Tikintiyə və istismara icazələr sahəsində islahatlar və tikintinin layihələndirilməsi mövzusunda onlayn görüş keçirilib
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tikintiyə və istismara icazələrin verilməsi üzrə elektron sisteminin üstünlükləri növbəti onlayn seminarda bu dəfə layihələndirmə təşkilatları üçün nümayiş olundu. Komitənin İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və Fövqəladə Hallar Nazirliyi ilə birgə təşkil etdiyi vebinar iştirakçılarına tikinti obyektlərinin tikintisi və istismarına icazələrin verilməsi sahəsində son illər ərzində aparılan ardıcıl islahatlar və yaradılan yeni imkanlar, icazələrin alınması prosedurunu asanlaşdırmış “Bir pəncərə” elektron sisteminin üstünlükləri barədə ətraflı məlumat verildi.
Eyni zamanda, görüşə qatılmış layihələndirmə şirkətlərinə şəhərsalmanın planlaşdırılması, o cümlədən şəhərsalma və tikinti layihələrinin hazırlanması zamanı əvvəlki illərdə baş verilən nöqsanlar, layihələrin keyfiyyətinin artırılması üçün Komitə tərəfindən aparılmış təhlillərin nəticələri və görülməli işlər mövzularında da geniş müzakirələr aparıldı.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28.12.2018-ci il tarixli müvafiq Fərmanının icrasını təmin etmək məqsədilə Komitə tərəfindən yaradılaraq 2019-cu ilin əvvəlində istifadəyə verilən portal (www.birpencere.arxkom.gov.az) ilk növbədə Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 89-cu maddəsində nəzərdə tutulan ekspertizasının keçirilməsi tələb olunmayan müxtəlif parametrli tikinti obyektləri, anbar binalarının tikintisi və istismarına icazələrin alınmasına imkan versə də, bu gün sistemin funksionallığı daha da genişləndirilib. Hazırda istifadəçilər “Bir pəncərə” elektron sisteminin imkanlarından yararlanaraq artıq ekspertizasının keçirilməsi tələb olunan tikinti obyektinin istismarına da icazə ala bilərlər.
Prosedurların asanlaşdırılması nəticəsində ekspertizasının keçirilməsi tələb olunmayan müxtəlif parametrli tikinti obyektləri və anbar binalarının tikintisinə icazəni 15 gün, istismarına icazəni isə 10 gün müddətində əldə etmək mümkündür. Ekspertizası tələb olunmayan tikinti obyektləri üçün hər iki icazə ödənişsizdir.
Təşkilatçılarla yanaşı, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, “Azərişıq” ASC və “Azərsu” ASC kimi dövlət qurumlarının əməkdaşlarının da qatıldığı bu vebinar çərçivəsində “Bir pəncərə” sisteminin funksionallığı və icazə proseduru da mərhələlərlə iştirakçılara əyani şəkildə təqdim olundu. Bildirildi ki, Komitə tərəfindən sistemin təkmilləşdirilməsi məqsədilə yeni xidmət növlərinin əlavə olunması istiqamətində işlər davam etdirilir və ilin sonunadək “Bir pəncərə” portalı vasitəsi ilə bütün növ obyektlərin tikintisinə icazələrin alınması da mümkün olacaq.
Bununla yanaşı, istənilən şəhərsalma proseslərinin layihələndirmədən başlandığını nəzərə alaraq, tikintiyə icazə icraatından əvvəl olan hazırlıq mərhələsində layihələndirmə təşkilatlarının məsuliyyəti xüsusi vurğulandı. Ərazi planlaşdırma sənədlərinə və şəhərsalma qanunvericiliyinin bütün tələblərinə riayət olunma ilk növbədə məhz layihələndirmə təşkilatlarından asılıdır. Bu baxımdan, şəhərsalmanın keyfiyyətinə birbaşa təsir edən əsas amillər sırasında dövlət nəzarətini həyata keçirən orqanların işi ilə yanaşı, tikinti sifarişçilərinin ilk növbədə müraciət etdiyi layihələndirmə təşkilatlarının fəaliyyəti və işlədikləri layihələrin keyfiyyəti qeyd edildi.
Görüş zamanı, tikintiyə icazə icraatı çərçivəsində təqdim olunan tikinti layihələrində müntəzəm rastlanan xətalar və layihələrin keyfiyyətinin yüksəldilməsi imkanları istiqamətində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində müntəzəm aparılan təhlillərin nəticələri təqdim olundu, layihələndirmə təşkilatlarına müvafiq tövsiyyələr verildi. Vebinarda həmçinin, layihələndirmə təşkilatları nümayəndələrinin təklifləri dinlənilərək qeydə alındı, “Bir pəncərə” icazə sisteminin tələblərinə uyğun olaraq layihələrin elektron formatda tərtibi ilə bağlı suallar cavablandırıldı.

Online meeting held on reforms in the field of construction and operation permits and construction design
The advantages of the electronic system of the State Committee for Urban Planning and Architecture for issuing construction and operation permits were demonstrated at the next online webinar for design organizations. The webinar, organized by the Committee in cooperation with the Center for Economic Reforms Analysis and Communication and the Ministry of Emergency Situations, provides participants with detailed information on the recent reforms and new opportunities, and the benefits of the “Single Window” electronic system, which simplifies the permitting procedure.
At the same time, the project companies participating in the meeting had extensive discussions on urban planning issues, including the shortcomings of previous years in the preparation of urban planning and construction projects, the results of the analysis carried out by the Committee to improve the quality of projects and the work ahead.
In order to ensure the implementation of the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 28.12.2018, the portal created by the Committee and launched at the beginning of 2019 (www.birpencere.arxkom.gov.az) first of all allows obtaining permits for the construction and operation of construction projects of various parameters, warehouse buildings, which do not require the expertise provided for in Article 89 of the Urban Planning and Construction Code, today the functionality of the system is even more expanded. Currently, users can use the electronic “Single Window” system and obtain permit to operate a construction project that already requires expertise.
As a result of simplification of procedures, it is now possible to obtain a permit for the construction of construction projects and warehouse buildings of various parameters, which do not require an examination within 15 days, and a permit for operation within 10 days. Both permits are free of charge for construction projects that do not require expertise.
In addition to the organizers, the webinar was attended by employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Ministry of Health, Azerishig OJSC and Azersu OJSC, within the framework of which the participants were gradually introduced to the functionality of the “Single Window” system and the authorization procedure. It was noted that the Committee is currently working on adding new services to improve the system, and by the end of the year it will be possible to obtain construction permits for all types of facilities through the “Single Window” portal.
At the same time, given that any urban planning process begins with design, the responsibility of design organizations at the preparatory stage preceding the building permit process was emphasized. Compliance with all the requirements of territorial planning and urban planning legislation depends primarily on the design organizations. From this point of view, among the main factors that directly affect the quality of urban planning, along with the work of state control bodies, the activities of design organizations, to which construction customers first of all turn, and the quality of projects were noted.
During the meeting, the results of regular analysis carried out by the State Committee for Urban Planning and Architecture in the direction of systematic errors in construction projects presented as part of the construction permit procedure and the possibilities for improving the quality of projects were presented, and appropriate recommendations were given to design organizations. The webinar also listened to and registered the proposals of representatives of design organizations, provided answers to questions related to the preparation of projects in electronic format in accordance with the requirements of the "Single Window" system.