Ümummilli liderin 100 illiyi münasibəti ilə paytaxtda ağacəkmə aksiyası keçirildi
29 aprel 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən paytaxtın Nərimanov rayonundakı Məmməd Araz və Aşıq Molla Cümə küçələri boyunca yaxın günlərdə aparılacaq “Heydər Əliyev ili”nə həsr edilmiş silsilə yaşıllaşdırma tədbirləri çərçivəsində ilk ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, habelə struktur bölmələrin işçi heyəti iştirak edib.
Aksiyanın keçirildiyi ərazi yararsız tullantılardan təmizlənərək burada Abşeron yarımadasının torpaq-iqlim şəraitinə uyğun müxtəlif növ ağaclar əkilib, onlara qulluq göstərilməsi üçün suvarma məsələləri öz həllini tapıb və cavabdeh şəxslər müəyyənləşib. Yaz mövsümü ərzində Bakı şəhərinin  yaşıllaşdırılması, yaşıllıqlara qulluq və abadlıqla bağlı işlərin  davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.
Şəhərsalma siyasətinin əsas prioritetlərindən olan ekoloji tarazlığın qorunması üçün yaşıllıqların salınması olduqca böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini nəzərə alaraq, Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyət illərində Respublikada böyük sayda müxtəlif yaşıl ərazilər, parklar yaradılıb. Ümummilli liderin bu məsələyə ayırdığı xüsusi diqqət və qayğı ölkəmizin hər bir vətəndaşına məlumdur. Həmin siyasət bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirilərək şəhərlərimizin yaşıllaşdırılması, ətraf mühitin mühafizəsi sahələrində daimi olaraq çoxsaylı tədbirlər və layihələr həyata keçirilməkdədir.

On the occasion of the 100th anniversary of the birth of the National Leader, a tree planting campaign was held in Baku
On April 29, 2023, the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan and Baku City Executive Authority held the first tree planting campaign along Mammad Araz and Ashig Molla Juma streets in the Narimanov district of our capital as part of a series of landscaping events dedicated to the "Year of Heydar Aliyev".
The event was attended by Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture Anar Guliyev, Head of Baku City Executive Authority Eldar Azizov, as well as employees of structural units.
Territory of the campaign was cleared of unusable waste, various types of trees were planted here that correspond to the soil and climatic conditions of the Absheron Peninsula, irrigation issues were resolved and responsible persons were appointed to take care of them. During the summer season, it is planned to continue the work on greening the city of Baku, caring for green spaces and landscaping.
Considering that the creation of green spaces is of great importance for preserving the ecological balance, one of the main priorities of urban planning policy, a large number of different green areas and parks have been created in the republic during the reign of Great Leader Heydar Aliyev. Every citizen of our country knows what special attention and care our National Leader paid to this issue. Today, this policy is continued by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, constantly implementing numerous events and projects in the field of greening our cities, environmental protection.