Tikintiyə və istismara icazələr sahəsində islahatlar və tikintinin layihələndirilməsi mövzusunda onlayn görüş keçirilib
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin tikintiyə və istismara icazələrin verilməsi üzrə elektron sisteminin üstünlükləri növbəti onlayn seminarda bu dəfə layihələndirmə təşkilatları üçün nümayiş olundu. Komitənin İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və Fövqəladə Hallar Nazirliyi ilə birgə təşkil etdiyi vebinar iştirakçılarına tikinti obyektlərinin tikintisi və istismarına icazələrin verilməsi sahəsində son illər ərzində aparılan ardıcıl islahatlar və yaradılan yeni imkanlar, icazələrin alınması prosedurunu asanlaşdırmış “Bir pəncərə” elektron sisteminin üstünlükləri barədə ətraflı məlumat verildi.
Eyni zamanda, görüşə qatılmış layihələndirmə şirkətlərinə şəhərsalmanın planlaşdırılması, o cümlədən şəhərsalma və tikinti layihələrinin hazırlanması zamanı əvvəlki illərdə baş verilən nöqsanlar, layihələrin keyfiyyətinin artırılması üçün Komitə tərəfindən aparılmış təhlillərin nəticələri və görülməli işlər mövzularında da geniş müzakirələr aparıldı.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28.12.2018-ci il tarixli müvafiq Fərmanının icrasını təmin etmək məqsədilə Komitə tərəfindən yaradılaraq 2019-cu ilin əvvəlində istifadəyə verilən portal (www.birpencere.arxkom.gov.az) ilk növbədə Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 89-cu maddəsində nəzərdə tutulan ekspertizasının keçirilməsi tələb olunmayan müxtəlif parametrli tikinti obyektləri, anbar binalarının tikintisi və istismarına icazələrin alınmasına imkan versə də, bu gün sistemin funksionallığı daha da genişləndirilib. Hazırda istifadəçilər “Bir pəncərə” elektron sisteminin imkanlarından yararlanaraq artıq ekspertizasının keçirilməsi tələb olunan tikinti obyektinin istismarına da icazə ala bilərlər.
Prosedurların asanlaşdırılması nəticəsində ekspertizasının keçirilməsi tələb olunmayan müxtəlif parametrli tikinti obyektləri və anbar binalarının tikintisinə icazəni 15 gün, istismarına icazəni isə 10 gün müddətində əldə etmək mümkündür. Ekspertizası tələb olunmayan tikinti obyektləri üçün hər iki icazə ödənişsizdir.
Təşkilatçılarla yanaşı, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, “Azərişıq” ASC və “Azərsu” ASC kimi dövlət qurumlarının əməkdaşlarının da qatıldığı bu vebinar çərçivəsində “Bir pəncərə” sisteminin funksionallığı və icazə proseduru da mərhələlərlə iştirakçılara əyani şəkildə təqdim olundu. Bildirildi ki, Komitə tərəfindən sistemin təkmilləşdirilməsi məqsədilə yeni xidmət növlərinin əlavə olunması istiqamətində işlər davam etdirilir və ilin sonunadək “Bir pəncərə” portalı vasitəsi ilə bütün növ obyektlərin tikintisinə icazələrin alınması da mümkün olacaq.
Bununla yanaşı, istənilən şəhərsalma proseslərinin layihələndirmədən başlandığını nəzərə alaraq, tikintiyə icazə icraatından əvvəl olan hazırlıq mərhələsində layihələndirmə təşkilatlarının məsuliyyəti xüsusi vurğulandı. Ərazi planlaşdırma sənədlərinə və şəhərsalma qanunvericiliyinin bütün tələblərinə riayət olunma ilk növbədə məhz layihələndirmə təşkilatlarından asılıdır. Bu baxımdan, şəhərsalmanın keyfiyyətinə birbaşa təsir edən əsas amillər sırasında dövlət nəzarətini həyata keçirən orqanların işi ilə yanaşı, tikinti sifarişçilərinin ilk növbədə müraciət etdiyi layihələndirmə təşkilatlarının fəaliyyəti və işlədikləri layihələrin keyfiyyəti qeyd edildi.
