Tikintiyə və istismara icazələrin verilməsini təmin edən elektron sistemlə bağlı bölgələrdə təlimlərə başlanılıb
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən Yevlax, Mingəçevir, Ağdaş, Bərdə, Goranboy, Naftalan və Tərtərin icra hakimiyyəti başçılarının müavinləri, baş memarlar və iş adamlarının iştirakı ilə obyektlərin tikintisi və istismarına icazələrin alınması prosesini asanlaşdıran “Bir pəncərə” elektron sistemini təqdim edən maarifləndirici tədbir keçirilib. Yevlaxda Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutan tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28.12.2018-ci il tarixli müvafiq Fərmanına əsasən icazə icraatının asanlaşdırılması məqsədilə Komitə tərəfindən aparılmış islahatlar, bununla əlaqədar yaradılmış “Bir pəncərə” elektron sistemi barədə ətraflı məlumat verilib. İştirakçılara elektron sistemin istifadə qaydaları izah edilib, işləmə mexanizminə dair video çarx nümayiş etdirilib.
Məmur-sahibkar ünsiyyətinin minimuma endirilməsinə, əlavə vaxt itkisinin qarşısının alınmasına, istifadədə rahatlığın təmin edilməsinə hədəflənən “Bir pəncərə” elektron portalı tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanılıb. Obyektlərin tikinti və istismarına icazələrin verilməsinə operativ və şəffaf yanaşılma prosesi müsbət qiymətləndirilib. Daha sonra portalla bağlı müxtəlif suallar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Hazırda portal vasitəsilə Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinin 89-cu maddəsində nəzərdə tutulan ekspertizasının keçirilməsi tələb olunmayan müxtəlif parametrli tikinti obyektləri və anbar binalarının tikintisinə icazəni 15 iş günü müddətində, istismarına icazəni isə 10 gün müddətində əldə etmək mümkündür. Bu növ tikinti obyektləri üçün hər iki icazə pulsuzdur və sifarişçi tərəfindən hər hansı ödəniş tələb edilmir.
Ötən ilin fevral ayında istifadəyə verilmiş sistem ilkin mərhələdə yalnız Bakı şəhərini əhatə etsə də, artıq bu gün bütün rayonlarda rahatlıqla fəaliyyət göstərir.
Bundan əlavə, keçən ilin dekabr ayından etibarən portal vasitəsilə ekspertizasının keçirilməsi tələb olunan tikinti obyektlərinin də istismarına icazələrin verilməsinə başlanılıb.
Yeniliyə əsasən istənilən istifadəçi sistemdə şəxsi kabinetə daxil olmadan “kalkulyator” bölümündən tikinti obyektinin istismarına icazə verilməsi ilə bağlı baxışın keçirilməsinə görə xidmət haqqını öyrənə bilər. Bunun üçün sistemdə göstərilən xəritədə zonalar üzrə seçim edilir, obyektin sahəsi qeyd olunur və əmsal müəyyənləşərək məbləğ çıxarılır. Tikinti sifarişçiləri tələb olunan sənədləri yükləyərək müraciəti tamamlayır və 20 gün müddətində baxış keçirilir. Sistem, həmçinin, xidmətin göstərilməsi üçün tərəflər arasında müqavilənin elektron formada imzalanmasına imkan verir. Bütün prosedur başa çatdırıldıqdan sonra icazə sənədi də eyni qaydada elektron formada təqdim olunur. Yanvar ayından bu xidmətdən Bakı şəhəri ilə yanaşı bütün rayonlarda istifadə edilir.
Komitə sistemin təkmilləşdirilməsi məqsədilə yeni xidmət növlərinin əlavə olunması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. Bu il ərzində “Bir pəncərə” portalı vasitəsi ilə bütün növ obyektlərin tikintisinə də icazələrin alınması mümkün olacaq. Bununla bağlı müvafiq yerli icra hakimiyyəti orqanları ilə əməkdaşlıq təşkil edilir və lazımi hazırlıq tədbirləri görülür.
“Bir pəncərə” elektron müraciət sistemi “Bəzi tikinti obyektlərinə tikintiyə icazə və tikinti obyektinin istismarına icazə verilməsinin sadələşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 dekabr 2018-ci il tarixli 460 nömrəli Fərmanına uyğun olaraq Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən birgə hazırlanıb. Azərbaycan Dünya Bankının “Doing Business” hesabatında “Tikinti üçün icazə alınması” indikatoru üzrə siyahıda son 2 il ərzində 102 pillə irəliləyərək 59-cu yerdə qərarlaşıb.

• In the Regions, Training has Begun on Electronic System Providing Permits for Construction and Ope...
In the Regions, Training has Begun on Electronic System Providing Permits for Construction and Operation
The State Committee for Urban Planning and Architecture has held an educating campaign on the introduction of the "one-window" electronic system, which facilitates obtaining construction and operation permits for facilities, with the participation of deputy heads of the executive power, chief architects, and businessmen of Yevlakh, Mingachevir, Aghdash, Barda, Geranboy, Naftalan, and Terter regions. At the event held in Yevlakh at the Heydar Aliyev Center, detailed information has been provided on the reforms performed by the Committee to facilitate the processing of permits according to the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 12/28/2018, and on the "one-window" electronic system created in this connection. To the participants, the electronic system operating procedure has been explained and a video-roller on the mechanism of work demonstrated.
The "one-window" electronic portal aimed at minimizing communication between officials and owners, eliminating the time losses, and facilitating the use of the system was welcomed by the event participants with great interest. The operative and transparent approach to issuing the construction and operation permits for facilities received a positive assessment. Then, an exchange of views was held on various issues related to the portal.
Currently, construction permits for facilities and warehouse buildings with various parameters that do not require an examination according to Article 89 of the Code of Urban Planning and Construction, as well as operation permits can be obtained through the portal within 15 and 10 business days, respectively. Both types of permits for such construction objects are free and do not require any payments from customers.
The system launched in February last year, which at the initial stage has covered only Baku, now successfully operates in all regions.
In addition, from December last year, the portal also began issuing operation permits for the construction objects requiring examination.
Using the innovation, any system user may find out the cost of the inspection service related to the issuance of an operation permit for a construction object in the "calculator" section without entering his/her personal account. To do this, a zone is selected on the map posted in the system, the object’s area is specified, the coefficient is determined, and ultimately, the sum is calculated. The construction customers fill in an application form by downloading the documents required, after which an inspection is performed within 20 days. The system also allows parties to sign an electronic service agreement. Upon completion of the procedure, a permit document is also issued in electronic form. Since January, this service has been available in all regions, including Baku.
The Committee continues working on adding new services to improve the system. This year, through the "one-window" portal, it will also be possible to obtain construction permits for all types of facilities. To do this, cooperation is organized with the relevant local executive bodies and the required preparatory measures are being taken.
The Single Window electronic application system has been developed jointly by the State Committee for Urban Planning and Architecture and the State Agency for the Provision of Services to Citizens and Social Innovations under the President according to Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 460 dated December 28, 2018 “"On simplification of the measures for the construction permit for facilities and operation permits for the building facilities". Over the past 2 years, Azerbaijan has moved from 102nd to 59th place on the Obtaining Building Permits index in the World Bank Doing Business Report.