Ümummilli liderin 100 illiyi münasibəti ilə paytaxtda ağacəkmə aksiyası keçirildi
29 aprel 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən paytaxtın Nərimanov rayonundakı Məmməd Araz və Aşıq Molla Cümə küçələri boyunca yaxın günlərdə aparılacaq “Heydər Əliyev ili”nə həsr edilmiş silsilə yaşıllaşdırma tədbirləri çərçivəsində ilk ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, habelə struktur bölmələrin işçi heyəti iştirak edib.
Aksiyanın keçirildiyi ərazi yararsız tullantılardan təmizlənərək burada Abşeron yarımadasının torpaq-iqlim şəraitinə uyğun müxtəlif növ ağaclar əkilib, onlara qulluq göstərilməsi üçün suvarma məsələləri öz həllini tapıb və cavabdeh şəxslər müəyyənləşib. Yaz mövsümü ərzində Bakı şəhərinin  yaşıllaşdırılması, yaşıllıqlara qulluq və abadlıqla bağlı işlərin  davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.
Şəhərsalma siyasətinin əsas prioritetlərindən olan ekoloji tarazlığın qorunması üçün yaşıllıqların salınması olduqca böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini nəzərə alaraq, Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyət illərində Respublikada böyük sayda müxtəlif yaşıl ərazilər, parklar yaradılıb. Ümummilli liderin bu məsələyə ayırdığı xüsusi diqqət və qayğı ölkəmizin hər bir vətəndaşına məlumdur. Həmin siyasət bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirilərək şəhərlərimizin yaşıllaşdırılması, ətraf mühitin mühafizəsi sahələrində daimi olaraq çoxsaylı tədbirlər və layihələr həyata keçirilməkdədir.

По случаю 100-летнего юбилея со дня рождения Общенационального Лидера в столице прошла акция по посадке деревьев
29 апреля 2023 года Государственным комитетом по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики и исполнительной властью города Баку была проведена первая акция по посадке деревьев вдоль улиц Мамеда Араза и Ашуга Молла Джума в Наримановском районе столицы в рамках серии озеленительных мероприятий, посвященных «Году Гейдара Алиева».
В мероприятии приняли участие председатель Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев, глава Исполнительной власти города Баку Эльдар Азизов, а также сотрудники структурных подразделений.
Территория, на которой проводилась акция, была очищена от непригодных отходов, здесь были посажены различные виды деревьев, соответствующие почвенно-климатическим условиям Апшеронского полуострова, решены вопросы орошения и назначены ответственные лица для ухода за ними. В течение летнего сезона планируется продолжить работы по озеленению города Баку, уходу за зелеными насаждениями и благоустройству.
Учитывая, что создание зеленых насаждений имеет огромное значение для сохранения экологического баланса, одного из главных приоритетных направлений градостроительной политики, за годы правления Великого лидера Гейдара Алиева в республике было создано большое количество различных зеленых массивов и парков. Каждый гражданин нашей страны знает, какое особое внимание и заботу уделял данному вопросу наш Национальный Лидер. Сегодня эту политику продолжает Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев, постоянно реализуя многочисленные мероприятия и проекты в области озеленения наших городов, охраны окружающей среды.