Görüş zamanı, tikintiyə icazə icraatı çərçivəsində təqdim olunan tikinti layihələrində müntəzəm rastlanan xətalar və layihələrin keyfiyyətinin yüksəldilməsi imkanları istiqamətində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində müntəzəm aparılan təhlillərin nəticələri təqdim olundu, layihələndirmə təşkilatlarına müvafiq tövsiyyələr verildi. Vebinarda həmçinin, layihələndirmə təşkilatları nümayəndələrinin təklifləri dinlənilərək qeydə alındı, “Bir pəncərə” icazə sisteminin tələblərinə uyğun olaraq layihələrin elektron formatda tərtibi ilə bağlı suallar cavablandırıldı.

Была проведена онлайн-встреча, посвященная реформам в области строительства и разрешений на эксплуатации и проектированию строительства
Преимущества электронной системы Государственного комитета по градостроительству и архитектуре для выдачи разрешений на строительство и эксплуатацию были продемонстрированы на следующем онлайн-семинаре, на этот раз для проектных организаций. Участники вебинара, организованный Комитетом в сотрудничестве с Центром анализа и коммуникации экономических реформ и Министерством по чрезвычайным ситуациям, были подробно проинформированы о проводимых в последние годы последовательных реформах в области выдачи разрешений на строительство и эксплуатацию новых объектов и новых возможностей, преимуществах электронной системы «Единого окна».
В то же время участвующие на встрече проектные компании провели широкие дискуссии по вопросам городского планирования, включая недостатки предыдущих лет в подготовке проектов городского планирования и строительства, результаты анализа, проведенного Комитетом для повышения качества проектов, и предстоящую работу.
В целях обеспечения выполнения соответствующего Указа Президента Азербайджанской Республики от 28.12.2018 г. портал, созданный Комитетом и запущенный в начале 2019 г. (www.birpencere.arxkom.gov.az) в первую очередь позволяет получать разрешения на строительство и эксплуатацию строительных объектов различных параметров, складских зданий, которые не требуют экспертизы, предусмотренной в статье 89 Градостроительного и строительного кодекса, сегодня функциональность системы еще более расширена. В настоящее время пользователи могут воспользоваться электронной системой «Единого окна» и получить разрешение на эксплуатацию строительного проекта, который уже требует экспертизы.
В результате упрощения процедур возможно получение разрешения на строительство строительных объектов и складских зданий различных параметров, не требующих экспертизы в течение 15 дней, и разрешения на эксплуатацию в течение 10 дней. Оба разрешения являются бесплатными для строительных проектов, которые не требуют экспертизы.
Помимо организаторов, в вебинаре приняли участие сотрудники Министерства экологии и природных ресурсов, Министерства здравоохранения, ОАО Azerishig и ОАО Azersu в рамках которого участникам поэтапно были представлены функциональность системы «Единого окна» и процедура авторизации. Было отмечено, что Комитет работает над добавлением новых услуг для улучшения системы, и к концу года можно будет получить разрешения на строительство всех типов объектов через портал «Единое окно».
В то же время, учитывая, что любой градостроительный процесс начинается с проектирования, была подчеркнута ответственность проектных организаций на подготовительном этапе, предшествующем процессу разрешения на строительство. Соблюдение всех требований территориального планирования и градостроительного законодательства зависит прежде всего от проектных организаций. С этой точки зрения, среди основных факторов, которые напрямую влияют на качество градостроительства, наряду с работой органов государственного контроля, отметилось деятельность проектных организаций, к которым в первую очередь обращаются заказчики строительства, и качество проектов.
В ходе встречи были представлены результаты регулярных анализов, проведенных Государственным комитетом по градостроительству и архитектуре в направлении систематических ошибок в строительных проектах, представленных в рамках процедуры разрешения на строительство, и возможности улучшения качества проектов, даны соответствующие рекомендации проектным организациям. На вебинаре также были выслушаны и зарегистрированы предложения представителей проектных организаций, даны ответы на вопросы, связанные с подготовкой проектов в электронном формате в соответствии с требованиями системы «Единого окна».