наиболее ярких работ с нестандартной концепцией, современный подход к архитектуре, достойное представление новых тенденций в формировании архитектурной среды более широкой аудитории и потенциальному заказчику, привлечение внимания инвесторов к новаторским идеям.
В конкурсе приняли участие молодые архитекторы и студенты республики в возрасте до 29 лет.
Все идеи и проекты представлены в индивидуальном, курсовом и дипломном форматах. На суд профессиональному жюри было отдано 40 проектов. Исполненные в стиле «модерн» и с вкраплением национальных элементов работы вызвали большой интерес у участников презентации. Экспертное жюри выбрало самых достойных. Авторам лучших работ были вручены почетные дипломы и различные награды от разных государственных структур. Конкурс традиционно поддерживает и Государственный комитет градостроительства и архитектуры Азербайджанской Республики. В этом году проект-победитель «Школа на 500 учащихся» был удостоен почетной грамоты Государственного комитета градостроительства и архитектуры, а автору – студентке Азербайджанского университета архитектуры и строительства Назрин Бабашовой вручены ценные подарки.
Госкомитет всегда в центре внимания держит вопрос подготовки молодых архитекторов в стране и формирования новых профессионально подготовленных специалистов, и продолжая сотрудничество с профильными высшими учебными заведениями страны, в качестве одного из своих главных приоритетов видит создание необходимых условий для самореализации, выявлении таланта и потенциала выпускников.